banner50

banner10

İklim değişikliğine akademik bakış açısı

30-31 Mart'ta düzenlenecek "Eko İklim Ekonomi Ve İklim Değişikliği Zirvesi"ne öncülük eden ATO, Ankara'daki üniversitelere zirveyi tanıttı. Dünyanın geleceğini ilgilendiren iklim değişikliğine akademik bakış açısının ifade edildiği zirvede, yeşil mutabakata hazırlık süreci de ele alındı.

ANKARA 27.01.2022, 11:33
İklim değişikliğine akademik bakış açısı

Ankara Ticaret Odası’nın öncülüğünde 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleşecek “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”  hazırlık toplantısı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile Ankara’da bulunan üniversitelerinin Rektör, Rektör Yardımcısı ve temsilcisi düzeyinde katılımıyla gerçekleştirildi.

 

ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, iklim değişikliği ve etkilerinin son dönemde insanlığın gündeminin ilk sırasında yer aldığını hatırlatarak, Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasıyla birlikte sera gazı emisyonlarını azaltmak için bir dönüşüm sürecine giren Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin de iklim değişikliğiyle ilgili devreye aldığı Yeşil Mutabakat çerçevesinde “Sınırda Karbon Düzenlemesi” nedeniyle “Karbon Vergisi” ödemek durumunda kalacağını anlattı. 

-YILLIK 2 MİLYON AVRO KARBON VERGİSİ

Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yarısını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğini kaydeden Baran, “Kirleten öder, mantığıyla hayata geçirilecek karbon vergisi, AB’ye ihracat yapan reel sektörümüz başta olmak üzere onların tedarikçilerini, üreticilerini kısacası tüm ülkemizi yakından ilgilendiriyor. Sınırda Karbon Düzenlemesi nedeniyle AB’ye yapacağımız ihracat için yıllık 2 milyar avro karbon vergisi ödemek zorunda kalacağız. Bu da küresel rekabette karşılaştığımız zorluklara yenilerinin eklenmesi anlamına geliyor” dedi.

 

İklim değişikliği konusunun ticareti, sanayiyi etkilediğini bildiren Baran, “Sadece bu kesimleri değil, şehrimizin, ülkemizin, çocuklarımızın kısacası tüm geleceğimizin konusu. Geleceğimizi ilgilendiren bir konuda bilim yuvası üniversitelerimizin katkısı çok önemli” dedi. Sürece hazırlamanın önemine dikkat çeken Baran, “Yeşil dönüşümü sağlayacak ekonomik sosyal politikaları belirleyip uygulamaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.

 

-“KÜRESEL EKONOMİDEN 23 TRİLYON DOLAR ERİYECEK”

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da konuşmasında, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha da derinden hissedildiğini belirterek, iklim krizinin ekonomik maliyetinin trilyon dolarlarla ölçüldüğünü söyledi. Altunyaldız, “Tahminler küresel ısınmadaki gidişatın devam etmesi durumunda kümülatif ekonomik maliyetin 10 trilyon dolara ulaşacağı yönünde. İklim değişikliği küresel gelirden de alıp götürüyor. Gidişatın 2050’ye kadar devam etmesi halinde küresel gelir yüzde 15 ila yüzde 20 azalırken, Asya ülkelerinin ekonomik büyüklüğünün de yüzde 29 azalacağı öngörülüyor. İklim değişikliğine dur diyemezsek 2050’ye kadar küresel ekonomiden 23 trilyon dolar eriyip gidecek” dedi.

Dünyayı tehdit eden iklim değişikliği ve küresel ısınmanın zararların herkesi etkilediğini ve önlem almanın ihtiyaç olduğunu anlatan Altunyaldız, “Geri dönülemez sonuçlardan önce acil adımlar ile iklim değişikliğinin kontrol altına alınması gerekiyor. Çözüme giden yol sorunun doğru ve etkili bir şekilde tespitinden geçer. Binlerce bitki ve hayvan türünü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan, milyonlarca insanın açlık, susuzluk, kıtlık ve göç tehdidiyle karşı karşıya kalmasına sebep olan, ekonomik maliyeti trilyon dolarlarla ölçülen, iklim değişikliğinin sorumluluklarının doğru bir şekilde çizilmesi çok önemli” dedi.

