ANKESOB’da Yeniden Mehmet Yiğiner Dönemi

ANKESOB'da Yeniden Mehmet Yiğiner Dönemi

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.

08 Mayıs 2018 - 10:55 - Güncelleme: 08 Mayıs 2018 - 10:56

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı,  Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Genel Kurulda iki listeyle gidilen seçimde rakibine büyük fark atan mevcut Başkan Mehmet Yiğiner, 597 oyla yeniden başkanlığa seçildi.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar'ın açılış konuşmasının ardından divan teşekkülü oluşturuldu. Divan Başkanlığını Ankara Elektronik Malzeme Satıcıları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Necati Koyuncu'nun yaptığı genel kurulda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

2014-2017 yıllarına ilişkin yönetim kurulu faaliyetlerini içeren sinevizyon gösterimi yapıldı. Yine aynı döneme ait denetim kurulu raporunun  ANKESOB Denetim Kurulu Başkanı Adem Can tarafından okunmasının  ardından bilanço ve gelir gider hesapları da okunarak müzakereye açıldı. Tüm raporlar, okunup müzakereye açılmasından sonra oybirliği ile kabul edildi. Yönetim ve denetim kurulu da ayrı ayrı oy birliğiyle ibra edildi.

 

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU YAPTI

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner genel kurulda yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Başkan Yiğiner konuşmasında şunları söyledi: "Sayın divan, bakanlık temsilcilerimiz , çok değerli oda başkanlarım, başkan vekillerim ve yönetici arkadaşlarım,  çok değerli misafirlerimiz ve basınımızın değerli temsilcileri,  hepinizi en kalbi duygularımla saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. 43. Olağan Genel Kurulumuza hepiniz hoş geldiniz, şerefler verdiniz. Şahsımın, yönetimimin, sizlerin ve sizlerle birlikte başardığımız, Türkiye'ye örnek çalışmaları sinevizyon gösterimi ile hep birlikte izledik.

Burada şoförler odalarında yönetici olan arkadaşlarımız var. Sıkıntıları var çözmek içinde elimizden geleni yapacağız. Özellikle ilçelerde ihale ile araç satımı gibi. ATO Kongre Salonunda birçok arkadaşımız bizimle beraberdi. Orada o günkü Başbakanımızla yapmış olduğumuz 'Şoför Esnafı Buluşması'nda  ÖTV'siz ticari araç yenilemeyle ilgili

müjdeyi aldık ve hemen akabinde ÖTV'siz araç yenileme imkanı getirildi.  Biz orada sözünü aldık ve şoför esnafımız ÖTV'siz araç alımından 30 Haziran 2019 tarihine kadar faydalanabilecek. Tüm Türkiye de bundan faydalandı mı, faydalandı. Bizim yaptığımız işlerin tamamı tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor.

Birçoğumuz basit usuldeyiz. Sizin bize vermiş olduğunuz güçle birlikte bugün birçok esnafımız daha az vergi ödüyor. Basit usuldeki 8 bin liralık matrah indiriminden geçen yıl herkes faydalandı. Bu sene matrah 9 bin lira oldu. Bu durum ekonomik sıkıntı içerisinde olan esnafımızı rahatlattı. Biz bu uygulama için kapıları aşındırdık. Bu işler birlik ve beraberlik içerisinde oluyor. Bizim ne bir federasyonumuzla, ne de konfederasyonumuzla hiç sorunumuz olamaz, en ufak bir problemimiz olamaz. Niye olamaz, artık memleketin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Esnaf arkadaşlarımızın hizmete ihtiyacı var, bölünmeye değil, bölmeye değil.  Bizim birlik ve beraberlik içerisinde olma zamanımız. Beraber olursak, beraber hareket edersek işte bu tür hizmetleri alırız. Tüm Türkiye’deki 2 milyon esnafımız, ailesiyle beraber 10 milyon insanımız da  bu güzel uygulamaların faydasını görür.

Ulus’taki satılamaz, devredilemez denilen Taş Bina’yı biz esnaf teşkilatımıza kazandırdık. Türkiye’de bir örneği yok. Fotoğraflarını gördünüz sinevizyon gösterisinde.  Taş Bina'nın tadilat çalışmaları,  sizlerden bir lira para almadan, destek almadan odalarımızın durumunu bildiğimiz için Ankara Büyükşehir Belediyemizin desteği ile yapıldı.  Bunlar öyle kolay olmuyor. Bakın arkadaşlar bizde öyle büyük paralar yok. Biz sizden katılım payı toplayamıyoruz. Biz Odalardan nasıl katılım payı alacağız. Sizler de  üyelerinizden aidat toplamakta çok zorlanıyorsunuz. Bunu biliyoruz. Durum böyle olunca sizi nasıl sıkıntıya sokalım. Çünkü ülkemizin durumu belli, esnafın durumu belli.

Siyasi görüşü ne olursa olsun kapımızın herkese açık olduğu bilinmeli. Bizde kişiye göre siyaset ayrımı olmaz. Biz esnaf teşkilatıyız. Bizde ırkçılık olmaz, mezhepçilik olmaz. Hepimiz beraberiz. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Bizde Ahi birlikteliği var. Ahiliğin birinci kuralı dürüst olmaktır, doğru olmaktır, helâlından kazanmaktır. Biz de Ahilik anlayışı ve kültürü çerçevesinde hareket ediyoruz.

