Erken çocukluk dönemine vurgu yapan ‘’Math Games With Loose Parts’’ projesi okullarda uygulandı!

Erken çocukluk dönemine vurgu yapan ‘’Math Games With Loose Parts’’ projesi okullarda uygulandı!
Ankara Sincan Lale Anaokulu öğretmenlerinden Şengül Dalgıç ile Italya’dan Antonella De Marco’ öğretmenin kuruculuğunu yaptıkları ‘’ Math Games With Loose Parts’’ adlı eTwinning projesi Ocak ve Mayıs ayları arasında uygulandı. Projede erken çocukluk döneminde gevşek parçaları kullanarak çocukların matematik etkinliklerine olan ilgisini artırmak ve olumlu tutumlar geliştirmek amaçlandı.

Ankara Sincan Lale Anaokulu öğretmenlerinden Şengül Dalgıç ve Italya’dan Antonella De Marco’ öğretmenin kuruculuğunu yaptıkları ‘’ Math Games With Loose Parts’’ adlı eTwinning projesi Ocak ve Mayıs ayları arasında uygulandı.

Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden İtalya ,Litvanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya ‘dan birçok öğretmen ve öğrencinin katılımı ile yürütülen projenin hedefleri de paylaşıldı.

Erken çocukluk döneminin çocuğun çevresiyle etkileşime girdiği, öğrenmenin en hızlı ve aktif olarak gerçekleştiği dönem olduğu belirtilirken çocuğun akademik becerilerinden biri olan matematik eğitiminin diğer temel eğitim süreçlerini de etkileyeceği için oldukça önemli olduğu kaydedildi. Projenin amacı, erken çocukluk döneminde gevşek parçaları kullanarak çocukların matematik etkinliklerine olan ilgisini artırmak ve olumlu tutumlar geliştirmek.

Proje hedefleri;

  • Okul öncesi çocukların matematik becerilerini etkinlik türleri ile bütünleştirilerek kazanımlar gerçekleştirmek.
  • Matematik eğitimine uygun ortam oluşturulup, doğru strateji ile okul öncesi matematik etkinlikleri uygulamak ve çocuklara matematik dersini sevdirmek.
  •  Aileler ve çocuklar, gevşek parçalarla eğlenerek Matematik oyunları oluştururken geri dönüşüm bilinci kazandırmak.
  •  Okul dışındaki ortamlarda aktif bir kaşif olarak çocukların doğal dünyayla bağlarını güçlendirmek.
  •  Doğada oyun oynamanın çocuklara sağladığı faydalar konusunda farkındalık oluşturmak.
  • Planlanan faaliyetler web 2.0 ile zenginleştirmek ve pekiştirmek.

Yapılan etkinlikler ile proje hedeflerine ulaşarak Katılımcı ortakların değerlendirmeleri sonucunda oldukça olumlu dönütler alınmış, projenin sürdürülebilirliği ortak fikrine varılmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.