ANASAYFA Ankara Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı sona erdi! Stoltenberg üçlü toplantıyı değerlendirdi

Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı sona erdi! Stoltenberg üçlü toplantıyı değerlendirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye, İsveç, Finlandiya arasında bugün yapılan toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu. İşte haberin tüm detayları..
Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı sona erdi! Stoltenberg üçlü toplantıyı değerlendirdi

Bugün Ankara'da Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında toplantı yapıldı. Bunun ile birlikte toplantının son bulmasının ardından 15 ile 16 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan NATO savunma bakanları toplantısı öncesi NATO Genel Sekreteri Stoltenberg basın toplantısı ile sorulara yanıt verdi.

İsveç NATO'ya üyelik sürecini durdurdu mu? Açıklama geldi - Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

"UZLAŞMALAR SAĞLANIYOR"

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin yer aldığı üçlü mutabakat uyarınca tesis edilen Daimi Ortak Mekanizmasının 4. toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da ve Ankara'da görüşmeler yaptığını dile getiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg son görüşmede Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki ortak mekanizmanın toplanması konusunda uzlaştıklarını da ifade etti.

NATO üyelik başvurusu | İsveç ve Finlandiya heyetleri yarın Türkiye'de - bianet

"TOPLANTIDA OLUMLU HAVA HAKİMDİ"

Açıklamalarına devam eden NATO Genel Sekreteri, Ankara'da yapılan görüşmeye kendisinin kabine şefinin katıldığını belirtti. Toplantının son bulmasıyla kendisiyle iletişime geçtiğini de ifade eden NATO Genel Sekreteri toplantının yapıcı bir atmosfer çerçevesinde geçtiğini, İsveç'in üye olarak onaylanması konusunda çalışmalarına da devam edeceklerini söyledi.

Ayrıca üyelik konusunda bir takvim sunamayacağını da ifade eden NATO Genel Sekreteri, İsveç'in taahhütlerini yerine getirdiğini, anayasayı değiştirdiğini ve terörle mücadele yasasını sıkılaştırdığını da ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Önlem müdahaleden çok daha iyidir

Stoltenberg ayrıca Türkiye'ye uygulanan silah ihracatı kısıtlamalarının da kaldırıldığını İsveç'in Türkiye ile uzlaşmak adına çalıştığını ifade etti. Bu hafta PKK bağlantılı bir kişinin iadesinin dahi söz konusu olduğunu da hatırlattı.

İsveç'in keza terörle mücadele bakımından keza organize suç ile mücadele çabaları bakımından iyi bir şekilde ilerlediğini ifade eden NATO Genel Sekreteri organize suça bulaşanlar ile Türkiye'deki terör eylemlerine karışanların sıklıkla aynı kişiler olduğuna bir kere daha vurgu yaptı. İsveç'in NATO'ya üye olması için de çalışmalara devam edeceklerinin bir kere daha altını çizdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Mansur Yavaş ASKİ Genel Müdürünü görevden aldı!

Mansur Yavaş ASKİ Genel Müdürünü görevden aldı!