Ankara’da ’’Simit Festivali’’ Düzenlenecek

Ankara'da ''Simit Festivali'' Düzenlenecek

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir’in sorumluluk alanına dahil olan Beypazarı’nda turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalardan, Güdül’deki jeotermal turizmin canlandırılmasına, ünlü şahsiyetlerin balmumu heykellerinin yer alacağı müzenin yapılabilirliğinden, Ankara simidinin marka değerinin artırılmasına, ilçelerdeki çeşitli yatırımlardan esnafa desteğe kadar pek çok karar alındı.

20 Kasım 2014 - 10:08

Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplanan Meclis’te, Beypazarı ilçe sınırları içerisinde bulunan İnözü Vadisi’nin turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik önemli bir karara imza atıldı.
Bölgenin tarihi değerinin artırılması ve rahat bir seyir keyfi yaşanması için ayrı ayrı ele alınan komisyon raporları oy birliği ile kabul edildi. Kabul edilen kararla İnözü Vadisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ölçüsünde kayalar üzerinde vadiye hakim bir noktada seyir terası yapılması, kayalara oyulmuş birkaç yapının ışıklandırılması ve yapıların arasında gezilmesinin sağlanması için yol yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca yine Büyükşehir Belediyesi’nce bölgedeki patika yolda düzenleme yapılarak, yürüyüş koridoru oluşturulması karara bağlandı.   ÜNLÜ ŞAHSİYETLERİN BALMUMU HEYKELLERİ
  Belediye Meclisi’nde yine üyelerin oy birliğiyle kabul edilen diğer bir karar da dünyada da büyük ilgi gören ve ziyaretçi akınına uğrayan ünlü şahsiyetlerin balmumu heykel müzelerine ilişkin oldu.
Türkiye’de ve dünyada önem kazanmış şahsiyetlerin balmumu heykellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak, müzede yer alması ve Ankara turizmine kazandırılması hususunda yapılabileceklerin araştırılması üyelerce oy birliğiyle karara bağlandı.
Başkent turizminin artırılmasına yönelik yeni ilçeler de dahil şehrin dört bir tarafındaki çalışmalara ilişkin çeşitli kararlara imza atılan toplantıda ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nce Ankara’nın tarihine özgü binaların tespit edilerek, bunlarla ilgili bir fotoğraf sergisi oluşturulması ve bu serginin tüm ülkede belli noktalarda sergiye açılmasının araştırılması da kararlaştırıldı.  
ANKARA SİMİT FESTİVALİ
  Ankara simidinin marka değerinin artırılmasına yönelik bir karara da imza atılan toplantıda, “Büyükşehir Belediyesi olarak, ülkemizde yaygın olarak tüketilen ve sevilen, yaygın kanı olarak da simidin en çok beğenildiği ilin de Ankara olması gerekçesiyle, Ankara Simidi’nin marka değerinin geliştirilmesinin ve bu alanda Ankara Simit Festivali düzenlenebilirliğinin araştırılması” ifadelerinin yer aldığı ATAK Komisyon Raporu da oy birliği ile kabul edildi.  
JEOTERMAL TURİZMİNE DESTEK BAŞLIYOR

Gökçek başkanlığında, jeotermal suya sahip ilçe belediye başkanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Ankara’nın jeotermal turizminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların startı da Belediye Meclisi’nde verildi.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Güdül Belediyesi Çağa Mahallesi sınırları içerisinde kaynakların kent ve bölge ekonomisine kazandırılması amacıyla jeotermal kaynağın enerjisinden faydalanarak, çevreci bir sebze ve meyve kurutma tesisi yapılabilirliğinin araştırılması karara bağlandı.
Meclis’te ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak Ankara sınırları içerisinde bulunan baraj ve göletlerde fizibilite çalışmaları yapılarak balık çiftlikleri kurulması için gerekli inceleme ve araştırmaların yapılması da kararlaştırıldı.
Başkent’te faaliyet gösteren esnafın korunmasına ilişkin de karar alınan toplantıda, aynı isim altında oluşturulan mağaza zincirlerinin, faaliyette bulunan yerel esnafı satış olarak zorladığı ve rekabet şartlarını zayıflattığı kaydedilen Esnaf ve Sanatkarlar Komisyon Raporu’ndaki, “Yeni açılacak aynı ismi taşıyan zincir mağazaların şube sayılarını nüfusa orantılı olarak belirlenmesi ve yerli esnafın rekabet şansını artıracak önlemlerin alınması hususunda gerekli çalışmaların yapılması” ifadeleri de oy birliği ile kabul edildi.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Mamak’ta kapımda spor coşkusu
Mamak’ta kapımda spor coşkusu