ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Toplandı

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi Toplandı

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi (MEDB) Toplantısı gerçekleştirildi. ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; meslek örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin müdür ve öğretmenlerinden oluşan ANKESOB MEDB üyeleri bir araya geldi.

29 Eylül 2018 - 11:09

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi (MEDB) Toplantısı gerçekleştirildi. ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; meslek örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler, Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin müdür ve öğretmenlerinden oluşan ANKESOB MEDB üyeleri bir araya geldi. Gündem maddelerini görüşmek ve üzere yapılan toplantıda ayrıca, MEDB üyeleri tarafından; mesleki ve teknik eğitimin geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

ANKESOB Mesleki Eğitim Danışmanlığı Birimi 2018/02 Nolu toplantısını, ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal'ın başkanlığında ANKESOB Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi. Toplantıda, gündem maddelerinin yanı sıra danışmanlık birimi üyeleri tarafından gündeme alınan mesleki ve teknik eğitimin geleceğine ilişkin konular hakkında detaylı görüş ve değerlendirmelerde bulunuldu. 

ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal'ın başkanlığında yapılan toplantıya; ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar Ge Müdürü Erdoğan Özen'in ve ANKESOB Genel Sekreteri Abdurrahman Varol'un yanı sıra Ankara'daki üniversitelerde görev yapan akademisyenler, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Müdür ve öğretmenleri ile alanında uzman kişilerden oluşan birim üyeleri;  Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi  Öğretim Üyeleri; Doç. Dr. Ercan N. Yılmaz ve Doç. Dr. Cemal Yılmaz, Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi; Abidin Memili, Altındağ İskitler MTAL Öğretmeni Mustafa Aksoy, ASO METES İşletme Müdürü Dr. Halis Yeşil, Teknik Öğretmen Mustafa Daşcı, Mamak Karaağaç HEM Temsilcisi Zeynel Abidin Karagöz, Mamak Nene Hatun MTAL Müdürü Ülkü Altan, Başkent OSB MEM Müdürü Sıdıka Başbuğa, Keçiören Hatice H. Oğultürk MTAL Müdürü Birgül Özer, Teknik Öğretmen Mustafa Kökçü, Sincan Erkunt Mesleki Eğitim ve İkili Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Aydın Türkoğlu, Yenimahalle Ahi Evran MTAL Müdürü  İsa Erol, Keçiören İncirli MTAL Müdürü Hayati İpek, Altındağ Ulus MTAL Öğretmeni Haydar Battaloğlu ve ANKESOB Eğitim, Proje Asistanı Sinem Aslan Doğanoğlu katıldı.

Toplantıya, 31. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ankara’da 2018 Yılı İlin Ahisi ödülünü alan; döşeme/mobilya ustası Muzaffer Balcı ile Yılın Kalfası ödülünü alan; elektrikli ev aletleri tamircisi Mehmet Ali Cüzdancı, Yılın Çırağı ödülünü alan; kaynakçı Yakup Çakır da katıldı.

Toplantıya Başkanlık eden ANKESOB Eğitimden Sorumlu Başkan Vekili Muhittin Köksal, Meslek Eğitimi Danışmanlığı Birimi toplantılarını ANKESOB olarak çok önemsediklerini, bu toplantılarda konuşulan hususları madde madde değerlendirerek, uygulamak için gerekli olan çabayı gösterdiklerini belirtti. Köksal, ”Bizim önceliğimiz; geleceğin ustaları olacak çırak ve kalfalarımızın kaliteli bir mesleki eğitim alarak, ileride iyi bir usta olmalarıdır. Bunun için de her ne iş yaparsanız yapın o işi mutlaka isteyerek, severek yapmak çok önemlidir. Esnaf ve sanatkârlar olarak en büyük eksikliğimiz, birleşerek iş yapma kültürüne ulaşamamaktır. Böyle olunca büyük şirket, holding olabilme şansımız da azalmaktadır. Bu nedenle başta çıraklık eğitimi programları olmak üzere, mesleki eğitim programlarına, birlikte ortak iş yapabilmeye yönelik hususların konulmasında fayda bulunmaktadır. Ankara’da ilgili diğer kuruluşlarla işbirliği içerisinde, mesleki eğitimin yeniden yapılandırılmasına yönelik hazırlanacak raporu ilgili makamlara iletmek için çaba göstereceğimizin bilinmesini isterim. Ülkemizin geleceği için Mesleki ve Teknik Eğitimin önem ifade ettiğinin bilincindeyiz, Odalar ve ANKESOB olarak Mesleki ve Teknik Eğitime önem ve öncelik vermeye devam edeceğiz. Bu değerli heyetin uzmanlık birikimlerinden yararlanacağız, hepinize ANKESOB çalışmalarına yapmış olduğunuz katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda gündem gereği; ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen tarafından; ANKESOB MEDB'in son toplantıdan bugüne kadar yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgi sunumu yapıldı.

İl düzeyindeki mesleki eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi için Birlikler bünyesinde Birlik Meslek Eğitimi Danışmanlığı Birimi kurulduğunu, bu doğrultuda ANKESOB MEDB'i oluşturarak mesleki eğitimle ilgili çalışmalarına devam ettiklerini belirten ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen; "3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirlenen amaçlar doğrultusunda esnaf ve sanatkârlar ile yanlarında çalışan çırak, kalfa ve ustalar ile işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin pratik meslek eğitimini gerçekleştirmek, her kademedeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının asli görevidir. Esnaf ve sanatkârlar ile yanlarında çalışan çırak, kalfa ve ustalar ile işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin meslekî eğitimlerini organize etmek için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının bünyesinde birer meslekî eğitim danışmanlığı birimi kurulur ve bu doğrultuda faaliyetlerini gösterir." dedi.

Özen, "ANKESOB MEDB'deki arkadaşlarımızın katkılarıyla esnaf ve sanatkarlarımızı en iyi şekilde eğitmek için elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz. Toplantımızda gündeme getirilen öneriler Birliğimizce değerlendirilerek uygulamaya geçirilmesini, sonuçlandırılmasına çalışıyoruz. Yaşanan gelişmelerden başta çırak ve kalfalarımız  etkilenecekleri için geleceklerini ilgilendiren konularla ilgili bilgi aktarımını en iyi şekilde onlara yapmaya çalışıyoruz. Değerli arkadaşlarıma katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca, toplantımıza 31. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında ödül alan İlin Ahisi, kalfası ve çırağını da davet ettik. Onları yılda bir kez anmak yerine yıl içerisinde onların bilgi ve tecrübelerinden istifade etmek istedik. O nedenle kendilerini katkı yapmak üzere toplantımıza davet ettik. Kendilerini tekrar kutluyor, meslek yaşamlarında başarılar diliyorum." diye konuştu.

ANKESOB MEDB üyeleri de gündem doğrultusunda yaptıkları konuşmalarla mesleki eğitimin geleceği üzerine görüş ve önerilerini sunarak, değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda ayrıca; Yılın Ahisi, kalfası ve çırağı, mesleki eğitim, iş hayatı ve sektörlerindeki deneyimlerine ilişkin birikimlerini aktardı. Yılın Ahileri, Çıraklık Eğitimin nasıl olması gerektiği konusundaki görüşlerini birim üyeleri ile paylaştı.

Toplantının sonunda, Ticaret Bakanlığı tarafından Yılın Kalfasına gönderilen kutlama mesajını içeren bir çerçeve, ilgili okul müdürü Aydın Türkoğlu tarafından, Yılın Çırağına gönderilen kutlama mesajını içeren çerçeve de Yılın Ahisi Muzaffer Balcı tarafından yılın çırağına takdim edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı