ATO’da Seçim Heyecanı! 57. Komite Adayları Faruk Elmalı ve...
  • Reklam

ATO'da Seçim Heyecanı! 57. Komite Adayları Faruk Elmalı ve Mustafa Tekeli'den Açıklamalar

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 157 bin üyesini temsil eden Meslek Komiteleri ve Meclis üyeliği seçimleri 14 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

13 Nisan 2018 - 16:47 - Güncelleme: 18 Nisan 2018 - 10:57

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 157 bin üyesini temsil eden Meslek Komiteleri ve Meclis üyeliği seçimleri 14 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

ATO'nun meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimleri, Söğütözü'ndeki ATO Kongre ve Sergi Sarayında (Congresium) saat 09.00'da başlayacak. Oy kullanma işlemi saat 17.00'ye kadar devam edecek.

Bir seçim heyecanıda 57. komitede yaşanacak. ATO komite seçimlerinde aday olan Turveb Turizm Yönetim Kurulu Başkanı, Turder (Turizmciler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türsab (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkan Danışmanlığı yapan Faruk Elmalı ve Tokat Seyahat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tekeli önemli açıklamalarda bulundu.

Faruk Elmalı ve Mustafa Tekeli ile ATO komite seçimlerinde neden aday olduklarından, yapılacak projelere kadar gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

 

14 Nisan'da yapılacak ATO komite seçimlerinde neden aday oldunuz? 

 

Faruk ELMALI: Başkent’in en önemli ticari yapılanması olan ATO’da sektörümüzün tüm paydaşları ile Kamu’yla olan ilişkilerde Aktif yer almak istiyoruz. Sektörün birçok sorunu var ancak bu sorunlara etkin çözüm üretip ilgili Kurumlar ile planlamalar yapmak gerekiyor. 57. Meslek Komitesine bağlı Seyahat Acentaları, Şehirlerarası Taşımacılar ve Araç Kiralama firmalarından oluşan yetkin ve aktif genç bir ekip ile bu işe talip oluyoruz. Bu dönem 57. Meslek Komitesine BEYAZ LİSTE olarak aday olan tüm arkadaşlar sektörün sorunlarını bilen ve çözüm üretecek insanlardan oluşması bu dönemin en büyük şansı olacaktır.

 

Mustafa TEKELİ: Ne yazık ki şehirlerarası karayolu ile yolcu taşıma sektörü bir oda veya birliğe sahip değil. Temsil edildiğimiz en üst sivil toplum kuruluşu ise TOBB Sektör Meclisimiz. 

Bu mecliste firmamı temsilen son dört yıldır  yapılan çalışmalara katılıyorum. Ancak TOBB'da daha fazla etkin olmak için ben ve birçok meslektaşım bulundukları illerde ticaret odalarında görev almaya karar verdik. Yakın zamanda yapılan seçimlerde birer birer meslektaşlarımız meclis üyeliklerine, komitelere ve hatta oda yönetimlerine girdi. Amacımız TOBB'a bağlı bir oda veya birliğe sahip olmak. 

Bir diğer önemli neden de, STK'ların etkin olmasının faydasını yakın zamanda bizzat tecrübe etmiş olmamız. Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği yönetiminde görevde bulunduğumuz dört yıl içinde açtığımız davaların hepsini kazanarak, AŞTİ'nin taşınması için alınan meclis kararlarını, ihale kararını ve hatta imar kararları bile iptal ettirdik. Şimdi de Sayın Başkan Mustafa Tuna yaptığı açıklamalar ile "AŞTİ'nin taşınmasına gerek olmadığını, esnafın ve vatandaşın bunu istemediğini" söyledi. Bu görev yaptığımız dört yılın en önemli meyvesi oldu. 

 

ATO Meclis Üyesi Seçilirseniz Neler Yapmayı Düşünüyorsunuz? 

 

Faruk ELMALI : Sektörümüze yön veren Kurum ve Kuruluşlar ile birlikte Ankara bürokrasisini aktif kullanarak ticaret alanlarımızın geliştirilmesi ve yeni projeleri hayata geçirerek şehrin aktif hayatına katkı sağlamak istiyoruz. Ülkemizin BAŞKENT’i olan Güzel Ankara’yı her yönüyle önce ülkemiz vatandaşlarına daha sonra tüm Dünya’ya tanıtmak istiyoruz. Bunun için şuan halihazırda yürüttüğümüz projelerimiz mevcut ve ATO ile birlikte bu projeler daha güçlü bir şekilde gerçekleşecektir. Caddede simit satan bir kişiden, 5 Yıldızlı otellere kadar bu sektöre hizmet eden herkesin daha fazla kazanması için mücadele edeceğiz.

 

Mustafa TEKELİ : Öncelikle hedefimiz sadece sektörü temsil etmek değil. Çünkü bu biraz mevcut duruma ayak uydurmak gibi. Bizim amacımız her türlü yasal düzenlemeler ve kamudaki sektörel konularda aktif olarak yer almak. 

Şöyle bir örnek vereyim. 8 Ocak 2018'de yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği yayınlandı. Gerek 2004'ten beri değişmeyen gerekse son yönetmelikte yer alan bazı yönetmelik maddeleri sektörümüze sıkıntı veriyordu. Bunları değiştirmek için hiçbir STK bir girişimde bulunmayınca, ben şahsım adına Danıştay'da ilgili maddelerin iptali veya yeniden düzenlenmesi için dava açtım. Normalde bu tür davaların toplumsal faydalar göz önüne alınarak STK'ları tarafından açılması gerekirdi. 

Diğer bir amacımız da yine sektörümüzün gün be gün eriyen yolcu pastasındaki payını arttırmak olacak. Hava ve demir yollarına sağlanan kamusal destekler ile oluşan haksız rekabet ortamını ortadan kaldırmak olacaktır. 

 

ATO seçimlerinde sektörel destek ne durumda? Grubunuzun adı ve renginizin bir anlamı var mı?

 

Faruk ELMALI : Bizim bilincimiz birlikten kuvvet doğar bilincidir. Bu yüzden grubumuzun ismini “BİRLİK GRUBU” ve sektöründe temiz ticaretleri ile katkı sağlamaya çalışan firmaların olduğu bir grup olmasından dolayı da liste rengimizi “BEYAZ LİSTE” olarak belirleyerek yola çıktık. Ve şuan da görüyoruz ki bu enerji ile müthiş bir destek ve sevgiyle karşılaşıyoruz. Alanında faaliyet gösteren en küçük firmadan en büyük firmaya kadar bize destek oluyor. Bu zamana kadar ATO’ya uğramamış arkadaşlar bize inandıkları için yanımızda duruyor. Bu seçim yarışında olan herkes eminim en iyisini yapmaya gayret edecektir. Bizde bunu bilerek kaderimizi gayretli bir ekip ile yeniden oluşturmaya çalışıyoruz.  Listemizde olmamasına rağmen sektörü için bizlere destek olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Mustafa TEKELİ : Şehirlerarası otobüs sektörünün belli başlı bütün firmaları bizimle birlikte. Bunun yanı sıra Ankara'da otobüs terminalinde olsun şehiriçi şubelerde olsun belli başlı esnafta bizimle birlikte. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?