Ankara’da Önemli Sosyal Proje: Saygı’da ’’Sevgi İzi’’

Ankara'da Önemli Sosyal Proje: Saygı'da ''Sevgi İzi''

Müge ANLI’nın öncülüğü yaptığı “Sevgi İzi” projesi geçtiğimiz hafta Özel eğitimin öncülerinden olan Saygı Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinde engelli öğrencilere uygulandı.

13 Nisan 2016 - 12:31

Müge ANLI’nın öncülüğü yaptığı “Sevgi İzi” projesi geçtiğimiz hafta Özel eğitimin öncülerinden olan Saygı Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinde engelli öğrencilere uygulandı. Saygı Özel Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü ŞENEL bu projeyi hayata geçiren ve öncülüğüne yapan Müge ANLI ve ekibine çok teşekkür ederken, bu projenin engelliler,yaşlılar ve hastalar için hayati önem taşıdığını söyledi. Engelli ailelerine de bu projeyi önemsemeleri ve çocuklarına yaptırmalarını tavsiye etti.
Zihinsel engelli, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız.. Bu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada önemli bir sorun..
Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması.. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması.. Böyle bir durumda ailenin yaşadığı ızdırabın ne kadar büyük düşünebiliyor musunuz.. Ağzı var dili yok, melek gibi bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz..  
SEVGİ İZİ NASIL DOĞDU?

Yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden bir isim.. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi projesini hayata geçirmeye karar verdi.. Bunun önce www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için polise, jandarmaya yardımcı olacak.  
NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

Aslında sistem çok basit. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla sitemize başvurup formu dolduracak. Sitemiz kendilerine bir numara verecek. Örneğin, 104 no.. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol koluna işlenecek. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacak.  
NASIL BULUNACAK?

Kayıp kişiyle bir şekilde karşılaşan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi'ne görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından sitemiz devreye girecek. Koldaki o "rakam"ı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.  
BİLGİLER SAKLI KALACAK

Burada önemle belirtmek istediğimiz bir konu şu: Koluna Sevgi İzi uygulanan kişiyle ilgili herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da iletişim bilgileri sitemizde kesinlikle yayınlanmayacak. Bilgiler tamamen gizli kalacak ve sadece kişi bulunduğunda bu bilgiler devlet yetkililerine verilecek.  
DÜNYADA ÖRNEKLERİ:

İngiltere'nin West Sussex bölgesinde Alzheimer veya bu tür benzeri hastalığı olan kişilere elektronik kelepçe takılarak GPS oluyla sürekli takip edilmeleri 2013 yılında denenmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen bu kentte polis, kayıp vakalarının sayısını bu yolla azaltmanın mümkün olabileceğini, kaybolan hastaların da kolaylıkla bulunabileceğini belirterek uygulamaya tam destek verdi.  
TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ:

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü, zihinsel engellilerin kaybolmaları halinde daha kolay bulunması için engelli 104 kişinin parmak izinin alındığını bildirdi. Bir belediyemiz ise bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin koluna özel bilezik takma projesini hayata geçirdi.  
SEVGİ İZİ'NİN FARKI:

Yukarıdaki örneklerin bir takım sıkıntıları doğdu. Örneğin elektronik kelepçede hastaya suçlu muamelesi yapıldığı eleştirileri yapıldı. Sevgi İzi ise milyonlarca kişinin hobisi olan dövmeden yola çıkılarak hayata geçirildi. Şu ana kadar koluna dövme yapılanların hayli mutlu olmaları ise projenin doğruluğunun bir kanıtı.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da parklar pandemi sonrasına hazırlanıyor
Pursaklar’da parklar pandemi sonrasına hazırlanıyor
YHT'ler yeniden seferlerine başladı
YHT'ler yeniden seferlerine başladı