Ankara’nın Meşhur Yerleri ve Kalınacak Yerler Kapsamında...

Ankara'nın Meşhur Yerleri ve Kalınacak Yerler Kapsamında Yurtlar...

Politikanın kalbinin attığı Başkent Ankara, tarihi, kültürel yapısı, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

15 Nisan 2016 - 14:35 - Güncelleme: 19 Eylül 2016 - 11:47

Politikanın kalbinin attığı Başkent Ankara, tarihi, kültürel yapısı, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan Ankara'da gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunuyor. Meclis ve bakanlıkları içinde barındıran şehir, ordu komutanlıklarına da ev sahipliği yapıyor. Ülke ve dünya çapında adından söz ettiren üniversiteleri bulunan Başkent, en çok öğrenci barındıran şehirlerinden başında yer alıyor. Başkent'te ziyaretçilerin kalabileceği pek çok otel, pansiyon ve konuk evleri var. Şehir dışından eğitim amacıyla Başkente gelen öğrenciler için "Ankara yurtlar" konusunda farklı alternatifler sunuyor. "Ankara erkek yurtları" ve kız yurtları öğrencilerin eğitimleri boyunca konaklama konusunda ki tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.


Ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan Ankara'da Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir ile Cumhuriyet dönemine ait eserlerin yer aldığı müzeler başta olmak üzere gezilecek birçok tarihi mekan, parklar ve yaşam alanları  bulunuyor.
Başkent denince akla ilk gelen yer Anıtkabir oluyor. Türkiye’nin en önemli yapılarından biri olan Anıtkabir'de Anıt Parkı ve müzesi de yer alıyor.


Gezilecek yerler arasında şehre hakim konumda bulunan Ankara Kalesi'de bulunuyor. Kale içinde oturup dinlenebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz yerler mevcut.


Dünyaca ünlü Başkentlerin olduğu gibi Ankara'nın da gezilmesi gereken bir meydanı var.


Ankara'nın kalbi konumundaki Kızılay Meydanı, alışveriş merkezleri, sinemaları, cafeleri, sanat ve kültür merkezleriyle sadece Başkentlileri değil, turistlerin de uğrak yerlerinden biri.


Ankara’nın ilk yerleşim yerlerinden birisi olan Hamamönü Mahallesi restore edilen tarihi evleriyle adeta açık hava müzesini andırıyor.


Başkent'te eski meclis binası, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi de gezilecek yer arasında bulunuyor.
Polatlı ilçesi'nde bulunan Gordion Antik Kenti de mutkala gezilmesi gereken yerlerden biri.
Tarihin yanında doğal güzellikler bakımından Başkent'te gezilecek yerlerin başında Atatürk Orman Çiftliği geliyor. Çiftlik arazisi içerisinde ülkenin en büyük hayvanat bahçelerinden biri bulunuyor.
Mogan Parkı'da turistlerin gezip, dinlenip, Ankara mutfağını tadabilecekleri yerler arasında öne çıkıyor.
Ankara’nın simgelerinden Atakule'yi de unutmamak gerekiyor.
Kış aylarında Ankara’da gidilebilecek yerler arasında Elmadağ Kayak Merkezi var.  Kızılcıhamam ilçesinde ki Soğuksu Milli Parkı'da doğa severlerin ve kaplıca arayanların  gezebilecekleri yer arasında bulunuyor.
Ankara'da konaklayabileceğiniz pek çok tesis var. Konaklama için beş yıldızlı otellerden pansiyon ve konukevlerine kadar geniş bir seçenek bulunuyor.


Öğrenciler içinde "Ankara kız yurtları" ve erkek yurtları açısından zenginliğe sahip.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan görevden alındı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan görevden alındı.
Mamak'ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Mamak'ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor