Atatürk Mihriban Aviral’in Nefesi İle Anılacak

Atatürk Mihriban Aviral'in Nefesi İle Anılacak

10 Kasım, Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü, Mihriban Aviral’in nefesi ile anılacak.

06 Kasım 2018 - 12:05

10 Kasım, Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü, Mihriban Aviral’in nefesi ile anılacak. Latin Caz müzikte Türkiye’nin ilk ve tek virtüözü olarak tanınan Mihriban Aviral, Atatürk’ün sevdiği şarkıları 10 Kasım’a özel bir konser ile sunacak. Konser, Satranç Müzesi’nde 10 Kasım Cumartesi günü saat 18.00’de Piyanist Berkay Toprak eşliğinde gerçekleşecek.

Satranç Müzesi’nde 10 Kasım konserinin ayrı bir önemi olduğunu belirten Müze Kurucusu Akın Gökyay, “10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılıp ebediyete intikal ettiği ulusal yas günümüzdür. Atatürk, kurtuluş destanımızın kahramanı, Türk milletinin de kalbidir. Kendisinin anısına, Müzemizde onun sevdiği şarkıları içeren bir konser düzenliyoruz. Bizlerin amacı, onu anlatmak, gelecek nesile onun kattığı değerleri aktarabilmek ve onu hep sevgi saygı ile anmak… Hep beraber Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü 10 Kasım’da müzik notaları ile analım” diye konuştu.

 

“İZMİR’İN KAVAKLARI, ATABARI, ÇÖKERTME, VARDAR OVASI…”

Mihriban Aviral, Latin caz müziğini Türk halkına sevdirmeye çalışırken diğer yandan Türk kültürünü simgeleyen etnik halk şarkılarını caz tarzında uyarlayıp, türküleri evrensel müzik ile harmanlamayı amaçladığının mesajını verdi. 10 Kasım’a özel konserine ilişkin ünlü virtüöz şunları söyledi:

“Bu özel günde, Atatürk’ün sevdiği şarkıları, hafif caz akorlu piyano eşliğinde seslendireceğim. Atabarı, Çökertme, Harmandalı, İzmir’in Kavakları, Vardar Ovası, Çanakkale Türküsü konserde seslendireceğim türküler arasında yer alıyor.

 

CUMHURİYET KOKAN BU BÖLGEDE, KONSER VERECEK OLMAK ÇOK HEYECANLI

Her şeyden önce Cumhuriyet kokan, Ankara’nın tarihi bir bölgesinde, böylesine özel bir mimariye sahip Müzede konser verecek olmak çok heyecanlı hissettiriyor.Satranç Müzesi’nde Atatürk’ü anmak, izleyenleri de bizi de çok duygulandıracak. 10 Kasım konserimizde hem Ata’mızı anacağız hem de o’nun sevdiği şarkılar ile onu düşünüp bize kattıkları için kendisine teşekkür edeceğiz. Ata’mızı, müzik notaları ile hep beraber anacağız. 10 Kasım konseri benim için çok özel, unutulmazlar arasında yer alacak. Bu vesile ile beni, dünya da bir ilk olan, olağanüstü değerli Satranç Müzesi’nde Atatürk’ü anmak üzere davet eden Gökyay Vakfı Satranç Müzesi yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Ankaralıları ve tüm ülkemiz insanlarını da bu Satranç Müzesi’ni görmeye davet ediyorum.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x