Baro Seçimleri Süreci Hareketlendi... DSA Ön Seçime Gitti, Avşar...

Baro Seçimleri Süreci Hareketlendi... DSA Ön Seçime Gitti, Avşar İlkelerin Yok Sayıldığını Açıkladı

Ekim ayında yapılacak olan Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu öncesinde seçim süreci hareketlendi. Seçimin en güçlü gruplarından DSAG ön seçime gitti. Üç adayın yarıştığı ön seçimi Avukat Erinç Sağkan kazanırken, ön seçimin DSA ilkelerini yok saydığını açıklayan Avukat Ömer Lütfü Avşar, seçime girmeden doğrudan DSA adına aday olduğunu ifade etti.

09 Temmuz 2018 - 12:18 - Güncelleme: 09 Temmuz 2018 - 12:18

Dün gerçekleştirilen ön seçimine Ankara Barosuna kayıtlı yaklaşık 16 bin avukattan yaklaşık 5 bin avukat katıldı. Seçim sonucunda mevcut Başkan Yardımcısı Erinç Sağkan 2264, Seçkin Arıkan 1850, mevcut Başkan Hakan Canduran ise 916 oy aldı. Ankara Barosu mevcut yönetiminde Başkan Yardımcılı görevini sürdüren Sağkan, geçmişte birçok kez Ankara Barosu yönetiminde yer almıştı.

 

''ÖN SEÇİM ALDATMACA, DOĞRUDAN SEÇİME KATILACAĞIM''

Yapılan ön seçimlerin DSA ilkelerine aykırı olduğunu ve doğrudan DSA adayı olarak seçimlere katılacağını ifade eden Avukat Ömer Lütfü Avşar ise, ön seçimin ardından açıklama yaparak ‘'Aslında bu ön seçim Demokratik Sol Avukatların bir seçimi değil Ankara Barosu’nun ve Türkiye Barolar Birliğinin imkanları kullanılarak, demokratik sol ilkelerin dışına çıkıp, sadece avukatlık kamuoyunda oluşmuş DSA’nın önseçimini kazanan zaten seçimi kazanır mantığıyla bu zırhın arkasına saklanmaktan başka bir şey değildir. Neredeyse 2006’dan beri devam eden ve DSA’nın ilkelerini yok ede ede gelen bu yapıyı yıkmamız gerekiyor." dedi.

 

Avşar yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

‘'2012 yılında bugünkü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Barosu Başkanlığına aday olduğunda başka adaylarda varken önseçim yaptırmadı. Bu kez 2016 yılında önseçim yapıldı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı başka bir aday gösterdi. Ama DSA’nın zırhının arkasına saklanıp sanki ilkeler yaşıyormuş gibi sürekli avukatlığı itibarsızlaştıran ve bir anlamda da meslektaşlarımızın iyi niyetini sömüren bir süreç var. Kral çıplak diyerek bu durumu reddediyorum.

İlkesiz bu sürecin paydaşı olmayı reddettim. Hukukçu kimliği ile vatandaşları bırak kendi meslektaşlarını yanıltan bu süreci etik bulmuyorum. Bu yüzden bu yalandan bir duvar ve bu duvarı yıkacağız. DSA’nın ilkelerine dönüşü sağlayana, mesleğimiz itibarına kavuşana kadar mücadelemizi vereceğiz.’'

 

TEK DÖNEM ADAYLIK ÇAĞRISI

13 Ekim 2018’de yapılacak genel seçimden sonra başkan seçilir seçilmez DSA ilkeler genel kurulunu toplayacağını açıklayan DSA Ankara Barosu Başkan adayı Av. Ömer Lütfü Avşar şu ifadelerle açıklamasını sonlandırdı: “Sadece bir yönetim kurulu üyesinin iki dönem görev yapması istisnası hariç tek dönem görev yapma ilkesini getireceğim. Seçimlerin demokratik kurallarda yapılmasını sağlayacağım. Neredeyse yarım yüzyıldır gelenekselleşmiş deneyimlenmiş ve hatta ülke demokrasisine örnek olacak ilkelerin çıkarlar uğruna çiğnenmesine engel olup, ilkelerin dahada güçlenmesi için yazılı hale getirip bir dahaki döneme daha sağlıklı ve avukatların itibarını koruyacak ve yükseltecek ilk adımı ilkeler genel kurul kararı ile atacağıma meslektaşlarıma söz verdim. Bu yüzden önseçimi daha öncede tanımıyanların, dönem kısıtlamasına uymayanların yaptığı şimdiki ön seçimi tanımadım ve katılmadım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x