Büyükşehir Meclis Üyeleri Uzayı Yakından Tanıdı

Büyükşehir Meclis Üyeleri Uzayı Yakından Tanıdı

Mamak'ın uzaya açılan kapısı olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerini ağırladı.

27 Kasım 2017 - 13:32

Mamak'ın uzaya açılan kapısı olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerini ağırladı. Merkezde bulunan 10 boyutlu simülatör ve sanal gerçeklik uygulamalarını deneyen üyeler, uzayı keşfetme fırsatı yakaladı. Uzaya dair tüm ekipmanlarla hem öğreten hem de eğlendiren bir konsepte sahip olan bilim merkezi, heyetten tam not aldı. 

 

EVRENİN DERİNLİKLERİNİ KEŞFETTİLER

Uzay hakkında detaylı bilgilerin verildiği ziyarette, ilk olarak güneş sistemi anlatıldı. Astronotların kıyafetlerinden kullandıkları aletlere, topraksız tarımdan uzay madenciliğine, gök cisimlerinden uzay araçlarına kadar birçok konuda bilgilendirilen meclis üyeleri, 10 boyutlu simülatörlerde ise heyecan dolu anlar yaşadı. Planetaryum katında ise evreni derinliklerini keşfetme fırsatı bulan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri uzay hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını Ali Kuşçu Gökbilim Merkezinde bulma şansı yakaladı.

 

MAMAK’TAN UZAYA GİDİYORLAR

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nin, vatandaşları uzaya bağlayan bir köprü görevi gördüğünü ifade eden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Farklı disiplinleri tek çatı altında birleştiren bu özel yapı, herkese hitap ediyor. Hem uzay meraklılarının sorularını cevaplıyor hem de yerinde inceleme fırsatı sunuyor. Mamak’ta yaşayan insanlar hep başka yerlere giderlerdi. Şimdi ise Mamak’tan uzaya gidiyorlar” dedi. Astronomi ve uzay meraklılarına eşsiz bir deneyim yaşatan, Planetaryum kulenin en üst katında yer alan kubbe perde de film oynatma özelliğine ek olarak NASA ve dünyada yer alan gerçek zamanlı teleskoplara canlı olarak bağlanabilen bir sistem bulunuyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi