ASKİ’den Açıklama: "Kızılırmak’tan Su Alımını...

ASKİ'den Açıklama: "Kızılırmak'tan Su Alımını Durdurduk"... Ankara Suyu Dünya Standartlarında

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, son günlerde Başkent’in içme suyu ile ilgili sosyal medya ve basında yer alan iddialar nedeniyle açıklama yaptı.

08 Temmuz 2019 - 11:25

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, son günlerde Başkent’in içme suyu ile ilgili sosyal medya ve basında yer alan iddialar nedeniyle açıklama yaptı.

Musluklardan akan suyun temiz olduğunu belirten ASKİ Genel Müdürü Kınacı, “Şehir şebeke suyumuz kaynak suyu kalitesinde, bu konuda iddialıyız” dedi.

 

“SUYUMUZ DÜNYA STANDARTLARINDA VE KAYNAK SUYU KALİTESİNDE”

Ankara’nın içme suyunda bakteri olduğuna ilişkin iddialara açıklık getiren ve iddiaların asılsız olduğunu vurgulayan ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Başkent’in içme suyunun dünya standartlarında olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

“İçme suyumuzun kalitesi, Türk standartları başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarını çok rahatlıkla sağlıyor. AB’nin ve WHO’nun belirlediği kriterlere göre her gün analizler yapılıyor, bu analiz sonuçları da günlük olarak ASKİ’nin web sayfasında yayınlanıyor. Şu anda eğer muslukları açarsa vatandaş, depoları kirli değilse, tesisatlarında bir eskime ya da sızıntı yoksa kaynak suyu kalitesinde suyumuz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirler. O konuda oldukça iddialıyız.”

 

“KIZILIRMAK’TAN SU ALIMINI DURDURDUK”

Ankara’nın içme suyunun kontrolleri konusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Kınacı, şöyle konuştu:

“Suyun içimi rahat ve damak tadına uygun. Başkentlilerin, klor kokusunu hissetmeyeceği biçimde klorlama yapıyoruz. Ara klorlama istasyonları kurduk. Gerekli kalite kontrolünü sürekli olarak yapıyoruz. 8 Mart tarihinden itibaren Kızılırmak’tan su alımını durdurduk. Tamamen barajlarımızda biriken suyu kullanıyoruz. Kısa vadede tekrar Kızılırmak’tan su alma gibi bir durumumuz söz konusu değil. Dolayısıyla su kalitemiz oldukça iyi.”

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Okan Ünal
  1 yıl önce
  Çeşme suyu içiyorum. Tadında, içiminde sıkıntı yok. Mideme de rahatsızlık vermedi.
 • Saruhan
  1 yıl önce
  Kul***dığımız şu ne mantiksa aşırı kireçli ve yağlı şu tertemizmis duyda inanma bölgesel farklılıklar var her yerde aynı değil aski anka parka para yatırsın su borularını değiştirmese de olur kirli suyu kendileri içmiyor ne de olsa
 • Sevim
  1 yıl önce
  Artik çeşme suyu içmek istiyoruz plastikte sati*** suyu kul***mak istemiyorum .Ceşme suyunun icilebilir olmasina sevindim
 • Ahmet Yüksel
  1 yıl önce
  Su borularını değiştirmeden önce dediğiniz gibiydi, değiştirdikten sonra bizde sorun kalmadı çeşmeden rahatlıkla su icebiliyoruz ne koku var ne de başka bir şey. Eski boru hattı kul***anlar lütfen yorum yapıp şaşırtmasın
 • Emine
  1 yıl önce
  Ben sadece çeşme suyu kul***ıyorum oh misss
 • Çağlar altınok
  1 yıl önce
  Elinize sağlık biz artık eskisi gibi çeşme suyu içiyoruz harika oldu
 • ihsan
  1 yıl önce
  Çeşme suları hala berbat ne kadar açıklama yaparsanız yapın sularda koku var içilecek gibi değil
 • Sana ne
  1 yıl önce
  O yüzden mi musluktan kum akıyor
 • İsmet Cevher
  1 yıl önce
  Ben Dikmen Ankara kellik pınarı da oturuyorum suyu rahatlıkla içiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 6 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 6 ilçesinde su kesintisi
Çankaya’da pandemi denetimi
Çankaya’da pandemi denetimi