Avukatlardan Anıtkabir’e Çıkarma

Avukatlardan Anıtkabir'e Çıkarma

Ankara Barosu Demokratik Sol Avukat Grubu, 5 Nisan Avukatlar Günü'nde Anıtkabir’e çıkarma yaptı. Avukatlar çelenk eşliğinde aslanlı yoldan topluca yürüyerek, ulu önderin mozolesi önünde saygı duruşunda bulundu.

07 Nisan 2018 - 11:16 - Güncelleme: 07 Nisan 2018 - 11:16

Ankara Barosu Demokratik Sol Avukat Grubu, 5 Nisan Avukatlar Günü'nde Anıtkabir’e çıkarma yaptı. Avukatlar çelenk eşliğinde aslanlı yoldan topluca yürüyerek, ulu önderin mozolesi önünde saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra Anıtkabir özel defterini imzalayan Hukuk Akademi Derneği Başkanı ve DSA Ankara Barosu Başkan Adayı Ömer Lütfü Avşar, “Avukatlar günümüzü Ulu Önder Atatürk'e minnet ve şükran duygularımızla kutluyoruz...'' dedi ve şeref defterine şunları yazdı:

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK,

Adalete hizmet mücadelesi hiçbir zaman ve yerde kesin olarak kazanılmaz. Cepheler sürekli değişir, bu nedenle hiçbir zaman rahat olmaya yer yoktur. 

Mesleğin dünyadaki bin yıllık tarihine rağmen ancak Tanzimattan evvel arzuhalci, Tanzimat ile dava vekili olabildik. Fakat bizi muhami yani himaye eden ve Avukat yapan Cumhuriyettir. 

Türkiye  Cumhuriyeti Kurucu Milli iradesi çıkardığı Muhamat Kanunu ile avukatı; adaleti ve vatandaşı himaye eden ve kamu hizmetine taşıyan ilk yolu açtı...

Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atarken; adalet erkinde sav ve yargıç’ın yanına, kamu hizmetinin gerekleri ile donatılmış savunmayı yani avukatı dahil etmek çabanız, devletin temeli adaletin oluşmasında da vatandaşın yanında yer almış olduğunuzun en somut göstergesidir.

Benzeri görülmemiş zorluklarla karşılaşan adalet insanları biz avukatların, onur ve itibara muhtaç kılındığı açlığı, ağır bir bedel ödesek de bertaraf etmenin yeni ve cesur yolunun; adalet sömürücülerini çırılçıplak ortada bırakmak olduğu gerçeğinden hareketle; 

Üstlendiğimiz kamu hizmetini, adaletin temeli olmak bilinciyle, cumhuriyetin kuruluş ilkelerine sadakatle yürüteceğimize 2018 ve takip eden yılların meslek değerleri ve hukuk mücadelesi yılları olacağına huzurunuzda söz veriyor, avukatlar günümüzü minnet ve şükran duygularımızla kutluyoruz...

2018/04/4592670.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x