Bahçeli İfade Vermek Üzere Ankara Adliyesi’nde

Bahçeli İfade Vermek Üzere Ankara Adliyesi'nde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının, "halkı alenen tahrik" suçundan hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne geldi.

13 Temmuz 2016 - 14:18

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının, "halkı alenen tahrik" suçundan hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Adliyesi'ne gelerek Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'a ifade verdi. Bahçeli, "Bu uygulamayı basın yoluyla çok fazla abartanlar olmuştur. Ancak bugünkü işlem sırasında görüldü ki çağrılar çok nazik bir üslupla yapılmıştır. İşlemler de aynı çerçevede sürmüştür. Geçmiş dönemdeki bazı uygulamaları güncelleştirerek gündeme getirmek uygun değildir. Dokunulmazlıkların fezlekeler yoluyla muhatabı kimse gönül rahatlığı ile gelip bildiklerini anlatarak adaletin yükselişini ortaya koymalılar" dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda Bahçeli'ye tebligatta bulundu. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının, Bahçeli hakkında 23 Mart 2013'te, Bursa'da düzenlediği mitingdeki sözleri nedeniyle "halkı alenen tahrik" suçundan soruşturma açtığı öğrenildi. MHP Lideri Bahçeli ifade vermek üzere saat 14.00'te Ankara Adliyesi'ne geldi. Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri de Bahçeli'ye destek için adliyeye geldiler. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'a yaklaşık yarım saat ifade veren Bahçeli çıkışta konuştu. MHP Osmaniye milletvekili ve MHP Genel Başkanı olarak ifade vermeye geldiğini belirten Bahçeli, şunları söyledi:

"Hepimizin bildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir tasarının yasallaşması sonucunda bu uygulamaya geçilmiştir. Bu yasa çerçevesinde bazı illerimizde yapmış olduğumuz siyasi konuşmalar çerçevesinde hakkımızda soruşturma başlatılmış, soruşturma sonucunda savcılığımızın daveti üzerine bilgilerimizi sunmak üzere adliyeye gelmiş bulunuyoruz. Bu uygulamayı basın yoluyla çok fazla abartanlar olmuştur. Ancak bugünkü işlem sırasında görüldü ki çağrılar çok nazik bir üslupla yapılmıştır. İşlemler de aynı çerçevede sürmüştür. Geçmiş dönemdeki bazı uygulamaları güncelleştirerek gündeme getirmek uygun değildir. Dokunulmazlıkların fezlekeler yoluyla muhatabı kimse gönül rahatlığı ile gelip bildiklerini anlatarak adaletin yükselişini ortaya koymalılar."

Devlet Bahçeli açıklamasının ardından Adliye'den ayrıldı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatı Hamit Kocabey aracılığıyla yazılı savunma sundu.

Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey'in hazırladığı yazılı ifade gazetecilere dağıtıldı. Yazılı ifadede, Bahçeli'nin 23 Mart 2013'te Bursa'da "Milli Değerleri Koru ve Yaşat" kapsamında düzenlenen mitingdeki sözleri üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yazılı savunmada, MHP liderinin konuşması sırasında miting meydanındaki topluluğun "Vur de vuralım, öl de ölelim" şeklinde tempo tuttuğu, Bahçeli'nin de "Onun da zamanı gelecek" şeklinde mukabelede bulunduğu belirtildi. Savunmada, Savcılığın Bahçeli’nin suç işlemek için alenen tahrik suçunu işlediğini ve cezalandırılması gerektiğini belirttiği ifade edildi.

Bahçeli’nin avukatı Hamit Kocabey savunmasında, "Konuşma metni incelendiğinde iddia olunan suçun işlenmediği ve alenen bölücü ve yıkıcı terör örgütünü hedef aldığı açık ve nettir" dedi.

Devlet Bahçeli’nin Bursa mitinginde yaptığı konuşmanın tam metninin delil olarak sunulduğu savunmada şu ifadelere yer verildi:

"Müvekkilimin işlediği bir suçun bulunmadığı, müvekkilimin anayasal görevini yerine getirdiği açık ve net olduğundan müvekkilim hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini saygıyla talep ederiz."
         

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi