Anlaşmalı Boşanma Nedir? Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl...

Anlaşmalı Boşanma Nedir? Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İstatistiklere göre her yıl bir önceki yıla oranla ülkemizde boşanma sayısı artıyor. Gündelik yaşantımızda önemli rol oynar hale gelen anlaşmalı boşanma konusunu Av. Oğuzhan Özgür'e sorduk, detaylarıyla beraber yanıtlarımızı aldık. Anlaşmalı Boşanma nedir, anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır ve bunun gibi birçok sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

18 Aralık 2015 - 22:36 - Güncelleme: 30 Eylül 2016 - 10:51

İstatistiklere göre her yıl bir önceki yıla oranla ülkemizde boşanma sayısı artıyor. Gündelik yaşantımızda önemli rol oynar hale gelen anlaşmalı boşanma konusunu Av. Oğuzhan Özgür'e sorduk, detaylarıyla beraber yanıtlarımızı aldık. Anlaşmalı Boşanma nedir, anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır ve bunun gibi birçok sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.   Haber Ankara ekibimizi samimi bir ortamda ağırlayan Avukat Oğuzhan Özgür, anlaşmalı boşanma konusu ile ilgili sorularımıza A'dan Z'ye yanıt verdi. İşte Av. Oğuzhan Özgür ile gerçekleştridiğimiz röportajımız:  

 

- Oğuzhan Bey, anlaşmalı boşanma davası açmak için ne kadar evli kalmak gerekir?


Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için yasa gereği tarafların evlilik süresinin en az bir yıl olması gerekmektedir. Evlilik süresi bir yıldan fazla olan eşler anlaşmalı boşanma davası açabilirler.

- Anlaşmalı boşanma davasında yetkili mahkeme neresidir?


Yasa gereği boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Ancak davanın türünün Anlaşmalı olması ve tarafların yetki itirazında bulunmayacağı dikkate alındığında dava taraflarca istenilen Mahkemede açılabilir.

- Anlaşmalı boşanma davasını taraflar birlikte mi açmalıdır?


Anlaşmalı Boşanma Davası açılabilmesi için eşlerin hazırlamış oldukları Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile Mahkemeye birlikte başvurması veya bir eşin açmış olduğu davayı diğer eşin kabul etmesi gerekmektedir. Bu durumunda evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğu kabul edilir.

- Anlaşmalı boşanma davası için gerekli evraklar nelerdir?


Taraflar aralarında hazırlayacakları bir anlaşmalı boşanma protokolü ile Aile Mahkemesi’ ne başvurmaktadırlar. Hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünde boşanma iradesi açıkça ifade edilmelidir, boşanma iradesinin bakı altında kalınmadan açıklanması davanın olmazda olmazıdır. bunun dışında diğer bir olmazsa olmaz boşanma sonucunda varsa müşterek çocukların velayeti, velayeti kendisine bırakılmayan tarafın çocuklarla şahsi ilişkisi hususlarıdır. Boşanmanın fer’ i niteliğinde olan nafaka, maddi ve manevi tazminat ve mal rejimine ilişkin hükümler tarafların isteklerine göre Anlaşmalı Boşanma Protokolünde yer alabilen konulardır.. Hak kaybını sebebiyet verilmemesi bakımından Anlaşmalı Boşanma Protokolünün hazırlanmasında bir avukattan profesyonel yardım alınması her iki taraf içinde faydalı olacaktır.

- Anlaşmalı boşanma davası nasıl gerçekleşir?


Anlaşmalı Boşanmasın gerçekleşebilmesi için tarafların boşanma protokolüne yansıtmış oldukları boşanma iradelerini ve boşanmanın fer’ ilerine ilişkin anlaşma iradelerini sözlü olarak Mahkeme huzurunda da tekrar etmeleri gerekmektedir. Boşanmanın geçerli olmasını sağlayan kurucu hukuki unsur Anlaşmalı Boşanma protokolünün Mahkeme huzurunda sözlü olarak tekrar edilmesi ve Mahkemenin boşanma protokolünü hukuka uygun bularak onaylamasına bağlıdır. Boşanma kararı verilebilmesi için, Mahkemenin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır.

- Boşanma protokolüne mahkeme müdahale edebilir mi?


Mahkemece Protokolde hukuka aykırı bir durumun varlığının tespiti halinde Mahkeme protokole müdahale ederek tarafların kabul etmesi durumunda kendiliğinden Protokol şartlarında değişikliğe gidebilir ya da hukuka aykırı durumun taraflarca giderilmesi açısından taraflara süre verebilir. Mahkeme, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.    

 

"TARAFLAR DURUŞMA SIRASINDA BOŞANMA KARARINDAN VAZGEÇEBİLİR"

- Anlaşmalı boşanma davası gizli olarak yapılabilir mi?


Mahkemece, taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir.

- Anlaşmalı boşanma davası ile kadının kocanın soyadını kullanmasına izin verebilir mi?


İster Anlaşmalı İster Çekişmeli olsun, boşanma halinde kadın, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır; ancak protokol ile kocasının soyadını kullanmasına izin verilmesini isteyebilir. Söz konusu istek ayrı bir dava konusu olması nedeniyle; uygulamada birlik olmamakla birlikte eksik harcın tamamlanması ile Mahkeme kadının, boşandığı kocasının soyadını taşımasına izin verebilir. Anlaşma Protokolünde kocanın soyadının kullanımı belli koşullara bağlanmışsa koca koşulların değişmesi halinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.

- Taraflar duruşma sırasında boşanma kararından vazgeçebilir mi?


Yukarıda açıkladığımız üzere önemli olan protokolün hazırlanması değil, hazırlanan Anlaşmalı Boşanma Protokolünün Mahkeme huzurunda tekrar edilmesidir. Duruşmada taraflardan birinin boşanmak istemediğini ifade etmesi durumunda Mahkeme artık Anlaşmalı Boşanmaya karar veremeyecektir.

 

- Boşanma kararı ne zaman kesinleşir?


Yasa gereği Mahkemeler 1 aylık süre içerisinde Gerekçeli Kararlarını yazmak durumundadırlar. Taraflar gerekçeli kararı tebliğ almalarından itibaren 15 günlük yasal sürenin geçmesinin ardından veya kararı tebliğ aldıkları tarihte temyiz haklarından feragat etiklerine dair feragat dilekçesi vermeleri durumunda boşanma kararını kesinleştirebilirler.

- Boşanma protokolünde yer alan sorumlulukların yerine getirilememesi durumunda dava açılabilir mi?


Daha önce bahsettiğimiz gibi Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile birlikte boşanma dışında boşanmanın eki niteliğinde bir çok mali konu düzenlenebilmektedir. Bir tarafın protokol ile üzerine almış olduğu mali yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda, hakkı ihlal edilen taraf yükümlülüklerin yerine getirilmesini dava etme hakkı vardır.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar yaşattı
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar...
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu