Beytepe Kampüsü Ulaşım Sorunu TBMM Gündeminde

Beytepe Kampüsü Ulaşım Sorunu TBMM Gündeminde

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde eğitim gören öğrencilerin ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntıları TBMM gündemine getirdi.

06 Ağustos 2016 - 00:26

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde eğitim gören öğrencilerin ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntıları TBMM gündemine getirdi. Öğrencilerin EGO seferlerinin yetersizliği nedeniyle kendilerini tehlikeye atarak otostop yapmak zorunda kaldığına dikkat çeken Yılmaz, “Dinamik bir şehir olan Ankara, metro ve diğer ulaşım seferlerinin saat 23:00-23:30’da son bulması nedeniyle ölü şehre dönüşmektedir. Toplu ulaşımın yeniden düzenlenmesi konusunda bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

“OTOSTOP YAPMAK ZORUNDA KALIYORLAR”
Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nin 5.9 milyon metrekarelik alan üzerine kurulduğunu hatırlattı. Beytepe Yerleşkesi’nde eğitim gören ve konaklayan yaklaşık 14 bin öğrencinin ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşadığına değinen Yılmaz, şöyle devam etti:
“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kızılay-Çayyolu metro hattını hizmete açmasının ardından öğrenciler, şehir merkezine ulaşım konusunda EGO otobüsleriyle aktarma yapmak zorunda kalmaktadır. EGO otobüs seferlerinin yetersizliği nedeniyle öğrenciler ve üniversitede görevli akademisyenler, yoldan geçen araçları durdurup, otostop yapmaları nedeniyle kendilerini tehlikeye atabilmektedir.”

"SEFERLER ARTIRILACAK MI?"
Başta Beytepe’deki öğrenciler olmak üzere bölge sakinlerinin ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntıların önüne geçilmesi için önlem alınması konusunda herhangi bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini soran Yılmaz, “EGO otobüsleri Beytepe metro istasyonundan kampüse günde kaç kez ve hangi saat aralıklarıyla sefer yapmaktadır? Şikayetlere de konu olan bu seferlerin artırılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

“SABAHA KADAR ULAŞIM İÇİN ÇALIŞMA VAR MI?”
Yılmaz, Beytepe Köprüsü’nde öğrencilerin can güvenliklerini riske atıp, yoldan geçen otomobilleri durdurarak binmesinin çağdaş kent kimliğiyle bağdaşıp bağdaşmadığının açıklanmasını isteyerek, şu soruları yöneltti:
“-Öğrencilerin birçoğunun vardiyalı işlerde çalışarak eğitim hayatlarını sürdürdükleri de dikkate alındığında başta öğrenciler olmak üzere tüm Ankaralılar’ın rahat ulaşımı için Başkent’te ulaşımın sabaha kadar sağlanması yönünde yürütülen bir çalışma var mıdır? Yoksa bu konuda bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir?
-Sözü edilen uygulama ile ilgili bakanlığınıza ulaşan şikayet ya da şikayetler var mıdır? Varsa bunların sonuçları nelerdir?
-Avrupa’nın büyük kentlerinde şehir içi ulaşım gece 02.30’lara kadar devam ederken, nüfusu 5.3 milyona ulaşan ve dinamik bir şehir olan Ankara, metro ve diğer ulaşım araçlarının seferlerinin saat 23.00-23:30’da son bulması nedeniyle ölü bir şehre dönüşmektedir. Bunun önüne geçilmesi için Başkent’te toplu ulaşımın yeniden düzenlenmesi konusunda Bakanlığınıza gelen bir talep var mıdır? Bu konuda bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir?”      

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı