Bahçeli: ’Muhalif Olduklarını İfade Edenler...’

Bahçeli: 'Muhalif Olduklarını İfade Edenler...'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhalif isimler hakkında MHP yönetimi tarafından başlatılan incelemeler hakkında açıklamalarda bulundu.

21 Nisan 2016 - 10:15

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhalif isimler hakkında MHP yönetimi tarafından başlatılan incelemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “Muhalif olduklarını ifade eden arkadaşlarımız demokratik hakkını kullanırken MHP’ye yakışır bir edep içerisinde olmalarında yarar var. Edep dışı değerlendirmeler, konuşmalar, tahrikler, fitne ve fesatlar karşısında MHP’nin tüzüğü çok açık ve nettir. Böyle bir soruşturma başlatılırsa çok yönlü araştırılır ve merkez disipline sevk kararına varırsak gereği yapılır.” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Muhalif isimler Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener’le ilgili genel merkez yönetimi bir inceleme başlattı. Sürecin sonunda bir ihraç söz konusu olabilir mi?” sorusuna Bahçeli, “Muhalif olduklarını ifade eden arkadaşlarımız demokratik hakkını kullanırken MHP’ye yakışır bir edep içerisinde olmalarında yarar var. Edep dışı değerlendirmeler, konuşmalar, tahrikler, fitne ve fesatlar karşısında MHP’nin tüzüğü çok açık ve nettir. Böyle bir soruşturma başlatılırsa çok yönlü araştırılır ve merkez disipline sevk kararına varırsak gereği yapılır.” cevabını verdi.

Başka bir gazetecinin, “Meral Akşener’in size yönelik ‘baş paralel o zaman Bahçeli’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Bahçeli şu cevabı verdi: “Bu kadar çirkin bir ifade söz konusu olamaz. Şu an İstanbul merkez olmak üzere 9 ilde çok sayıda operasyonlar yapılmakta, 101 veya 105 kişi paralel mensubu olarak gözaltına alınmış durumda. Şimdi bu kadar insanın bula bula baş paralelcisi beni mi görmüştür? Bu ne biçim bir terbiyesizliktir? Bunu affetmemiz mümkün değildir. Kendileri paralelle çok barışık olabilirler ama Milliyetçi Hareket Partisi’ne baş paralelci gibi bir edepsizliği yapamazlar.”

“Çağrı heyetine randevu verecek misiniz?” sorusuna Bahçeli, “Çağrı heyeti kimdir?” cevabını verdi.  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir Alman komedyenin Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türklüğe ve Cumhurbaşkanı’na saldırmasının, dünün ihmal ve düşüncesizliklerinin eseri olduğunu söyledi. Özgürlüğü, iki yanı keskin silah gibi kullanan çevre ve kimseler için duracak sınır olmadığını belirten Bahçeli, “Alman komedyanın kendi kültür ve toplum dairesinde melun söz ve şiirinin bir karşılığı olabilir. Hatta buna kahkaha atanlar da çıkabilir. Ne var ki Türk-İslam ahlakında böyle bir mizah anlayışına, böylesi bir soysuzluğa cevaz yoktur, hiç de olmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi millidir, hakkın ve haklının yanındadır. Siyasi mücadele halinde olsak da, hiçbir rakibimizin yabancılar tarafından küçük düşürülmesine ortak olmayız, buna seyirci kalmayız.” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raporu'nu 14 Nisan 2016 Perşembe günü kabul ettiğini belirten Bahçeli, “Rapor Türkiye’nin hiçbir hassasiyetini gözetmemiş, hiçbir değerine saygı duymamış ve dikkate almamıştır. Doğal olarak ölü doğmuş, Türkiye tarafından isabetli şekilde yok sayılmış ve aynen iade edilmesi yönünde bir irade belirmiştir.” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye’den PKK’ya orantılı güç kullanmasını yüzsüzce istediğini kaydeden Bahçeli, “Avrupa zihniyeti orantılı olmaktan ne anlamaktadır? Teröristler evlatlarımıza kıyarken, büyükşehirlerimizde canlı bombalar patlarken orantısız ilgisizliğin içine gömülenler bize ne anlatmaktadır? PKK’yı Avrupa başkentlerinde konuk edip sırtını sıvazlayanlar bize insanlık mı öğretmektedir? Avrupa Parlamentosu ikircikli ve tutarsızdır. Ve Türkiye’nin aleyhine bir karara imza atmıştır. Avrupa Parlamentosu; sözde Kürt sorununun barışçı çözüme kavuşturularak ihanet sürecinin yeniden başlatılmasını, Güneydoğu’da sokağa çıkma yasaklarına son verilmesini, Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte sözde Ermeni soykırım iddialarının tanınmasını istemiştir. Avrupa Parlamentosu’nun başka bir derdi ve arzusu var mıdır? Şayet paşa gönülleri dilerse vatanımızı bırakalım, tarihi haklarımızdan hemen vazgeçelim. Yoksa istenen bu mudur?” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun raporunda, PKK terör örgütünün AB terör örgütleri listesinden çıkarılması talebinin gündeme getirildiğini hatırlatan Bahçeli, “Söz konusu Rapordaki bir diğer açmaz ise, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakere sürecinin yavaşlatılması, askıya alınması, sağlanan fonların kesintiye uğraması çerçevesindeki tavsiyedir. AB, Türkiye’nin üyelik sürecinin mülteciler konusundan ayrı tutulacağını belirterek, verdiği sözlere bağlı kalmayacağını açıkça göstermiştir. Raporda geri kabul anlaşması kapsamında Türkiye’ye sunulacak vize muafiyeti hakkının da Haziran’a yetişmeyeceği anlaşılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Bir Alman komedyenin Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türklüğe ve Cumhurbaşkanı’na saldırmasının, ahlaksız ifadelerle şaklabanlığa yeltenmesinin dünün ihmal ve düşüncesizliklerinin eseri olduğunu anlatan Bahçeli, şöyle konuştu: “Özgürlüğü iki yanı keskin silah gibi kullanan çevre ve kimseler için duracak sınır yoktur. Nasıl olsa özgürlük her kilidi açacaktır. Tıpkı vahşilerin özgür oldukları için birbirlerini yemeleri gibi, özgürlüğü istismar edip işine geldiği şekliyle yorumlayanlar hiçbir kural ve insafı takmamaktadır. Hakaretin özgürlüğü olamaz. İhanetin özgürlüğü olamaz. Düşmanlığın da özgürlüğü olamaz. Mizah bir zeka, kabiliyet ve bellek ürünüdür. Fakat gülmek adına hiçbir insan aşağılanamaz, hiçbir millet terbiyesizce küçümsenemez. Alman komedyanın kendi kültür ve toplum dairesinde melun söz ve şiirinin bir karşılığı olabilir. Hatta buna kahkaha atanlar da çıkabilir. Ne var ki Türk-İslam ahlakında böyle bir mizah anlayışına, böylesi bir soysuzluğa cevaz yoktur, hiç de olmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi millidir, hakkın ve haklının yanındadır. Siyasi mücadele halinde olsak da, hiçbir rakibimizin yabancılar tarafından küçük düşürülmesine ortak olmayız, buna seyirci kalmayız.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin AK Parti’nin dokunulmazlık teklifine destek vereceğini ve daha önceki sözünü harfiyen tutacağını söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin tutumunun berrak ve duruşunun da meydanda olduğunu belirten Bahçeli, “Bilhassa AKP ve CHP’ye sesleniyorum: Madem ana muhalefet lideri de AKP’nin teklifine destek vereceklerini açıklamıştır, madem irade açıktır; o halde gelin hiçbir mazerete sığınmaksızın dokunulmazlıkları tek kalemden kaldıralım." dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu.

Bugün vatan topraklarına dikilen kanlı barikatların açılan ölüm hendeklerinin kardeşlik bağlarının koparılması için tezgâhlandığını ifade eden Bahçeli, “Bugün yer altındaki terör tünelleri milli birliğimizin altını oymak için kazılmıştır. Doğu ve Güneydoğu’da ne yaşanıyorsa arka planında yabancıların dahli, kapanmamış tarihi hesapların parmak izi vardır.” diye konuştu.

Gerek PKK, gerekse de siyasi görünümlü kuklası HDP’nin Türkiye’ye meydan okuyan, Türk milletinin istiklalini karartmaya çalışan şer ve şiddet cephesi olduğunu anlatan Bahçeli, şunları kaydetti: “11. yüzyıla damga vurmuş büyük Türk düşünürü Balasagunlu Yusuf veciz bir şekilde bizleri uyarıyor ve diyor ki: ‘Hıyanet nereye ayağını atsa kaçar ondan yararlı ne varsa. Hıyanet eden kişi nereye uzatsa elini deniz bile olsa kurutur yeri.’ Hem PKK, hem de HDP işte budur; bereketsizliğin, kahpeliğin, kalleşliğin, zehirli emellerin arkalı önlü yüzüdür. Şimdi bazı kuşkularımızı soru şeklinde dile getirmek istiyor; herkesin bunlar üstüne düşünmesini ümit ediyorum: HDP’liler, IRA’nın siyasi ve askeri kanatlarıyla 2014-2015 yıllarında kaç defa görüşmüşlerdir? Bu temaslardan hükümet haberdar mıdır? Görüşmelerde IRA’nın eylem yöntemleri hakkında, mesela barikat kurulması konusunda, tavsiye alınmış, bunu da PKK aynen tatbik etmiş midir? Türkiye aleyhine tesis ve tezahür edilen ittifaklar kurulurken hükümet bunu önleme ve etkisizleştirme çabasında bulunmuş mudur? Ülkemizin mahvı için eylem ithal edecek kadar gözü dönmüş, terörist taziyelerine katılacak kadar ahlakı budanmış, vicdanı buharlaşmış sözde siyasi işbirlikçilerin dokunulmazlıklarını kaldırmak için daha neyi bekliyoruz? Yetmedi mi tahrikleri? Yetmedi mi ihanetleri? Teröristlerin namlusunu temizleyen, hain saldırılarını görmezden gelen, devlete ve millete hakaret eden PKK yedeklerini adalete teslim etmeyeceğiz de turşularını mı kuracağız?”

Kendileri için asıl olanın teröre bulaşmış, teröristlere yardım ve yataklıktan suçları somutlaşmış milletvekillerinin dokunulmazlıkları öncelikle kaldırılması olduğunu hatırlatan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Milliyetçi Hareket Partisi AK Parti’nin anayasa değişikliği önerisine destek verecek, daha önceki sözünü harfiyen tutacaktır. Gelişmeler karşısında bazı tereddütlerin hasıl olduğunu da görüyoruz. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda, HDP’nin malum nedenlere dayanan itirazlarının yanı sıra, ana muhalefet partisi CHP’nin içinden bazı aykırı ve reddiyeci seslerin duyulduğuna da şahit oluyoruz. Şimdiden ayak sürüyenler belirginleşmiştir. Şimdiden sudan bahanelerle dokunulmazlığın kaldırılmasına şerh düşenlerin, karşı çıkanların sesi gittikçe yükselmektedir. HDP’nin bir eşbaşkanı özerklikle sonuç alınamayacağını birden bire hatırlamıştır. Bir diğer eşbaşkan ise bu vatanı parçalatıp böldürmeyeceğiz havasındadır. Bunların başına taş mı düşmüştür? Yoksa korku dağları sarınca taktik dönüşler mi yapmışlardır?”

Özerklik, özyönetim diye tutturanların PYD’ye sırtını yasladıklarını, vatan kavramını ağızlarına kolayca alınca günahlarından kurtulacaklarını mı sandığını anlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nasıl bir iş, nasıl bir ikiyüzlülüktür? Milli vicdan dokunulmazlıkların arkasına saklanan faillerin, özellikle terör işbirlikçilerinin adalete hesap vermesini istemekte, bunu beklemektedir. Kimin hakkında ne iddia ediliyorsa Türk yargısı son ve kesin hükmünü vermelidir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin tutumu berraktır. Duruşumuz da meydandadır. Bilhassa AKP ve CHP’ye sesleniyorum: Madem ana muhalefet lideri de AKP’nin teklifine destek vereceklerini açıklamıştır, madem irade açıktır; o halde gelin hiçbir mazerete sığınmaksızın dokunulmazlıkları tek kalemden kaldıralım. Türk milletinin taleplerine kulak verelim. Siyasi gözdağı veren şaşkınlara aldırış etmeyelim. Ucuz pazarlıklara, gizli kapaklı temaslara kapılarak bu fırsatı kaçırmayalım, fezlekeli bölücüleri, dosyaları tıka basa dolmuş işbirlikçileri doğruca adaletin önüne çıkaralım. Haydi, hemen, durmaksızın, sonuna kadar giderek suçluların yakasına yapışalım. Hatta Türk vatandaşı olup da terörizmin kuryesi, terör örgütünün militan ve maşası olmuş kim varsa, bunları da derhal vatandaşlıktan çıkaralım, vatansızlıklarını cümle aleme deşifre edelim.”
           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent'te sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi
Başkent’te fırtına ve dolu hayatı olumsuz etkiledi