Ankara’nın Dev Şirketi Altınordu Treyler’den Veysi Dalkılıç...

Ankara'nın Dev Şirketi Altınordu Treyler'den Veysi Dalkılıç İle Röportaj

Ankara, Türkiye'nin savunma sanayisinde son yıllarda ağırlığını iyice hissettirdi. Biz de Haber Ankara olarak bu duruma önemli katkıda bulunan, 27 ülkeye ihracat yapan ve alanında öncü kuruluş olan Ankaralı dev bir şirkete; Altınordu Treyler'e konuk olduk.

04 Eylül 2014 - 14:00

 HABER ANKARA / ÖZEL RÖPORTAJ - Ankara, Türkiye'nin savunma sanayisinde son yıllarda ağırlığını iyice hissettirdi. Biz de Haber Ankara olarak bu duruma önemli katkıda bulunan, 27 ülkeye ihracat yapan ve alanında öncü kuruluş olan Ankaralı dev bir şirkete; Altınordu Treyler'e konuk olduk.   Altınordu Treyler'de bizleri Savunma Sanayi Grup Başkanı Veysi Dalkılıç ağırladı. Genç, dinamik ve samimi yapısıyla dikkat çeken ve tüm sorularımıza içtenlikle yanıt veren Dalkılıç, "TÜBİTAK’la beraber bir çalışmamız var; modüler sistemli araç. 20 dingilli bir araç üretiyoruz. Dünya’da bunu yapan 5 tane firma var. Türkiye’de yok. Bunu da Altınordu Treyler olarak gerçekleştiriyoruz. Aralık 2014'te bitirip piyasaya sunacağız." Dedi.    İşte Altınordu Treyler'in Savunma Sanayi Grup Başkanı Veysi Dalkılıç ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:   - Veysi Bey, öncelikle Haber Ankara olarak röportaj için teşekkür ediyoruz. Kendinizden bahseder misiniz?
1979 senesinde Ordu’da dünyaya geldim. İlk ve orta dereceli okulları Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite hayatımı Eskişehir’de tamamladım. İş hayatıma tekrar Ankara’da devam ettim. 2009 senesinden bu zamana kadar Altınordu Treyler'in Savunma Sanayi Grup Başkanı olarak görevimi devam ettiriyorum. Evliyim, 1 çocuğum var.   - Altınordu Treyler olarak çalışma alanlarınız nelerdir? Türk savunma saniyesine faydalı olmak için elimizden gelen bütün gayreti arkadaşlarım ve ekibimle beraber devam ettiriyoruz. 1972 senesinde Ankara’da kurulan bir firma Altınordu Treyler. Türkiye’de ilk Avrupa tipi treyler üretimini yapan ve birçok dorse römork sektöründe ilklere imza atan bir firmadır. Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Altınordu’nun bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak da bu zamana kadar geldik. AR-GE ekibimiz mevcut ve sürekli yenilikleri araştırıyor. Bunun hemen arkasından da ÜRGE, üretim geliştirme ekibimiz var. Dediğim gibi Türkiye’de birçok ilklere imza atan firmayız. Türk savunma sanayi sektörü olsun, sivil sektör olsun; Türkiye’de emsali olmayan araçları üretip müşterilerimize teslim ettik. En son askeri proje olarak 2009’da başlayan ve 2012’de sonuçlanan tank taşıyıcı araç römork projesinde 46 tane yerli hidrolik sistem 6 dingilli tank taşıyıcıyı Türk Silahlı Kuvveleri envanterine verdik. Şu anda araçlarımızın garanti süresi bitmek üzere. Herhangi bir sıkıntı yok. Başarılı bir şekilde araçlarımız çalışıyor. Tabi bunun dışında HAVELSAN, ROKETSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, SAGE gibi birçok kuruluşla askeri araç, özel kapsamlı araçlarımızın üretimi oluyor. Özel projelerimiz oluyor. Halen devam eden projelerimizde mevcut. Türkiye’de üreticisi olmayan ve üretim belgesi de olmayan bir aracı yapıp Haziran’daki "Tır Expo Fuarı"nda lansmanını yaptık. Aracımız 10 dingilli, hidrolik sistemli uzayabilen bir araç. Yine TÜBİTAK’la beraber bir çalışmamız var; bu da modüler sistemli araç. 20 dingilli bir araç üretiyoruz. Dünya’da bunu yapan 5 tane firma var. Türkiye’de yok. Bunu da Altınordu Treyler olarak gerçekleştiriyoruz. Bu aracımız şu an da üretim aşamasında. Aralık 2014'te bitirip piyasaya sunacağız.      - Yapacağınız işi yalnız askeri çevrelere mi lanse ediyorsunuz? Sivil ayağı da var mı işin?
