ANASAYFA Çankaya Ankara'nın Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen Madımak Olayı'nda hayatını kaybedenleri andı!

Ankara'nın Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen Madımak Olayı'nda hayatını kaybedenleri andı!

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Madımak Otel'de meydana gelen Sivas Katliamı'nın 30. yılında hayatını kaybeden vatandaşları andı.
Ankara'nın Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen Madımak Olayı'nda hayatını kaybedenleri andı!

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Sivas Katliamı'nın 30. yılında hayatını kaybeden vatandaşları andı.

Takvimler 2 Temmuz 1993 tarihini gösterdiğinde Madımak Otel'de konaklayan 35 kişinin çıkan yangın sonrası hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı Sivas Katliamı'nın üzerinden tam 30 yıl geçti.

O gün bugündür unutulmayan acı olaya ilişkin paylaşım yapan Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, "30 yıl geçse de acımız azalmıyor; gözyaşı dinmiyor. Madımak Katliamını bir kez daha lanetliyorum. Katledilen canlarımızı, yüreği insan sevgisiyle dolu güzel insanları özlem, saygı ve rahmetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

— Alper Taşdelen (@AlperTasdelen06) July 2, 2023

MADIMAK OLAYI NEDİR?

Sivas'ta meydana gelen ve Sivas Olayları, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı olarak da adlandırılan Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde meydana geldi. O dönem düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin bir grup tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan olaylardır. Sivas Katliamı'nda aramızdan ayrılan vatandaşlar halen günümüzde anılmaktadır. Ayrıca olayda oteli ateşe veren 2 saldırganın da olayda hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Kocatepe Camii nerede? Camii'ye nasıl gidilir?

Ankara Kocatepe Camii nerede? Camii'ye nasıl gidilir?