Tüm dünyanın hızlı ve derinden bir dönüşüm sürecinin tam ortasında olduğunu kaydeden Altunyaldız, yeşil dönüşüm sürecinde geleneksel yaklaşımların yerini, yenilikçi ve girişimci teknolojilerle, ezber bozan çözümler ve kapsayıcı karar alma süreçlerine bıraktığını söyledi. Altunyaldız, “Yeniliklerin ışığında, kökten değişen bu oyun, ülkemizin önüne tarihi bir fırsat sunuyor. Ülkemiz, küresel yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma süreciyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettikleri ‘yeşil kalkınma devrimi’ vizyonuyla ticarette, enerjide, sanayide ve üretim süreçlerinde, yatırımlarda ve daha birçok alanda köklü bir dönüşüm potansiyeli ile yeni dönemin en önemli üretim merkezi adayı” diye konuştu.

Altunyaldız, düzenlenecek zirvenin ülke ve kent ekonomisine katkı sağlayacağını dile getirerek, “Ankara Ticaret Odası’nın inisiyatif alarak rekabetçi gücümüzü artırmak amacıyla öncü bir adım olarak attığı EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’ne yönelik özverili çalışmaları da beni ziyadesiyle mutlu ettiğini sizlerle paylaşmak isterim” dedi.

-YILMAZ: “ZİRVE, DÜNYADA SES GETİRECEK”-

ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da iklim değişikliği konusunun dünyada 1971 yılından itibaren gündemde olduğunu dile getirerek, “Türkiye, geç kalmasına rağmen bu konuda sanayileşmiş ülkeler kadar sorumlu değil. Türkiye hızlı bir şekilde karar aldı ve tüm partilerin oy birliği ile Paris İklim Anlaşması’nı imzaladı. Ayrıca İklim Bakanlığı’nı Çevre Bakanlığı’na ekleyerek bünyesine ‘iklimi’ alan olan az sayıda ülkeden birisi olduk” dedi.

Ankara’nın yüzde birlik dilimle öğrenci alan üniversiteleri bulunan, 307 bin üniversite öğrenciyle, 2 milyon üniversite mezununun yaşadığı, doktora derecesi almış 50 bin kişinin yaşadığı bir kent olduğunu belirten Yılmaz, “Akademi himayesi olmadan uluslararası bir zirve düşünülemez. Bütün paydaşlarla beraber katılımcı bir kültürle 22 üniversitemizin kadrolarıyla beraber kentin tamamının eşit şekilde temsil edildiği bir zirvenin dünyada da ses getireceğini ön görüyoruz. Zirvede ilk iklim fuarını gerçekleştirerek, sosyal farkındalığı artıracak ve kentte ortak bir dil oluşturacağız” diye konuştu.

 

-ÜNİVERSİTELERDEN ZİRVE’YE TAM DESTEK-

Açılış konuşmalarının ve Zirve’nin amaç ve yönteminin tanıtımıyla ilgili gerçekleştirilen film gösteriminin ardından toplantıda yer alan Üniversite rektörleri tek tek konuşarak, ülke geleceğini ilgilendiren iklim değişikliği konusunda yapılacak bu zirveye destek verdiklerini açıkladılar. Toplantıda yer alan Üniversite Rektör ve temsilcilerinin görüşleri şöyle:

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Verşan Kök: ODTÜ’de iklim değişikliğine yönelik yaptığımız tüm çalışmaları tek bir merkez altında toplamak için ODTÜ İklim adında bir merkez oluşturduk. Şu an devam etmekte olan 16 tane Avrupa Birliği projemiz var. ODTÜ olarak Türkiye’de ilk defa iklim ve iklim değişikliği konusunda oluşturulan Ufuk 2020 PONDERFUL konsorsiyumunun da bir parçası olduk. Tüm bu birikimimizle zirvedeki panellere akademik alandan konuşmacılarla destek vermek isteriz.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal: Gençlerden başlayarak iklim bilincini aşılamalıyız. Şu an bize bırakılan mirası yiyoruz. Kendi kampüsümüzde faaliyete geçirdiğimiz yenilenebilir enerji kullanımıyla bunu pekiştirmeye çalışıyoruz. İklim konusunda akademik çalışmalar yürüten kadromuzla Ticaret Odamızın yanındayız, ne görev verirseniz yapmaya hazırız.

TED Üniversite Rektör Vekili İhsan Sabuncuoğlu: TED Üniversitesi olarak küresel düşünen bir üniversite olarak bu projenin içerisinde aktif bir şekilde yer almak istiyor, bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Her türlü bilgi ve birikimimizle, öğrencilerimizle destek sağlayacağız çünkü bu bizim üniversite olarak vizyonumuzun bir parçası.