20 dingilli araç ağır sanayi sektörüne hitap edebilecek bir araçtır. 20 dingilin hepsi hidrolik sistemli, dönerli platform vaziyetindedir. 300 ton taşıma kapasitesindedir. Bununla rüzgar tribünü taşıyabilirsiniz veya büyük trafo taşıyabilirsiniz, büyük iş makinaları taşıyabilirsiniz. Ebatsız yükler dediğimiz yükleri taşıyabilirsiniz. Bunlar tabi sivil sektöre hitap edecek araçlar. Bunların dışında da savunma sanayine yaptığımız özel tip araçlarımız mevcut.  
- Çalışmalarınızda şu ana kadar karşılaşmış olduğunuz zorluklar veya önünüze çıkan engeller var mı?
Tabii ki günümüz teknolojisine ayak uydurmak lazım. Türkiye şartlarında bu tür araçlar için geç kalındı. Ağır nakliye firmaları bu tür araçları yurt dışından tedarik ediyorlardı. Dünya’nın parasına mal oluyordu. Bunun için ciddi bir AR-GE çalışması gerekiyor. AR-GE ekibi oluşturulması lazım. Bunların tasarımı, bilgisayar ortamında tasarım testleri kolay şeyler değil; zaman alıcı şeyler. Allah'a şükürler olsun ki bu süreci atlattık. Ürün geliştirme sürecine geçtik. Şimdi araçlarımız yapılıyor. Yıl sonunda da piyasaya süreceğiz.  
- Altınordu’dan başka askeri çalışmalar yapan benzer firmalar var mı?
Var tabi. Türk savunma sanayisi şu anda atağa kalkmış durumda. Özellikle de lojistik konularında Türkiye’de bizimle beraber savunma sanayisine iş yapan firmalar tabi ki var. Bu bir Pazar. Burada hak eden, kaliteden ödün vermeyen ve ciddi AR-GE çalışmasını yapan pazardan en büyük payını kapar. Dolayısıyla biz de buna talibiz. Yaptığımız işler ortada, referanslarımız ortada. Allah utandırmasın.
- Yurt dışındaki savunma sanayisine de hizmet veriyor musunuz?
Yurtdışındaki ülkelerin de savunma sanayi firmaları, devlet kanalıyla, yaptığımız araçlara talip oluyor. Duyuyorlar ve bunla alakalı görüşmelere geliyorlar. Şu anda Suudi Arabistan’la görüşüyoruz. Bahreyn Kara Kuvvetleri'yle görüşmelerimiz devam ediyor. Bir alım düşünüyorlar ama zaman belirtmiyorlar. En kısa zamanda olduğunu belirtiyorlar.  

- Avrupa piyasasında durum nedir?
Bizim yaptığımız bu tür özel araçları yapan 4-5 tane firma var. Bunlar Avrupa firmaları olduğu için Avrupalılar pek Türkiye’ye yaklaşmıyorlar. Ancak fason üretim yaptırılırsa o şekilde yaklaşıyorlar. Oradaki iş gücü maliyeti ile Türkiye'deki iş gücü maliyeti arasında fark var. Türkiye biraz daha uygun. Ama tabi bunda devletlerin, hükümetlerin diyalogları çok önemli. Ortadoğu ve Arap ülkelerinden ciddi bir talep var. Biz sektörümüzde mutluyuz. Gelişen Dünya’da ve gelişen Türkiye’de, özellikle de karayolu taşımacılığında teknolojik olarak en güzelini yapmaya çalışıyoruz.
- Altınordu için hedefler nelerdir?
Altınordu herkesin bildiği bir firma. 1972 senesinde kurulan, Türkiye’de ki ilk treyler firması. Dolayısıyla herkesin aklında yer eden firma. "Allah utandırmasın" diyorum. Güzel günler bizi bekliyor.

- Sn. Dalkılıç, verdiğiniz samimi cevaplar için Haber Ankara olarak teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.                    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz