Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Mustafa Tuna, Haber Ankara...
  • Reklam

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Mustafa Tuna, Haber Ankara Canlı Yayınında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Kentin tek marka tescilli ve en çok ziyaret edilen yerel haber sitesi Haber Ankara, sosyal medya üzerinden canlı yayınlarına devam ediyor.

18 Nisan 2018 - 10:24 - Güncelleme: 18 Nisan 2018 - 10:24

Kentin tek marka tescilli ve en çok ziyaret edilen yerel haber sitesi Haber Ankara, sosyal medya üzerinden canlı yayınlarına devam ediyor.

Haber Ankara bu kez; 14 Nisan Cumartesi günü Volkan Memduh Gültekin'in sunumuyla "Sosyal Köşe'' programında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'yı ağırladı. Ankapark'tan yeni projelere kadar bir çok konu konuşuğumuz Tuna, okuyuculara önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Mustafa Tuna ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

 

Göreve geldiğinizden beri otopark ücretleri, 24 saat otobüs seferleri uygulaması, tuvaletlerin ücretsiz olması gibi birçok hizmet yaptınız. Ani bir kararla göreve gelip, hızla çalışmalara başladınız. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vatandaşımızın daha rahat bir ortamda yaşamını sürdürmesi için gerekli olan çalışmaları yapıyoruz. Özellikle otobüslerin 24 saat çalışması konusunda çok güzel dönüşler alıyoruz. Geç saatlere kadar çalışan vatandaşlarımız için faydalı bir uygulama oldu.

Ayrıca vatandaşların otopark alışkanlıklarını geliştirmek ve rahat ettirmek amacıyla otopark ücretlerinde değişiklik yaptık. Araçların otoparklara park edilmesi de yollarda rahatlama sağlamış oldu. Tuvalet ücretlerinin kaldırılmasında ise çalışanlar mağdur edilmedi. Bütün ödemeler belediye bünyesinden karşılanacak.

 

''ANKAPARK KANUN DEĞİŞİKLİĞİ İLE BELLİ OLACAK''

Ankapark ile ilgili son durum nedir?

Ankapark ile ilgili belli bir mesafe alındı. İşletimini ise bu işi bilen insanların yapması gerekir. Ağırlıklı olarak ta bunlar yabancı firmalar ama bu firmaların şu an için teklif vermesi çok mümkün görünmüyor. Çünkü Ankapark'ta ticaret yapılamaz. Oraya gelen vatandaşlar yemek yemek ister, alışveriş yapmak ister. Özellikle ciddi anlamda turist ziyaretlerinin yapılması bekleniyor. Turistler geldiği zaman hediyelik eşya almak isteyecek, yemek yemek isteyecek, çay içmek isteyecek. Dolayısıyla oranın işletmesini 10 yıldan 29 yıla çıkarmak adına çalışmalarımız var. Bu durum TBMM'de kanun değişikliği ile belli olacak.

 

Mavi otobüsler Ankarakart'a geçecek mi? Geçerse istihdam nasıl sağlanacak?

O konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Gelişen şartlarda yeni sektörler ve iş alanları oluşacak. Dolayısıyla çalışan hiç kimsenin aç kalacağı noktasında endişesi olmasın.

 

Köprü ve kavşak çalışmalarında ne seviyedeyiz? Seçimlere kadar biter mi?

Çalışmalar tamamlanmak üzere devam ediyor. En kısa sürede tamamlanmış olacak. Aydınlıkevler'de bulunun Telekom binasının önündeki kavşağında ihale çalışmaları devam ediyor. Sonuçlandığı zaman trafikte bir rahatlama olacak. Parti olarak bütün çalışmalarımız nesillere göre sürüyor. Seçimler gelir geçer ama hizmetler devam edecek.

 

KANAL ANKARA PROJESİ...

