banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Araç satışında yönetmelik 17 yılda çıktı

Ankara 21.09.2020, 18:31

İkinci el araç alım satımına yönelik hazırlanan yeni düzenlemeler geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle birlikte sektörde yaşanan haksız rekabet ve güvensizliğin azalacağını söyleyen Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu ve Otonomi Başkanı Aydın Erkoç, “Yaklaşık 17 yıl bu yönetmelik çıksın diye uğraştık ve sonunda çıktı. Bununla birlikte mesleğimiz nitelikli hale gelecek ve tüketici de güvende olacak” diye konuştu.

Pandemiyle beraber çoğu sektörün sıkıntı yaşadığına ve çareyi otomobil alıp satmakta bulduğuna dikkat çeken Erkoç, “Bunların için de bazı arkadaşlarımız iş yerlerinde problem yaşadı. Bu sorunlarla birlikte de insanlar, araç alım satıma yöneldi. Ama bu bizim mesleğimizi itibarsızlaştırdı ve müşterilerimize güvensiz bir ortam sundu” ifadelerini kullandı.  

“HERKES HER İŞİ YAPMAMALI”

Vatandaşın sıfır araç için sıraya girdiğini ve araçları piyasanın çok üzerinde satışa çıkardığına vurgu yapan Erkoç, “Vatandaş aracı normal değeri üzerinde 50 bin TL il 100 bin TL arasında bir farkla satıyor. İnsanlar da böyle bir karı görünce gitti sıraya girdi bayide, arabasını aldıktan sonra ilana koydu ve satmaya başladı. Bir tarafta bu tür insan sayısı çoğaldı. Bir taraftan da gerçek yaptığı işte problem yaşayanlar da araç alıp satmaya başladı. Herkes bu işe yönelmiş oldu. Bu aslında Türkiye’nin kaderi, bir an evvel bu durumun çözülmesi lazım. Türkiye’de en büyük eksiklerden biri, baktığımız zaman herkes her işi yapıyor. Türkiye’de de bazı meslekler vardır, herkes eczacılık, doktorluk yapamaz. Ama baktığımız zaman herkes araba alıp satabiliyor bunun olmaması lazım” dedi.

BAKANLIKLARA VE STK’LARA ÇAĞRI

Türkiye’de bazı sektörlerin düzenlenmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Erkoç, “Otomobil ticareti emlakçılık, sigortacılık, inşaat olsun. Bakıyorsunuz insanlar iki gün inşaatta ustalık yapıyor üçüncü gün müteahhit oluyor, olmaması gerek. İnsanlar bir çatı altında birçok işi yapmak istiyor. Herkes kendi işini yapmalı. Burada bakanlıklara ve STK’lara büyük iş düşüyor. Bütün STK’lar bu konuda ciddi uygulamalar yapmalı, bugüne kadar kimse bu konuda bir şey yapmadı. Yıllarca sıkıntısını yaşadık. Bizim otomobil ticaretiyle ilgili yönetmeliğimiz çıksın diye yaklaşık 17 senedir uğraşıyoruz. Her yerde uğraşmamamıza rağmen yeni çıkartabildik” diye konuştu.

‘5 BİN TL CEZA’

Otomobil alım satımla ilgili çıkarılan yönetmelikle ilgili bilgi veren Erkoç, “ Bu yönetmelikle birlikte kesinlikle mesleği olanlar bu işi yapabilecek. Başkalarının adına araç alıp satanlar nedeniyle devletin ciddi bir vergi kaybı var ve burada sektörümüzde bir adaletsizlik oluyordu. Vergisini ödeyen, yanında yüzlerce binlerce işçi çalıştıranlar varken bir taraftan da devlete hiçbir vergi ödemeden ek iş olarak araç alıp satanlar var. Bunların önüne geçilecek. Yılda 3 adetten fazla araç alıp sattıysa, Ticaret Bakanlığı ile Noterler Birliği’yle beraber bir sistem yapılacak. Notere gittiğinizde satış yapılırken bu mesleği yapan arkadaşlarımızın yeterlilik numarası yazılacak. Dışarıdan normal gelen vatandaş da satış yapıyorsa onun da TC numarası yazılacak. Eğer alım satım işlemi 3’ü geçtiyse, Bakanlık ona göre yaptırım uygulayacak. Her bir araba başına 5 bin TL cezalandırılma yapılacak. Bu yönetmelikle birlikte hem devletin vergi kaybını ortadan kalkıyor, mesleğimiz nitelikli hale geliyor, mesleğimizdeki adaletsizlik ve haksız rekabet ortadan kalkıyor. En önemlisi de meslek doğru bir hale geldiği için tüketici de korunmuş oluyor. Biz kimseye bu işi yapamazsın demiyoruz. Buyurun yapın ama kurallarına göre yapın” ifadelerini kullandı.

‘ARAÇLARINIZI KURUMSAL YERLERDEN ALIN’

Otomobil alışverişi noktasında tüketiciyi de uyaran Erkoç, “Otonomi gibi ticari merkezlerinde yapılan alışverişte mi kendimizi daha güvende hissederiz yoksa internette ya da oto pazarında yaptığımız alışverişte mi. Tanımadığınız kişilerden araç almak büyük risk. Bu yüzden lütfen araçlarınızı kurumsal ve belgeleri olan yerlerden alın. Kendinizi güvende hissetmek için bunu yapmalısınız” dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!