ANASAYFA Ankara Nallıhan Belediyesinden sakatatları çöpe atmayın uyarısı!

Nallıhan Belediyesinden sakatatları çöpe atmayın uyarısı!

Nallıhan Belediyesi, Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanların sakatatlarının çöpleri atılmaması konusunda uyardı.
Nallıhan Belediyesinden sakatatları çöpe atmayın uyarısı!

Nallıhan Belediyesinden sakatatları çöpe atmayın uyarısı!- Yurt genelinde Kurban Bayramı heyecanı 3. gününde de yaşanmaya devam ediliyor. 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında idrak edilen Kurban Bayramı'nda kurban ibadetlerini yerine getiren vatandaşlar için Nallıhan Belediyesi de bir açıklamada bulundu.

İlçede kurban ibadetlerini yerine getiren vatandaşlara yönelik açıklama yapan Nallıhan Belediyesi kurbanların sakatatlarının atılmaması konusunda uyardı.

"SAKATATLARIN TOPRAĞA GÖMÜLMESİ GEREKİYOR"

"Kurban sakatatlarını çöpe atmayalım" başlığı altında bir mesaj yayımlayan Nallıhan Belediyesi, "Kurban sakatatları kesinlikle çöpe atılmamalıdır. Bu dinen caiz olmadığı gibi insan ve çevre sağlığı açısından da uygun değildir. Kelle, bağırsak gibi kurbanın iç organlarının dini kurallara uygun olarak toprağa gömülmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

fz2oigjxoaacvyp.jpg

KURBAN İBADETİ BAYRAMIN KAÇINCI GÜNE KADAR DEVAM EDİYOR?

Öte yandan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de kurban ibadetlerinin bayramın kaçıncı gününe kadar yerine getirildiği ve sona erdiği... Peki Kurban Bayramı'nda kurban ibadeti kaçıncı güne kadar devam ediyor?

Dini kaynaklara göre, Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şafiilere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir. Kısacası kurban ibadetlerini halen yerine getirmeyen vatandaşlar bugün (3. gün) veya yarın (4. gün) yerine getirebilirler.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara - İzmir arası kaç saat? İki şehir arasındaki yolculuk kaç kilometre sürüyor?

Ankara - İzmir arası kaç saat? İki şehir arasındaki yolculuk kaç kilometre sürüyor?