Çankaya’da Uğur Mumcu Anıtı Önüne Konulan Trafo Tartışma...
Reklam
  • Reklam

Çankaya'da Uğur Mumcu Anıtı Önüne Konulan Trafo Tartışma Çıkardı

Uğradığı bombalı saldırıcı sonucu hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu anısına yapılan anıtın önüne trafo yerleştirilmesi tepki çekti. Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars karara tepkisini, “Babamın öldürüldüğü yere bu yaptığınız saygısızlık!” sözleriyle dile getirdi. Başkent Elektrik ise bir açıklama yaparak, bölgedeki asıl trafonun onarımının ardından kaldırılacağını ifade etti.

13 Ağustos 2018 - 10:03 - Güncelleme: 13 Ağustos 2018 - 10:03

24 Ocak 1993 yılında, evinin önünde arabasının altına yerleştirilen bomba ile hayatını kaybeden usta gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun adının yaşatılması amacıyla, öldürüldüğü yere yapılan anıtın önüne trafo yerleştirildi. Anıtın hemen yanına Başkent Elektrik tarafından trafo yerleştirilmesine sosyal medyadan tepkiler gecikmedi. Usta gazetecinin kızı Özge Mumcu Aybars, “Babamın öldürüldüğü yere bu yaptığınız saygısızlık!” sözleriyle tepkisini dile getirirken, trafo kaldırılana kadar kamuoyu oluşturmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

“BİTMEYEN SINAVDIR BU ÜLKENİN EN DERİN ACILARI”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, karara sosyal medya hesabından tepki gösterenler arasında yerini aldı. Candan, “Başkent Elektrik’ten Uğur Mumcu Anıtı’na saygısızlık. Başka yer mi kalmamış? Bu ucube derhal kaldırılsın” ifadelerini kullandı. Candan ayrıca, “Uğur Mumcu Anıtı’na saygısızlık yaptıkları yetmemiş gibi, Başkent Elektrik sorduğum hiçbir soruya cevap vermemiştir” paylaşımında da bulundu. Şair Metin Altıok’un kızı ve CHP eski Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ise, şu yorumda bulundu:

“Bitmeyen sınavdır bu ülkenin en derin acıları. Cinayeti adaletsiz bırakmak da yetmez bazılarına.  Ucu bucağı olmaz bir saygısızlık ve kindir onları tatmin eden. Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü yere böyle bir trafo dikmek ne tesadüf ne aymazlıktır. Açık ve doymaz bir nefret bu.”

Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu ise yaptığı açıklamada anıtın yanına trafo dikilmesini, "Küfredecektim fakat küfrümün bile sizden kıymetli olduğunu fark ettim" sözleriyle eleştirdi.

 

TEPKİLER BÜYÜDÜ

Konuyla ilgili sosyal medyada tepkiler büyüdü. Uğur Mumcu’nun anısına saygısızlık yapılmaması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Ne biçim adamlarsınız, bu ülkede siz ne isteyip vermezken Uğur Mumcu tehlikeyi bağırıyordu. Bu trafo oradan derhal kaldırılmalı. Saygısızlık da bir yere kadar!” ve “Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü yere trafo dikmek sanırım başka nasıl alçaklık yapabilirimin örneği. O trafoyu sökün!” paylaşımlarında bulundu.

 

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KALDIRILACAK"

Çankaya sınırlarında bulunması nedeniyle tepki alan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Taşdelen, "Uğur Mumcu’nun katledildiği yerde bulunan anıtın yanına böyle bir ucube koymak kabul edilemez. Başkent Elektrik bu trafoyu hemen kaldırmalıdır. Uğur Mumcu Anıtı’nın yanındaki trafo ile ilgili olarak, Bedaş trafonun geçici olarak konulduğunu ve önümüzdeki hafta kaldırılacağını bize iletti" diyerek, takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

BAŞKENT ELEKTRİK'TEN AÇIKLAMA

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Uğur Mumcu Anıtı’nın hemen yanında yer alan ve kamuoyunun tepkisini çeken trafo için bir açıklama yayımladı. Açıklamada trafonun kalıcı olmadığı belirtilirken, Mumcu Ailesi’nden de özür dilendiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uğur Mumcu Anıtı’nın yanında yer alan trafo, Başkent EDAŞ’ın kalıcı trafolarından biri değildir. Söz konusu trafo, bölgedeki trafo binasının onarımı sırasında enerji devamlılığını sağlamak için geçici süreyle yerleştirilmiş 3 adet mobil trafodan biridir. Kalıcı trafo binasının onarımından önce, mevcut mobil trafonun kaldırılması veya başka bir yere taşınması bölgenin enerjisiz kalmasına sebep olacaktır. Bölgedeki mobil trafoların kaldırılması ve kalıcı trafo binasının yeniden hizmete girmesi yönünde çalışmalar hızla devam etmektedir. Mumcu Ailesi’nden ve konuya hassasiyet gösteren herkesten verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankaralılara Müjde! 'O' Çalışmada Küptaşlar Kaldırıldı, Asfaltlama Bitti
Ankaralılara Müjde! 'O' Çalışmada Küptaşlar Kaldırıldı,...
İŞTE İLK PROGRAM! Tıkla İzle... 'Esma Karakılıç'la Ankara'da Ne Oldu Ne Olacak?'
İŞTE İLK PROGRAM! Tıkla İzle... 'Esma Karakılıç'la Ankara'da...