Başbakan Binali Yıldırım Önemli Açıklamalarda Bulundu

Başbakan Binali Yıldırım Önemli Açıklamalarda Bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, "Nihayet uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatlarla Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Gazze'deki çile sona erecek. İlk semeresi de bu Cuma günü göndereceğimiz insani yardım gemisidir" dedi.

30 Haziran 2016 - 11:09

Başbakan Binali Yıldırım, "Nihayet uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatlarla Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Gazze'deki çile sona erecek. İlk semeresi de bu Cuma günü göndereceğimiz insani yardım gemisidir" dedi.

TBMM'deki AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için varılan mutabakatı değerlendirdi. Yıldırım şunları söyledi:

"İsrail ile Mavi Marmara olayından sonra kesilen diplomatik ilişkiler iki ülke arasında varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin baskını sonucu hayatını kaybeden şehitlerimizi, vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Bu mutabakat kolay olmadı. Üç tane önemli şartımız vardı. Özür, tazminat ve Gazze'ye ablukanın Türkiye'nin kontrolünde kolaylaştırılması. 2013 yılında İsrail resmen özür diledi. İki şartı da dün yapılan son görüşmelerle tamamlanmış oldu ve bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu. Nihayet uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatlarla Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Gazze'deki çile sona erecek. İlk semeresi de bu Cuma günü göndereceğimiz insani yardım gemisidir. Mersin'den hareket edecek gemiyle 10 bin tonun üzerinde yardımı Gazze'ye ulaştırmış olacağız. 200 yataklı Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesini de süratle tamamlayıp yaraları saracağız. TOKİ, başladığı konut projelerini süratle tamamlayacak. Evleri yıkılan kardeşlerimizin ev ihtiyacını bir nebze gidermiş olacak. Cenin bölgesinde organize sanayi bölgesini de hızlandırmış olacağız. En temel ihtiyaç olan su ve elektrik sorununu da çözmenin yolunu açmış olacağız."  
KANAYAN YARA DURDU


Filistinlilerin sıkıntılarının önemli ölçüde giderileceğini ve yaşam şartlarının iyileşeceğini vurgulayan Yıldırım, "Görüşmelerin bütün süreçlerinde Filistinli kardeşlerimizle, liderlerle sürekli iletişim halinde olduk. Süreçleri kendileriyle paylaştık. Gelinen bu noktadan memnunuz. Kanayan bir yara durmuş, süregelen bir sorun çözüme kavuşturulmuştur. Türkiye, Filistin halkının haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de her zaman yanında olacaktır. 14 yıllık iktidarımızda bunu her vesileyle ortaya koyduk. Türkiye olarak temel prensibimiz kendimiz için istediğimizi başkası için de istemektir. Herkes için barış huzur ve esenlik diliyoruz.
Kriz istisna normalleşme esastır" dedi.  
RUSYA İLE NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI


Yıldırım, Rusya ile ilişkilerde gelinen son durumu da değerlendirirken, şunları söyledi:

"Rusya ile karşılıklı atılan adamlar normalleşme kararlılığımızın bir başka göstergesidir. Sorunun çözümü için bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Biz baştan beri hem ekonomik hem tarihi derinliği olan ilişkilerimizdeki talihsiz gerilimin sona erdirilmesi için yapıcı bir tutum izledik. Her iki lider arasındaki dolaylı temaslar, karşılıklı yazışmalar bir sonuç vermiş bulunuyor. Buzların çözülmesini sağlamış bulunuyor. Normalleşme sürecinin de başladığını söyleyebiliriz. Her ülke halkı için hayırlı uğurlu olsun. İşlerin bu noktaya gelmesinde bir çok gayret var. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülkelerinin liderlerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu dönem dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Sadece Rusya ve Mısır'la sınırlı değil; Akdeniz ve Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmek en önemli şiarımız olacak."  
İNGİLTERE VE AB SÜRECİ


İngiltere'nin AB'den çıkma kararı ve Türkiye- AB ilişkilerini de değerlendiren Yıldırım, "Kararla birlikte AB yeni ve zorlu bir döneme girdi. Birleşik Krallık'ın ayrılışı AB tarihinde ilk ve önemli bir dönüm noktasıdır. Bu kararın toplumlar arası ilişkilerden ekonomiye pek çok alanda yansımalarını göreceğiz. Güçlü bir AB'nin yolu daha kapsayıcı, hoşgörülü, farklılıklara tahammülü olan bir vizyondan geçiyor. Birlikten çıkmak isteyenler de kalmak isteyenler de sık sık Türkiye üzerinden ayrımcı söylemlerde bulundular. Irkçılık, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık gibi aşırılıklara karşı mücadele çok daha duyarlı bir şekilde sürdürülmelidir. Bu arada AB, ne yazık ki yalnız değildir. Dünyanın çeşitli yerlerinde ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı giderek zemin kazanmaktadır. Bu vesileyle ABD'deki seçimler öncesinde de sıkça gördüğümüz İslam karşıtı söylemlerden de rahatsızlığımızı ifade etmek isterim" diye konuştu.
"Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı faslın açılacağını belirten Yıldırım, "Bu faslın açılmasıyla birlikte AB çalışmaları daha da hızlanmış olacaktır" dedi.  
TERÖRLE MÜCADELE VE MÜLTECİ KRİZİ