Parça parça ihale düşünülmüş. Bizde göreve geldikten sonra ihalenin kısım kısım yapılmasının mahsurlarını anlattık. Bir müteahhidin işleri gecikirse, diğer kısmın müteahhidinin de işleri gecikmiş olacak ya da bir müteahhidin yaptığı yanlış iş, diğer müteahhide mal olacak. Buna benzer sorunların çıkmaması için, ihalenin bir bütün olarak çıkarılmasını ve muhatabımızın tek olması adına kararlar aldık. Şu anda proje çalışmaları devam ediyor. O bölgede imar çalışmaları yapılmış ve daha yapılması gereken yerler var. Tamamlanır tamamlanmaz inşaatın ihalesine çıkacağız.

 

Ankara'nın suyu temiz mi?

Ankara'nın içme suyunun sağlık açısından ufacık bir riski yoktur. Ankara'daki içme suyuna barajlarda sınır düşük olduğunda, Kızılırmak'tan su temin ediyoruz. Bu su da yine arıtılarak şebekeye veriliyor. Kızılırmak'tan gelen suda biraz sertlik var dolayısıyla tadında biraz farklılık oluyor ama içilebilir. Sert sularda da içinde bulunan minerallerden dolayı kemik gelişimine katkı sağladığı belirtildi. Kızılırmak suyunu çok sevdiğimizden değil zaruretten kullanıyoruz. Oradan suyu getirmekte oldukça maliyetli.

 

Elvankent, Eryaman, Emirler, Sincan, Lale trafiğini rahatlaması için bir proje var mı?

Orada kamulaştırılması gereken 6 bina var ve kamulaştırılma işlemleri devam ediyor. Biter bitmez inşaat ihalesine başlayacağız.

 

Eryaman Stadı ne zaman bitecek?
Eryaman’da ki stad çalışmaları devam ediyor. Belediyemiz bir arsa karşılığı ihaleyi gerçekleştirmiş, belediyemizin oraya yeni bir ödeme yapması söz konusu değil. İlgili müthait stadın inşaatıyla ilgili bütün anlaşmalarını, bütün bağlantılarını gerçekleştirmiş. Bayramdan sonra stadın teslim edilmesi planlanıyor. Müthaitle görüşmeler devam ediyor

 

Etlik ile ilgili metro çalışması var mı?

Etlik'te hastane bölgesi yapılıyor, trafiği çözmek için metro projesi var, bu konuyu Başbakanımız ve Bakanımıza arz ettim, kendileri de bu durumu uygun gördüler ve o bölgeye hitap edecek bir metro güzergâhının proje çalışmaları yapılıyor.

 

METRO KAZASI İNSAN HATASI

Test sürüşü sırasındaki iki kişinin ihmalinden bir merkezdeki arkadaş bir de makinistin ihmalinden doğan insan hatasından meydana geldi. Test sürüşü olduğu için otomatik sistem yerine manuel sistem kullanılıyordu. 2 günlük yoğun çalışmanın ardından bu hasar giderildi Pazartesi sabahı vatandaşlarımızın işe gitmesini sağlayarak bu hasarı ortadan kaldırdılar. Kazadan dolayı biz de vatandaşlarımızdan özür diliyoruz.

Aşti’nin taşınmasını gerektirecek bir durum görünmüyor. Hükümetimizin politikaları neticesinde hızlı tren ulaşım noktasında ciddi bir mesafe alındı. Ayrıca havayolu halkın yolu oldu. Dolayısıyla vatandaşlarımız hem hava yolunu hem de hızlı trenleri tercih ettiğinden dolayı şehirler arası otobüsle seyahet etme azaldı. Aşti’ye giren otobüs sayısı da azaldı. Seyahat firmaları ve vatandaş da alıştığı için taşınmasına gerek duyulmuyor.

Cep Terminalleriyle ilgili olarak, şehrin giriş noktalarında vatandaşa kolaylık sağlamak amacıyla indi-bindi yapılacak yerler düşünülüyor.

 

AKYURT FUAR ALANI...

Akyurt fuar alanı için dosyalar verildi ihalesi devam ediyor, yeterlilik için dosyalar verildi, firmaların fiyat teklifleri alınacak, kısa süre içerisinde ihalesi gerçekleştirilip inşaatı başlanacak.

 

2018/04/9269894.jpg
2018/04/7927418.jpg
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?