banner24

banner11

banner25

banner10

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Barınaklar: ‘Satın alma sahiplen’

23.01.2021, 15:21

Soğuk kış günlerinde herkesin biraz daha bilgi sahibi olması gereken bir konuya PADER Derneği Başkanı Alper Kamış ile değindik. Ankara’da bulunan sokak hayvanları ve barınaklarla ilgili bilgi aldık.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Ben Alper Karmış, PADER Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Yerel Hayvan Koruma Görevlisiyim. İçinde bulunduğumuz barınak PATİKO’ya ait. Kendilerinden rica ettik röportajı burada yapabilir miyiz diye. Kendilerine sizin vesilenizle bir teşekkür etmiş olalım.

Ankara’daki barınakların problemleri nelerdir?

Saymakla bitmez. Burada rahat rahat konuşmaya başlarsak 2-3 saat sürer. Öncelikle sistemin değişmesi lazım. İnanılmaz bir sistem karmaşası var. Her ilin ve ilçenin, aslında geçici bakım evi dememiz gerekiyor, barınağı farklı kurulmuş durumda. Kanunda bir barınağın nasıl olması gerektiğine dair maddeler olmasına rağmen herkes her belediye kafasına göre bir barınak kuruyor. Öncelikli olarak bu sistemin değişmesi, tekelden belirlenen bir yapının devreye girmesi ve bunun uygulanması lazım. Ardından çok ciddi denetleme ve yaptırımların girmesi lazım. Kanun değişirse, bununla beraber yine tek elden barınakların ziyaret gün ve saatlerinin belirlenmesi gerekiyor. Örnek veriyorum Türkiye’nin doğusunda bir ilin barınağına gidiyorsunuz. Haftanın 2 günü açık. Günde 4 saat giriş izni var. Başka bir yere gidiyorsunuz, Türkiye’nin başka bir yerindeki, haftanın 5 günü açık. Başka bir yere geliyorsunuz haftanın 7 günü açık. Ne barınak içi düzende bir standart var. Ne ziyaret gün ve saatlerinde standart var. Ankara’da bile, Türkiye’nin başkentinde bile biliyorsunuz 20’den fazla il var, 15’inde barınak yani geçici bakım evi var. Gidin bugün gezmeye başlayın gözlerinize inanamayacaksınız. Biri diyor ki Pazartesi Çarşamba Cuma alırım. Öteki diyor ki sadece Cumartesi Pazar alırım. Biri diyor ki sabah girebilirsin. Öbürü diyor ki öğleden sonra girebilirsin. Ama şöyle bir sorun var bir şeyi unutuyorlar. Bu ülkede haftanın 7 günü çalışan insanlar var. Haftanın 6 günü çalışan insanlar var. Özel sektör mesela Cumartesi çalışıp Pazar dinleniyor. Atıyorum bir devlet memuru Hafta içi 5 gün çalışıp cumartesi Pazar dinleniyor. Alışveriş merkezlerinde çalışıp mesela cumartesi veya pazar çalışıp salı günü izinli olanlar var. Dolayısıyla bu insanların barınakları ziyaret edebilmesi hayvanları sevebilmesi veya hayvan sahiplenebilmesi için o barınakların hepsinin 7 gün açık olması gerekiyor. Objektif olan korkmayan içerde herhangi bir şeyi gizlemeyen bir belediye barınağını haftanın 7 günü günde 2 seans açık bırakır.

Hayvan severlere düşen görevler nedir sizce?

Bugüne kadar belki 100’den fazla farklı belediyeye ait barınakları ziyaret ettim. Ankara’da ziyaret etmediğim 1 yer kaldı. Ona da gideceğim. Gönüllülerin hayvan severlerin ve vatandaşların sık sık belediye barınaklarına gitmesi lazım.

Hayvan hakları yasası ne durumda?

Tam bir muamma. Bununla ilgili çok fazla şey konuşuluyor. Yani hayvanı gördüğümüzde biz tekme atarsak. Hoşt dersek kışt dersek ister istemez bu köpekler sende bir problem var benim seni yoklamam lazım diyerek üstüne geliyor. Herkes rahat olacak. Kapısının önüne bir kap su koyacak mama koyacak. Kış günlerinde Ankara eksi 12’lere ulaştı. Hayvanlara gel oğlum gel kızım diyerek göstererek onlara belirli bir mesafeden biraz yemek biraz su verirsek emin olun bir süre sonra sizi unutmayacaklar ve koşarak gelecekler. Aslında olayın temelinde şöyle bir şey var vatandaşlarımızı biz çok iyi anlıyoruz. İlkokulda mümkünse anaokulundan başlayan hayvan dersleri veya derslerde anlatılan hayvan sevgisi oğlum kızım bak bu ayı bak bu kedi değil de. Bu köpek özelliği budur, bunları yapabilir. Özelliği budur, dünyamıza şöyle faydası vardır. Şöyle yaklaşmak lazım böyle davranmak lazım şeklinde anlatırlarsa bugün vatandaşlarımız yaşadıkları sorunlardan kurtulmuş olacaklar.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Taylan Özgür AĞIR

Kamera: Caner ÖVEYİK

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!