Büyükşehir’den 360 Derecelik Başkent Turu

Büyükşehir'den 360 Derecelik Başkent Turu

Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, köklü bir tarihe ve zengin bir kültürel mirasa sahip olan Başkent Ankara, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı.

07 Ağustos 2018 - 11:01 - Güncelleme: 07 Ağustos 2018 - 11:01

Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, köklü bir tarihe ve zengin bir kültürel mirasa sahip olan Başkent Ankara, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, sosyal belediyecilik örneklerinden biri olarak hayata geçirdiği bir hizmeti hem Başkentlilerle hem de yerli ve yabancı turistlerle buluşturmaya devam ediyor.               

Büyükşehir Belediyesi, Ankara'yı daha yakından tanımak isteyen vatandaşları açık otobüslerle her gün şehir içinde ücretsiz keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

 

ANKARAYI YENİDEN KEŞFEDİN

Çizdiği rotayla vatandaşlara keyifli bir gün yaşatan Büyükşehir Belediyesi’nin gezi programında, peyzaj çalışmalarıyla dikkat çeken rekreasyon alanlarından restore edilerek yeni bir görünüm kazanan tarihi yapılara, geçmişin izlerini taşıyan müzelere kadar birçok yer bulunuyor.

Uzman rehberler eşliğinde gerçekleşen gezi programları, vatandaşların talepleri doğrultusunda oluşturulurken, şehir turuna bireysel katılmak isteyenler Ulus Metro İstasyonu'ndan açık otobüslere biniyor. Açık otobüslerle gezi için grup halinde başvuranlar ise belirledikleri ortak noktalardan alınıp yine aynı yere bırakılıyor.

        

TARİH KOKAN KEYİFLİ ŞEHİR TURU

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin “şehir turu araçları” olarak gerçekleştirilen geziler kapsamında Başkentliler, kentin önemli noktalarının yanı sıra ilçelerini de gezip görme imkanı buluyor.

Üstü açık otobüslerin dışında iklim koşullarına bağlı olarak kapalı otobüslerle de gerçekleştirilen şehir turundaki gezi programları ise şöyle:

Çamlıdere Gezisi- Doğa ve Hayvan Müzesi, Kına Evi, Çamlıdere Kültür Evi, Tarım Müzesi, Şeyh Ali Semerkandi Müzesi, Semerkandi Evi, Kutsal Emanetler Müzesi, Oyuncak Müzesi, Terazi ve Tartı Müzesi

Beypazarı Gezisi- Gümüşçüler Çarşısı, Kültür Evi, Halk Evi Müzesi, Yaşayan Müze, Alaaddin Camii, Boğazkesen Kümbeti ve Gözetleme Kulesi, İnözü Vadisi, Taş Mektep, Kurşunlu Camii, Maden Suyu Fabrikası

Kültürel Yerler ve Müzeler-Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM), Cumhuriyet Müzesi (II. (TBMM), Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Ulucanlar Cezaevi, Anadolu Medeniyetler, Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, Gordion Müzesi, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri, Ptt Pul Müzesi, Alagöz Karargah Müzesi, MSB Devlet Mezarlığı Müzesi, Haritacılık Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi, 11. Hava Ulaştırma Uçak Müzesi, Jandarma Müzesi, MSB Arşiv Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Altınköy Açık Hava Müzesi, Telekomünikasyon Müzesi, Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, Vakıf Eserleri Müzesi

Tarihi Yerler- Anıtkabir, Ankara Kalesi, Hamamönü, Augustus Tapınağı

Manevi Yerler- Hacı Bayram Veli Camii, Taceddin Veli Dergahı, Melike Hatun Camii, Millet Camii ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Ahmet Hamdi Akseki Camii, Kocatepe Camii, Aslanhane Camii, Abdülhakim Arvasi Hz. Türbesi

Rekreasyon Alanları-Mogan Gölü, Harikalar Diyarı, Mavi Göl, Altınpark, Gençlik Parkı, Dikmen Vadisi, Kuğulu Park, Göksu

 

BAŞVURU YAPMAK ÇOK KOLAY                                                                                            

Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz olarak sunduğu şehir turu hizmetinden yararlanmak isteyenler,153 Mavi Masa Çağrı Merkezi ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bireysel ya da toplu bir şekilde başvuru yapabiliyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te tefeci operasyonu
Başkent'te tefeci operasyonu
Ankara sokakları yine boş kaldı
Ankara sokakları yine boş kaldı