ANASAYFA Ankara Tarihi Anafartalar Belediye Çarşısı yenileniyor!

Tarihi Anafartalar Belediye Çarşısı yenileniyor!

Başkent'in tarihi ve kültürel değerlerine sahip olan 60 yıllık tarihi Anafartalar Belediye Çarşısı'nı yenileme çalışmaları başladı.
Tarihi Anafartalar Belediye Çarşısı yenileniyor!

Büyükşehir Belediyesi kent tarihine sahip çıkan çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, 1960’lı yapılarda yapılan ve içerisinde 59 dükkân bulunan Anafartalar Belediye Çarşısı için harekete geçti.

Bakım yapılıyor

Uzun süredir bakımsız hâlde bulunan çarşı için hazırlanan proje Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Bunun üzerine çalışmalara hemen başlayan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ekipleri tarafından proje kapsamında çarşının;  çatısı yenilenecek, tabela ile cepheleri tarihi dokuya uygun malzeme ile tek tip olacak şekilde tekrar yapılacak, kepenk ve tenteleri yenilenerek dış zemin kaplaması düzenlenecek.

60 yıllık tarihi Anafartalar Belediye Çarşısı’nda yapılacaklarla ilgili bilgi veren Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şunları söyledi:

“60 yıllık tarihi olan bir çarşımızdır. Çok özel bir yeri vardır. Ama gördüğünüz gibi uzun süredir bakımsız kaldığı için ve sonradan yapılan eklentilerden dolayı 60 yıllık çarşı özellikle fiziki hâlinin özgün dokusunu kaybetmişti. Sayın Başkan’ımız Mansur Yavaş’ın Ulus’taki diğer çalışmaları kapsamında burada da yenileme çalışmamızı yapıyoruz. Amacımız Ankara kent tarihinde çok özel bir yeri olan bu özel çarşıyı özgün dokusuna göre yeniden düzenleyerek Ankara alışveriş tarihinde hak ettiği yere, eski canlı günlerine kavuşturmak.”

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şok sözler: Ben sizin yanınızdayım

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan şok sözler: Ben sizin yanınızdayım