ANASAYFA Ankara Polatlı il olacak mı? Polatlı Ankara'dan ayrılıyor mu?

Polatlı il olacak mı? Polatlı Ankara'dan ayrılıyor mu?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AK Parti'ye sunduğu yeni il ve ilçelere dahil teklif olumlu yönde sonuçlandı. Peki Polatlı il olacak mı? Hangi ilçeler il olacak? Bir ilçenin il olabilmesi için gereken şartlar nelerdir? İşte detaylar...
Polatlı il olacak mı? Polatlı Ankara'dan ayrılıyor mu?

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin son grup toplantısında bazı ilçelerin il olması konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Bahçeli'nin AK Parti'ye sunduğu yeni il ve ilçelere dahil teklif olumlu yönde sonuçlandı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken yıllardır tartışılan Polatlı'nın il olup olmayacağına dair sorular tekrar gündeme geldi.

Binlerce Ankaralıyı yakından ilgilendiren bu gelişmeyle birlikte "Polatlı il olacak mı? Polatlı il mi, ilçe mi? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Polatlı ilçesinin il olup olmayacağına dair bir resmi açıklama henüz yapılmazken bir ilçenin il olabilmesi için bazı kriterleri karşılaması gerektiği biliniyor.

Bir ilçenin il olabilmesi için en az 100 bin ve il merkezine en az 30 km uzaklıkta olması gibi kriterler bulunuyor.

Mevcut şehirleşme durumu, ulaşım, eğitim, ekonomi de bu kriterler dahilinde.

24-25 İLÇE İL OLMA YOLUNDA

Şu anda ülkemizde çeşitli illere bağlı olan ilçelerde bu kriterleri karşılayabilen 24-25 ilçe var.

Ankara'nın Polatlı ilçesi de dahil bu kriterleri karşılayabilen iller; İnegöl, Alanya, Çorlu, Siverek, Nazilli, Cizre, Manavgat, Ünye, Erdemit, Fethiye, Yüksekova, Midyat, Erciş'tir.

1989 YILINDA AKSARAY İLE BAŞLADI

İlçelerin il yapılması 1989 yılında Aksaray ile başlamış ve 10 yıl boyunca devam etmiştir. Bu kapsamda da ülkemizde il sayısı 67'den 81'e çıkmıştır. Mevcut şartlarda günümüzde bahsi geçen ilçeler il olursa ülkemizdeki il sayısı 100'ü geçmiş olacak.

POLATLI İLÇESİ

Ankara'nın Batı'sında yer alan Polatlı ilçesi Başkentin ilçelerinden il olmaya en yakın yerlerden bir tanesidir. İlçede toplam 95 mahalle bulunurken mevcut nüfusu ise 126.623'dür. Temelli'nin 2008 yılında Sincan Belediyesi'ne bağlanmasıyla ilçenin nüfusu azalmıştır.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
ASKİ Güdül'deki içme suyu şebekesi arızasını giderdi

ASKİ Güdül'deki içme suyu şebekesi arızasını giderdi