 

Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir: Bilim Üniversitesi olarak çevre ve iklim değişikliği konusundaki çalışmalarımızın hepsini paydaşlarımızla birlikte yürütmek arzusundayız. İklim konusunda hedeflenen farkındalığı yaratmak için akademik alanda yürüttüğümüz tüm çalışmalarımızın zirvede tezahür etmesini istiyoruz.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın: Üniversite olarak güçlü birer ziraat ve veterinerlik fakültelerimiz bulunmakta. Fakültelerde ısınma stresiyle iş gücünün nasıl etkilendiğini gösteren çalışmalarımızda sürdürüyor, aynı zamanda iklim değişikliğiyle ilgili dersleri de işleyerek öğrencileri konuyla ilgili besliyoruz. Devam etmekte olan AB projelerimizle birlikte öğrenciler, akademisyenler ve projelerimizle çok boyutlu bir şekilde zirvede destek vermeye hazırız.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayırdır: Zirvede üç şekilde yer alarak destekte bulunmayı amaçlıyoruz. İlk olarak öğrencilerimizin oluşturduğu topluluklarla, yürüttükleri akademik çalışmalarla öğretim üyelerimizle ve kurum olarak çıkardığımız bilimsel dergiler aracılığıyla destekte bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Çağrı Şişman: Üniversite olarak uzay ve havacılık alanında yürüttüğümüz incelemelerde edinilen uydu bazlı uzay kaynaklı verilerle, akademisyenlerimizin proje ve çalışmalarıyla iklim temelli farkındalığı artırmak için her türlü desteği vermeye hazırız.

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.Ahmet Sarıtaş: 2018 yılında üniversitemiz bünyesinde kurulan Ekolojik Araştırmalar Merkezi’nin iklim ve iklim değişikliğine yönelik yaptığı çalışmalar ve öğrencileri birliklerimizle zirvede yer alarak her alanda katkı sunmak isteriz.

Toplantıya, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hacı Bektaş-ı Veli Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Orhan Kurtoğlu, Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Eryılmaz Ankara Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seher Bulut, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefika Şule Erçetin, Lokman Hekim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Yıldırımkaya, Ostim Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Müldür, Ted Üniversitesi İhsan Sabuncuoğlu, Yüksek İhtisas Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Sevan Çetin Özbek, Bilkent Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay İbiş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bil. Ens. Müdürü Prof. Dr. Onur Genç, Ankara Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Cemalettin Kömürcü Başkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın da katıldı.

Üniversite temsilcileri toplantıda yaptıkları konuşmalarda, “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”ne üniversitelerinin bilgi, birikim ve araştırma verileriyle katkıda bulunacaklarını söylediler.

Toplantıda ayrıca ATO Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
Günün Anketi Tümü
Ankara'da sonbahar mevsiminde en çok tercih ettiğiniz yer neresi?
Ankara'da sonbahar mevsiminde en çok tercih ettiğiniz yer neresi?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:17
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:14
Yatsı 21:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 33 79
2. Fenerbahçe 33 74
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 33 63
5. Başakşehir 33 53
6. Trabzonspor 33 51
7. Konyaspor 33 49
8. Kayserispor 33 49
9. Karagümrük 33 44
10. Alanyaspor 34 41
11. Kasımpaşa 33 40
12. Ankaragücü 33 39
13. Antalyaspor 33 38
14. Sivasspor 34 37
15. İstanbulspor 33 35
16. Giresunspor 33 34
17. Ümraniye 33 27
18. Gaziantep FK 33 25
19. Hatayspor 33 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 37 89
2. Arsenal 37 81
3. M. United 37 72
4. Newcastle 37 70
5. Liverpool 37 66
6. Brighton 37 62
7. Aston Villa 37 58
8. Tottenham 37 57
9. Brentford 37 56
10. Fulham 37 52
11. Crystal Palace 37 44
12. Chelsea 37 43
13. Wolves 37 41
14. West Ham United 37 40
15. Bournemouth 37 39
16. Nottingham Forest 37 37
17. Everton 37 33
18. Leicester City 37 31
19. Leeds United 37 31
20. Southampton 37 24
Takımlar O P
1. Barcelona 36 85
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 36 73
4. Real Sociedad 36 68
5. Villarreal 36 63
6. Real Betis 36 56
7. Osasuna 36 50
8. Athletic Bilbao 36 50
9. Girona 36 49
10. Sevilla 37 49
11. Mallorca 36 47
12. Rayo Vallecano 36 46
13. Valencia 36 40
14. Celta Vigo 36 40
15. Almeria 36 39
16. Getafe 36 38
17. Cadiz 36 38
18. Real Valladolid 36 38
19. Espanyol 36 35
20. Elche 36 21