Birlik ve beraberlik başarıyı getirdi. Ben en güzel kararı sizlerin vereceğine inanıyorum.  Aslında konuşulacak, anlatılacak o kadar çok konu var ki. Ama vaktinizi çok almak istemiyorum. Oy kullanma süreci  başlayacak. Zaten sinevizyon gösterisinde bazı örnek çalışmalarımızı gördünüz. Bundan sonra da hizmetin önünü açacağız.  Hizmet, birlik ve beraberlikle oluyor. Onun için hizmetin önüne engel koyanlar bir kenara çekilsin. Biz, birlik ve beraberlik içerisinde abi kardeş ilişkisi içerisinde kaynaşmışız zaten. Mümkün değil bizi kimse söküp ayıramaz. Bizler temeli 800 yıl önce dualarla atılmış, Ahilik geleneğinin temsilcileriyiz. Hiç kimse bizi yıkamaz. Ahilik teşkilatını da kimse bölemez.

Genel Kurulumuzun öncelikle sizlere, esnaf ve sanatkârlarımıza, Ankara’mıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.  Ben kendimi size, sizi de Allah’a emanet ediyorum. Sağ olun var olun, iyi ki varsınız."

Gündem maddelerinin tek tek görüşülerek kabul edildiği Genel Kurulda, dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. İki listeyle yapılan seçim sonucunda rakibine büyük fark atan mevcut Başkan Mehmet Yiğiner, 597 oyla yeniden Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) başkanlığına seçildi.

Başkan Yiğiner, seçim sonucunun açıklanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında,"43. Olağan Genel Kurulumuzun ve seçim sonuçlarının esnaf ve sanatkârlarımıza, odalarımıza ve tüm teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyorum” diyerek şöyle devam etti: "Yeni dönemde de yine çok çalışmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde ortak akılla ve işbirliği içerisinde çalışarak başarılı işlere imza atacağız.  Sizin göstermiş olduğunuz birlik ve beraberlikle, dayanışma ile Allah bizi burada bir zaferle daha taçlandırdı. Dolayısı bu sadece benim yanımdaki arkadaşlarımın çalışmasıyla olmuyor. Özellikle de listeye girmeden bize gönül veren, bizleri destekleyen arkadaşlarıma da ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bizlere oy verir, ya da vermez ama namuslu, dürüst, ilkeli, inançlı insanlar verdiği sözü tutar. Benim sözüm, sitemim onlara. Rabbim nasip etti, ezdik geçtik, rakibimizi sandığa gömdük. Çok büyük fark yediler. Çok fark attık diye durmak yok. Tarafıma gösterilen teveccühün büyüklüğünden dolayı sorumluluğumuzun farkındayız. Çok çalışmaya devam edeceğiz. Bizlere gönül veren, destek olan ve uyum içerisinde çalışma sergileyen siz değerli oda başkanlarımıza ve yöneticilerimize, esnaf ve sanatkârlarımıza, ülkemize daha çok hizmet edeceğiz. Ne diyoruz; esnaf ve sanatkârlarımız bu ülkenin çimentosudur, omurgasıdır, birleştirici unsurudur.  Dolayısı ile biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bundan sonra daha da çok çalışacağız, beraberce ülkemize hizmet edeceğiz. Bu ekip de Allah'ın izniyle dürüst bir şekilde çalışacak, emek verecek, hem kendi esnafına hem de Ankara'daki esnaf ve sanatkârlarımıza hizmet edecektir. Odalarımızın başkanları ve yöneticileri olarak bizi gönül verdiniz ve bizi  hiç yalnız bırakmadınız, her zaman bizim yanımızda oldunuz. Allah hepinizden razı olsun, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ayrıca, genel kurulumuzun güvenli ve eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan emniyet ve özel güvenlik mensuplarımıza, bakanlık temsilcilerimize,  Altındağ İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı personeline, salon görevlilerine, ANKESOB çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese ayrıca çok teşekkür ediyorum."

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda gerçekleştirilen seçimin sonucunda Mehmet Yiğiner Başkanlığındaki ANKESOB yeni yönetimi şu şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Asıl Üyeler: Hüseyin Ar, Muhittin Köksal, Hasan H. Çavuşculu, İrfan Çinkaya, Yaşar Öztürk, Adem Can, Mehmet Ali Okumuş, Davut Yaşar.

Denetim Kurulu Asıl Üyeler: Halil İbrahim Seyfi, Ercan Soydaş, Hüseyin Taklacı, İsa Yalçın, Şükrü Orhan.

Disiplin Kurulu Asıl Üyeler: Ahmet Hüseyin Gürbüz, Ömer Koçer, Mehmet Ercan, Mehmet Polat, Önder Kaplan.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te tefeci operasyonu
Başkent'te tefeci operasyonu
Ankara sokakları yine boş kaldı
Ankara sokakları yine boş kaldı