Aydın’da Gıda Üreticisi Firmalara Ceza Yağdı

Aydın'da Gıda Üreticisi Firmalara Ceza Yağdı

Aydın'da geçen ay yapılan gıda denetiminde, kurallara uymadığı görülen 32 firmaya toplam 384 bin 707 TL para cezası kesildi. Ceza kesilen 32 firmadan 28 tanesinin gıda üreticisi olduğu belirtildi.

21 Nisan 2015 - 10:59

Aydın'da geçen ay yapılan gıda denetiminde, kurallara uymadığı görülen 32 firmaya toplam 384 bin 707 TL para cezası kesildi. Ceza kesilen 32 firmadan 28 tanesinin gıda üreticisi olduğu belirtildi.

Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, geçen mart ayında gıda satış ve toplu tüketim ile üretim yerleri denetimleri raporunu açıkladı. Şehirde bin 662 gıda üretim yeri, 14 bin 32 gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, gıda üretim yerlerine 15, gıda satış ve toplu tüketim yerlerine ise 539 denetim yapıldığını açıkladı. Bircan, “Denetim izleme programı, yıllık denetim programı, zehirlenme ve şikayete istinaden il genelinde toplam 37 adet numune alındı. Mart ayı içerisinde il genelinde gıda üretim yerlerine yapılan denetim, kontrol ve alınan numuneler sonucunda mevzuata uygun olmayan 28 adet işletmeye, 367 bin 204,60 TL idari para cezası kararı uygulandı. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise yapılan denetim, kontrol ve alınan numuneler sonucunda mevzuata uygun olmayan 4 adet işletmeye 20 bin 503 TL idari para cezası kesildi.” dedi.

Alo Gıda 174 hattına gelen şikayetler hakkında da bilgi veren İl Müdürü Bircan, "Mart ayı içerisinde gıda satış yerleriyle ilgili 39, toplu tüketim yerleriyle ilgili 7, gıda üretim yerleriyle ilgili 19 ve bir de bilgi edinme başvurusu olmak üzere toplam 66 adet şikayet geldi. Şikayetlerle ilgili olarak 45 adet işletmenin denetimi sonlandırılırken mevzuata aykırı bir durumu tespit edilemedi. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 2015 Mart ayı gıda güvenliği çalışmalarıyla ilgili yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 106 kişilik gıda kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.” şeklinde konuştu.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü, 2'si ağır 8 yaralı
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü,...
Başkent'te kadın cinayeti
Başkent'te kadın cinayeti