Beypazarı Bld. Bşk. Kaplan, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği...

Beypazarı Bld. Bşk. Kaplan, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Üyelerini Ağırladı

BEYPAZARI Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyeleri ile Karagöl Tabiat Park’ında bir araya geldi.

02 Mayıs 2018 - 15:00

BEYPAZARI Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyeleri ile Karagöl Tabiat Park’ında bir araya geldi. Gazeteciler, televizyoncular, radyocular ve yazarlardan oluşan Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyelerini Karagöl Tabiat Parkı’nda ağırlayan Başkan Kaplan, 2014 yılından bu yana Beypazarı’nda yapılan yatırımlar ve Belediye faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği adına bir konuşma yapan Başkan Ömer Uzun, öncelikle davetlerinden ötürü Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’a teşekkürlerini ileterek sözlerine başladı. Uzun, medyanın çalışma sisteminin ve yerel yöneticilerle ilişkilerinin son derece önem arz ettiğini vurguladı. Beypazarı’nda ve Karagöl’de bulunmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getiren Ömer Uzun, Beypazarı Belediye Başkanı Kaplan ile bundan sonraki süreçlerde de çok önemli işler yapacaklarını ifade etti.

Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’ni ağırlamaktan ötürü son derece memnun olduklarını belirterek sözlerine başlayan Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, sözlerine basının özellikle de yerel medyanın öneminden bahsederek başladı. Kaplan, Beypazarı’nın başta turizm olmak üzere tarım ve ticareti ile son derece önem arz eden bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

 

“BEYPAZAR BİR MARKA DEĞERDİR. BU DEĞERİ DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

Kaplan sözlerine öyle devam etti: “Beypazarı son 20-25 yıldır hakikaten çok iyi çalışılıp çok iyi tanıtılarak tabiri caiz ise ‘marka değer’ haline geldi. Son 4 yıldır da biz bu markalaşmış durumla alakalı nasıl bir katkı sağlarız onun mücadelesini verdik. Bulunduğumuz bu mekan, turizme katkı sağlamak adına yapmış olduğumuz projelerimizden bir tanesi. Burası Bolu sınırlarına ait Kıbrısçık Beldemizdeki tüm muhtarlarımız ile görüşüp onların rızalarını aldıktan sonra yaptığımız bir projedir Karagöl. İlçemizdeki o tarihin, kültürün tanıtımının yapıldığı projeler varken bu güzelliklerin yanına yeni şeyler entegre etmek lazım diye düşündük. Biz ilçemizin o tarihinin, kültürünün yanına coğrafi güzelliklerini de eklemek istedik ve burası da bir başlangıç oldu. Yukarıdaki bölgede yayla evleri projesi başlattık. İnözü Vadisi’nde Bakanlık ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz Kelebekler Vadisi isimli bir proje yürütüyoruz. 1800 dönümlük bir arazide 900 dönümlük bir piknik- mesire alanı, endemik bitki çeşitlerinin de yer aldığı botanik parkına kadar yer alan bir proje olacak. Bunlar hayata geçtiğinde ilçemizin turizmdeki rağbet gördüğü sayı en az 3 katına, 5 katına belki de 10 katına çıkacak. Bu kanıya da şu şekilde vardık:

Türkiye’de milli parkların en çok ilgi göreni Antalya- Manavgat. Yıllık 2 milyon civarından bir ziyaretçi sayısına sahip. En çok ziyaretçi sayısına sahip ikinci yer ise Kızılcahamam- Soğuksu. Yıllık 1,5 milyon ziyaretçi sayısına sahip. Hal böyle olunca biz burada böyle bir çalışmayı gerçekleştirirsek bu marka ismimizle, bu doğanın ve çevrenin de entegresini sağladığımız zaman önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde Beypazarı’nın ziyaretçi sayısı en az 1,5 milyon ve hatta iddia ediyorum Manavgat’ın da önüne çıkabilecek durumda. Neden? Beypazarı konum olarak, pozisyon olarak vadisi, coğrafi alanları seyir teraslarıyla birlikte İstanbul açısından olsun, bölgedeki iller açısından olsun ulaşımı en kolay olan yerlerden bir tanesi.

Dolayısıyla bunu iyi değerlendirsek Beypazarı önümüzdeki süreçte yıldızı parlayan en önemli merkezlerden birisi olacak. Yine bu bölgeden İpek Yolu Projesi’nin geçecek olması ile yine önümüzdeki süreçte projelenecek olan hızlı trenden banliyö trenine alternatif yol ağlarından birisi olacak. Fizibiliteler, bütün proje çalışmaları bitmiş, aşama aşama proje ihaleleri yapılan Beypazarı üzerinden Taşkenti, Dokurcun ve Nallıhan’a bağlanan Türkiye’nin en kestirme ve en kolay yollarından birisi olacak. Yıllarca hak ettiği ve yakalayamadığı o durumunu da inanıyorum ki; çok rahat yakalayıp geçecektir.

“BEYPAZARI TARIM’DA TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI İLÇESİDİR”

Bizim tarımla alakalı önemli çalışmalarımız var. Beypazarı tarım adına ülkenin lider ilçesidir diyebilirim. Bu konuda mütevazi değiliz. Bizim çiftçilerimiz Hollanda’daki, Almanya’daki, Avrupa’daki bütün fuarlara katılarak Türkiye’nin en modern tesislerini Beypazarı’na kurduk. Zirai ekipmanlarından tüm teçhizatlarına kadar her şeyi ile son sistem donanımla bir tarım tesislerimiz mevcut. Türkiye’nin havucunun yüzde 50’sini, iceberginin, kıvırcığının, ıspanağının, yeşil soğanının yüzde 65’ini Beypazarı üretiyor, karşılıyor.

Dönemsel olarak domatesinin, salatalığının, kabağının diğer birçok ürününün üretildiği bir bölgeyiz. Buradaki bu potansiyele ilave olarak katmak istediğim meyve ile alakalı çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Tarım Bakanlığı’ndan gelen arkadaşları tesislerimizi gezdirdik, inanamadılar. 120 dönümlük bir meyve bahçesi yaptırıyoruz. Bu bahçede kestanesinden zeytinine, narına, iğdesine, alıcına, ovaçasına, armuduna kadar birçok ürünü yetiştiriyoruz. 5 dönümlük üzüm bağı oluşturduk. Bodur, yarı bodur elmalar, bodur yarı bodur armutlar gibi bütün meyveleri üretecek bir proje oluşturduk. Beypazarı’ndaki pozitif enerji meyvede de değerlendirelim istiyoruz. Biz Beypazarı markamızı tarımımızla da, ticaretimizle de geliştirmek istiyoruz.”

Beypazarı’nın nüfusu ile alakalı açıklamalarda da bulunan Başkan Kaplan, “Beypazarı göç alan bir yer. Fakat aldığımız göç ile alakalı kayıtlarımızda sıkıntı var. Mesela şimdi bunu duyunca şaşıracaksınız; Beypazarı’nda 6 bin Suriyeli var. Bu 6 bin Suriyeli devletten maaş alan veya yardım alanlar değil, bizati tarımda ve diğer yerlerde çalışan insanlar. Kendileri ile bir sorun yaşamıyoruz. Üretime katılıyorlar, yerleşik olarak toplumla uyum içinde Beypazarı’nda yaşıyorlar” dedi. Başkan Kaplan esnaf ile ilgili olarak da “Çok vizyoner bir yapıya, korkusuz bir ticari yapıya sahip esnafımız var. Yeter ki; siz imkan verin. Beypazarı’nda çiftçilik yapan, tarımsal sulama yapan çiftçilerinin enerji hatlarının hepsini kendileri çekmiştir, sondajlarını hepsini kendisi yapmıştır. 15-20 kilometrelerden hatlar çekip sulamasını karşılamıştır. Önümüzdeki süreç içerisinde Sakarya Nehri’nden yararlanacağız ve böylelikle Beypazarı GAP’ın üzerine çıkacaktır. Beypazarı’ndaki turizm sezonumunuz ağırlıkla Mayıs- Eylül aylarını kapsar. Ve bundan Haziran- Temmuz aylarını çıkın, insanlar tatile gidiyorlar. Bu 4 ayda da sadece Cumartesi- Pazar günleri turistlik yoğunluk yaşanır. Biz merkezde Taş Mektep isimli tesisimizi yenden işlevsellik kazandırdık. Burada kaliteden ödün vermeden yaprak sarmamızdan, güvecimize, yöresel ürünlerimize kadar her şeyi sunuyoruz. Beypazarı kurusu, Beypazarı baklavası, Beypazarı yaprak sarması, Beypazarı Maden Suyu gibi yöresel markalaşmış ürünlerimizi artık çevre illere satıyoruz, onlar için üretiyoruz. Aylık 50 ton yaprak sarma üretiliyor Beypazarı’nda. Yaptığı işi iyi yapan kazanır. Kaliteyi önemsediğiniz sürece kazanırsınız” şeklinde konuştu.

“SEÇİM OTOBÜSÜMÜZ TÜM PARTİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU”

BEYPAZARI’NDAKİ araç filosunun yenilenmesi döneminde alınan ‘seçim otobüsü’nün hikayesini de basın mensuplarına anlatan Başkan Kaplan, seçim otobüsünü bir idol haline geldiğini ve tüm partilerce de kullanıldığını ifade etti. Başkan Kaplan “Biz esnaf bir aileden geliyoruz. Esnaflıkta 2. el arabadan para kazanmanız veya işi devam ettirmeniz zordur.

Ekipmanlarınız yeni ise düzgün hizmet verebilirsiniz. Biz 2014 yılında araçlarımızın bakım masraflarına baktık. Ve dedik ki; tüm araçlarımızı yenileyelim. Çöp kamyonlarımızdan hizmet araçlarımıza, greyderimize, iş makinalarımıza kadar hepsini yeniledik. O süreçte şehir içerisinde kullandığımız, mezarlıklarda ve öğrencilerimizin hizmetinde kullandığımız otobüslerimizi de yeniledik. Boşa çıkan otobüslerimizden bir tanesine de dedik ki; ilçenin ihtiyacıdır, bütün siyasi partilerde kullansın, bir otobüsü olsun Beypazarı’nın.

Otobüslerden bir tanesine bir çalışma yaptık. Arkadaşlar bir araştırma yapmışlar Başbakanlık’ın otobüsü satılık ve TASİŞ’e çekilmiş. Gittiler, baktılar ve önce ihalesine girdik. İhalede bir kişi yüksek bir fiyata otobüsü almış ama ben dedim ki; ‘bu adam bu fiyata almaz takip edin’ Hakikaten dediğim gibi oldu ve o kişi otobüsü almadı. İkinci kez ihale yapıldı ve biz ihaleyi kazandık. İçerisindeki kullanılan kulis odasından tuvaletine, lavabosuna kadar her şeyi temiz ve hazır bir şekilde aldık. Ses sistemi ve diğer eksikliklerini de tamamladık, harika bir araç oldu.

Hatta geçen seçimlerde Başbakanlık’ın araçlarından biri kaza yapmış biz derhal gönderdik ve kullandılar. Ara ara ilçedeki faaliyetler konusunda olsun, etkinlikler konusunda olsun kullanıyoruz bu otobüsü. Diğer siyasi partilerimizin ihtiyacı olduğunda dahi veriyoruz. Bizim şu parti bu parti kullanıyormuş diye bir durumumuz yok. Ve biz Beypazarı’nda hiç yapılmayanı yapıyoruz, kendi partililerimden de bu konuda çok eleştiriler alıyorum.

Herkesin bir siyasi duruşu vardır. Ben gözümü budaktan esirgemen bir kişiliğe sahibim. Bu halimizi de bildikleri için ona göre davranırlar ama tüm siyasi partilere de aynı hoşgörü ile yaklaşıp hizmetlerine sunuyoruz otobüsümüzü. Mesela CHP kongre yapıyor ilçemizde. Onlar kongreyi yaparken içerideki süslemeden dışarıdakilere çay ikramına kadar biz veriyoruz, yardım ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım