Ankara’da Kahve Tutkunlarına Festival: ’’Sıfıraltı Kahve...

Ankara'da Kahve Tutkunlarına Festival: ''Sıfıraltı Kahve Günleri''

Kahve tutkunları Cern Modern’de düzenlenen sıfıraltı kahve günlerinde buluştu.

17 Nisan 2016 - 16:53

Başkent Ankara'nın sosyal hayatında önemli bir yer tutmaya başlayan kahve tutkusu bu etkinlikle bir festivale dönüştü. Etkinlikte kahve ve çikolata firmalar yeni ürünlerini tanıtma fırsatı buldu. Başkentliler dünyada gelişmekte olan 3. dalga kahve yapımını anlatan ve çikolatanın eşsiz serüvenini yaşatan eğitimler, atölye çalışmaları, uzmanlarından sohbetler, güzel müzikler eşliğinde kahve dolu bir gün geçirdi.

Ankaralı kahve tutkunları, Ankara’da ilk kez düzenlenen ‘Sıfıraltı Kahve Günleri’nde buluştu. Sıfıraltı Kahve Günleri Ulusal çapta kahve markalarının yanı sıra Ankaralılara 3. dalga kahve deneyimini yaşatan butik kahvecilerine de ev sahipliği yaptı. Akara'nın tarihi dokusunu sanatsal atmosferinde yaşattıran CerModern’de gerçekleştirilen etkinlikte ulusal kahve markaları ve Ankaralı 3. dalga kahvecilerin yanı sıra butik segmentteki çikolata markaları kahve tutkunları ile buluştu.

Festivalde, katılımcılar kahve ve çikolata tadımları, kahve ile ilgili eğitimler, interaktif atölye çalışmaları, şampiyon baristalardan Show’lar ve kahve uzmanlar ile sohbetlerin yanı sıra kaliteli müzik ve alışveriş ile dolu bir haftasonu geçirecek.   Sıfıraltı Kahve günleri 16-17 Nisan'da Cermodern'de kahve tutkunları ile buluşmaya devam edecek. Festivalin bilet satışı ise Biletix'de sürüyor.   FESTİVALDE GÖSTERİ

SCAE 2016 Latteart ve 2015 Barista Şampiyonu Özkan Yetik, festivale katılanlara kısa bir gösteri yaptı.

SCAE 2016 Latteart ve 2015 Barista Şampiyonu Özkan Yetik, kahve yapan kişiye barista dendiğini söyledi. Kokteyllerle kahve hazırladıklarını belirten Yetik, “Amacımız insanların iyi keyif alacağı içeceği hazırlamak.” dedi.

Bu işe 2007 yılında Bağdat caddesinde başladığını kaydeden Yetik, “İnsanların benim yaptığım bir içecek sayesinde mutlu olduğunu görmek beni bu işe bağladı ve tutku oldu. 2008 yılında Dünya Şampiyonasını izlemeye gittim Köln’e . Orada bu işin ne kadar gelecek vadettiğini gördüm. Bunun üstüne eğitim ve uluslararası sertifikalar aldım. 2011 Türkiye Barista Şampiyonu, 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye Latte Art Şampiyonu, 2015 Türkiye Barista Şampiyonu ve 2016’da Latte Art şampiyonu oldum.” diye konuştu.

Yaptıkları şekillerin süte hacim kazandırarak kahve ile buluştururken bilek hareketleriyle oluşan şekiller olduğunu vurgulayan Yetik, “Herhangi bir içinde krema ve yapay madde yok. sadece sütü buhar çubuğunda köpürtüp hacim kazandırarak yaptığımız şekiller. bilek hareketleriyle farklı şekiller ve motifler verilebiliyor. İki türlüsü bu çalışmaların. Biri serbest lale denilen şekillerin dökerek yapılması ve ikincisi balığında çektirme yöntemiyle yapılması. İnsanlar üzerine çikolata ve karamel sosu ile bir sürü şekil yapabiliyorlar. Bunlar baristanın tekniği ve sanatıyla alakalı. Latte Art süt sanatı demek. Espiressonun sütle buluştuğu en doğal hali.” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Ankara Kahve Kulübünden Fatih Erkan, Doğu Avrupa, En İyi Çikolata Ödülü Sahibi Gamze Baş, Starbucks EMEA Barista Şampiyonu Gürkan Kumak, Kolombiya Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra, Golden Husk Roastery Ankara Kerem Küçükoğlu, Prod Coffee Roastery Ankara Musab Ersoy, Nurettin Kocatepe Gıda Grubu Genel Müdürü Ferman Gülderen, Mixologist Mustafa Güneş gibi atölye ve seminerlere konuşmacı olarak katıldı.        

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hayırsever ihtiyaç sahipleri için 9 noktaya 500 adet yardım paketi bıraktı
Hayırsever ihtiyaç sahipleri için 9 noktaya 500 adet yardım...
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yardım kampanyası
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yardım kampanyası