Yıldırım, terörle mücadele ve mülteci krizine ilişkin de şunları söyledi:

"Terörle mücadelede başarı için iyi terörist kötü terörist ayrımı ortadan kalkmalı. Türkiye çifte standartlı tutumları herkesin yüzüne açık açık söylüyor. Türkiye demokrasi ve hukuk ilkesinden taviz vermeden terörle mücadelesini sürdüren nadir ülkelerin başında geliyor. Uluslararası toplum göçmen krizinde de iyi bir sınav veremedi. Dünya kamuoyu Türkiye'nin çabalarını seyretmekle yetindi. 3 milyona yakın Suriyeli'ye ev sahipliği yapan Türkiye, dünyada en fazla göçmen barındıran ülkedir. 'Bu yükün paylaşılması lazım' dedik çağrılarımızı yaptık ama beklenen desteği alamadık. AB ve ABD bu yüke omuz vermek zorundadır."  
ESNAF VE ÇİFTÇİLERE MÜJDE


Esnaf ve çiftçiye yönelik müjdeli haberler de veren Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001'de yakmış olduğu meşale ülkemiz üzerindeki sis boyutlarını dağıttı, karanlığı aydınlığa çevirdi. Yılmaz yok, yorulmak yok, yola devam. 14 yılda ülkemize, milletimize yaptıklarımız AK Parti kadrolarının mutlak başarısıdır. Büyük işlere hizmetlere imza attık. Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz hayırlı uğurlu olsun. Esnafımız borcun ana parasını ödeyecek ayrıca ana para yeniden taksitlendirilecek. Çiftçilerimizin ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabilecekler. Havza bazlı tarım modelini de uygulamaya koyuyoruz. Her ürünü en verimli olduğu alanlarda destekleyeceğiz. 930 ilçemizde çalışmalar tamamlanmak üzere. Ağustos ayı itibariyle ürün listesini çiftçilerimizle paylaşacağız. Sulama yöntemindeki çok başlılığa son vereceğiz. Sulama birliklerinin beceriksizliklerini ortadan kaldıracağız. Hayvan varlığımızı artırmak için de çalışmalarımızı yapıyoruz. Aile işletmelerini daha çok destekleyeceğiz. Genç çiftçilere 30 bin liralık hibe bunlardan sadece bir tanesi. Buzağı desteğini de 550 liraya çıkardık. Bunu daha da artıracağız."  
MUHTARLAR VE MÜFTÜLER RESMİ NİKAH KIYABİLECEK


Vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler yapacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Evlenme, nüfus gibi olaylar için artık Nüfus Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmayacak. Vatandaş acısını, sevincini bir tarafa bırakıp uğraşmayacak. Vatandaş bundan böyle mahkeme kararına ihtiyaç duymadan sorunlu veya yanlış yazılımdan kaynaklanan adlarını soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Mahkeme kararına lüzum yok, basit bir işlemle değiştirebileceksiniz. Adınız hoşunuza gitmiyor, mahkemelere gidip 'neden böyle oldu neden değiştiriyorsun' gibi sorulara muhatap kalmayacaksınız. Pasaport ve ehliyet işlemleri artık bundan böyle Nüfus İdarelerinde yapılacak. Böylece Emniyet'teki 5 bin polis asli görevlerine dönmüş olacak. Adres değişiklerini bildirme kolaylıkları getirirken, bir değişiklik de evlenme yetkisiyle ilgili olacak. Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek" dedi.  
TURİZMDEKİ OLUMSUZLUKLAR GİDERİLECEK


30 Haziran'da İzmit'i Yalova'ya bağlayan dünyanın dördüncü büyük köprüsü Osmangazi Köprüsü'nü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla birlikte hizmete açacaklarını kaydeden Yıldırım, "Trafikte kazanılan zamandan, 700 trilyon kazancımız olacak" dedi.

Turizm sektöründe uluslararası gelişmeler ve krizler nedeniyle sıkıntılar yaşandığını ifade eden Yıldırım, bu sorunları aşılacağını belirtti. Yıldırım şunları söyledi:

"Turizmde bu sene beklediğimiz bir gelişme olmadı ancak bayram tatilinin erken açıklanması ve uzun tutulmasıyla buradaki boşluğun bir nebze dolduğunu görüyoruz. İç turizmdeki hareketlilik nedeniyle doluluk oranı yüzde 85'lere çıktı. Rusya ve İsrail'le vardığımız mutabakatın semeresini ilk önce göreceğimiz alanın turizm olacağını düşünüyoruz. Böylece yaşanan olumsuzluklar senenin geri kalan kısmında giderilmiş olacak."            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü, 2'si ağır 8 yaralı
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü,...
Başkent'te kadın cinayeti
Başkent'te kadın cinayeti