ANASAYFA Ankara Türkiye'nin 82. ili için teklif verildi! Ankara'nın o ilçesi il olmaya hazırlanıyor

Türkiye'nin 82. ili için teklif verildi! Ankara'nın o ilçesi il olmaya hazırlanıyor

Türkiye'de bir süredir bazı ilçelerin il olma statüsüne sahip olduğu söylenerek 100 il projesi üzerinde çalışılıyor. Ankara'nın bazı ilçeleri de il olmaya adayken yeni bir kanun teklifi tüm Ankaralıları heyecanlandırdı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Türkiye'nin 82. ili için teklif verildi! Ankara'nın o ilçesi il olmaya hazırlanıyor

Türkiye'nin 82. ili için teklif verildi! Ankara'nın o ilçesi il olmaya hazırlanıyor - Ülkemizde nüfusu ile il olmaya aday olan kentler gündem olmaya devam ediyor. Türkiye'de bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik koşulları gibi kriterlerle il olmaya en yakın ilçeler sıralanırken yeni bir gelişme gündeme geldi.

Türkiye'de il olacak ilçeler için beklenen ilk adım atıldı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yapılan ''100 il 1000 ilçe'' açıklamasının üzerinden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) kanun teklifi verildi. Verilen kanun teklifinde Ankara'nın bir ilçesinde yer alan semt dikkatleri çekti.

turkiyenin-82-ili-icin-teklif-verildi-ankaranin-o-ilcesi-il-olmaya-hazirlaniyo.jpg

TÜRKİYE'NİN 82. İLİNE ANKARA'DAN ADAY VAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yapılan açıklama ile Türkiye haritasının değişmesi gerektiği ifade edilmişti. Ülkemizde il olmaya aday olan ilçeler arasında ise Ankara'dan da listeye girmeyi başaran bölgeler oldu.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) ''100 il, 1000 ilçe'' konusunda çalışmalar yapılarak yeni il ve ilçeler konusunda kriterlerin belirlenmesi üzerinde görüşüldüğü öğrenildi. Ankara2nın Polatlı ilçesi Türkiye'nin 82. ili olmaya aday olurken TBMM'ye giden kanun teklifinde ise bir semt dikkati çekti. Konudan bağımsız olarak atılan ilk adımda Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı olan Yenikent semtinin ilçe olması için teklif verildiği öğrenildi.

KANUN TEKLİFİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YENİKENT SEMTİNİN İLÇE OLMASI İÇİN TEKLİF VERİLDİ

Ankara Milletvekili Yüksel Arslan tarafından meclise sunulan ''Ankara İline Bağlı Yenikent Adıyla Yeni Bir İlçe Kurulmasına İlişkin Kanun Teklifi'' kapsamında Ankara'da Yenikent adında yeni bir ilçe kurulması talep edildi. Üzerine çalışılan kanunun ve TBMM'ye teklif edilen kanunun kabul edilmesi durumunda Ankara'nın Polatlı ilçesi il, Yenikent semti ise ilçe olacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankaragücü Asena Seyli Nas ile anlaştı!

Ankaragücü Asena Seyli Nas ile anlaştı!