AP’nin Kararına TBMM de Tepki Gösterdi

AP’nin Kararına TBMM de Tepki Gösterdi

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sözde Ermeni Soykırımı konusunda aldığı karara Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) de tepki gösterdi.

17 Nisan 2015 - 13:42

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sözde Ermeni Soykırımı konusunda aldığı karara Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) de tepki gösterdi. TBMM’den yapılan açıklamada “Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararı, her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve esefle karşılıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamaya AKP, CHP ve MHP grupları imza atarken HDP grubunun imzası ise yer almadı.

TBMM’den yapılan Meclis Başkanı Cemil Çiçek imzalı yazılı basın açıklamasında, “Avrupa Parlamentosu’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu’daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar, kabulü mümkün olmayan yok hükmünde bir karardır.” denildi.

Açıklamada “Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve kanaat üzerinden insafsızca hüküm vermektedir. Parlamentonun, kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir.” şeklinde vurgu yapıldı.

Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında, diğer Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi yaşadıkları acıları paylaşmanın tabiatıyla bir insanlık vazifesi olduğu dile getirilen açıklamada “Ancak bu acıları, evrensel değerleri göz ardı ederek ve uluslararası hukuku çarpıtarak, siyasi amaçlarla ve Türkiye karşıtlığı için istismar etmek kesinlikle kabul edilemez. Avrupa Parlamentosu, çağrılarımıza rağmen, sorunu derinleştirmeyi tercih etmekte, konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını bu yönde diyaloğa teşvik etmek yerine iki toplum arasındaki uçurumu daha da derinleştirmektedir. Avrupa Parlamentosu’nun varoluş nedenini teşkil eden, savaş ve çatışma yerine barış, hoşgörü ve ortak geleceğin oluşturulması fikri hilafına benimsediği bu tarafgir yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Cemil Çiçek imzasını taşıyan yazılı basın açıklamasının altında AKP Grubu, CHP Grubu ve MHP Grubu’nun isimleri de yer aldı. Ancak HDP’nin ismi yer almadı.              

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi