Canlı Yayında Açıkladı: ’’ANKAPARK’ın İçinde AVM’ler...

Canlı Yayında Açıkladı: ''ANKAPARK'ın İçinde AVM'ler Olmayacak''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Habertürk TV’de canlı yayında Başkent gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

24 Eylül 2018 - 12:08 - Güncelleme: 24 Eylül 2018 - 12:08

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Habertürk TV’de canlı yayında Başkent gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tuna, canlı yayında Habertürk TV Editörü Fırat Tur’un, Ankapark ihalesinden yeni Ulus Meydanı Projesi’ne kadar birçok konudaki sorusuna yanıt verdi.

 

ANKAPARK NE ZAMAN AÇILACAK?

İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ANKAPARK’ı 29 yıllığına kiralayan şirketin en kısa sürede hazırlıklara başlayacağını söyleyen Tuna, “Bu hazırlıklar birkaç ay sürer. Ekiplerin sistemini kurması biraz zaman alacak. İnşallah güzel hizmetlere vesile olur, güzel hizmetler verir” dedi.

Tuna, ANKAPARK ihalesinin sonuçlanmasıyla şartnameye uygun olarak kazanan firmanın her yıl belediyeye yurt içi üretici fiyat endeksi artışıyla birlikte 26 milyon 400 bin lira ve ilave olarak da giriş ücretleri gelirinden yüzde 3 pay vereceğini açıkladı. Başkan Tuna, ANKAPARK’ın ticari bir yapıya dönüştürüleceği yönündeki iddialara da açıklık getirdi:

“Oyuncaklara gelen vatandaşların orada vakit geçirdikten sonra yemek yiyebileceği restoranlar, kafeler, hediyelik eşya alabileceği alanlar olacak. Çayını termostan getirecek hali yok, sefer tası ile oraya yemek getirecek hali yok. Burada yiyecek-içecek işletmeleri açılacak. AVM’ler olmayacak.”

İhaleyi kazanan firmanın ortaklarından birinin Çinli olmasının Çinli turistlerin buraya getirilmesinde faydalı olacağını belirten Başkan Tuna, “Ankapark’ın kuruluşunun ana sebeplerinden biri de ticaretin ve turizmin gelişmesi. Turizmi canlandırmak maksadıyla Çin’den turist gelirse, Ankara ekonomisine ve turizmine katkısı olur” dedi.

 

YENİ ULUS MEYDANI PROJESİ

Ulus Çankırı Caddesi’nde trafiğin yer altına ineceği projenin uzun yıllardır gündemde olduğunu vurgulayan Başkan Tuna, projenin tamamlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile üçlü protokol imzaladıklarını belirtti.

Ulus’ta Melike Hatun Camii ve Atatürk Heykeli önünde bir meydan olacağını ifade eden Başkan Tuna, bölgeyi yayalaştırma projesinin tamamlanmasıyla ulaşım ve trafik sorununun ortadan kalkacağını söyledi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ihale aşamasında olduğunu, sondaj çalışmalarının ardından zeminin durumunun daha net görüleceğinin altını çizen Başkan Tuna, sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşasına başlanacağını açıkladı.

Bölgede devam eden yıkım çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Tuna, esnafın yıkıma karşı çıkmadığını anlattı:

“Oradaki esnafımız bu projeye karşı çıkmadı, bu proje olsun istediler. Hiç rahatsızlık olmayacak demek yanlış olur. Ticarete belli bir süre etkisi olacak tabi. Esnafımızın şimdiden başka yerlere taşındığını biliyoruz ama hala çalışan esnafımız var. Böyle bir proje yapılmasın demiyor bir an önce yapılsın biz de işimize gücümüze bakalım diye düşünceleri var. El birliği ile bir şeyler yapıyoruz. Üreten çalışan herkes kamuya hizmet ediyor. Benim nazarımda üreten herkes değerlidir ve kamu hizmeti yapar. Esnafımız da kamu hizmeti yapıyor. Ankara’mıza daha fazla turist gelmesi ve ekonomide canlanma olmasını sağlayacak bittiğinde.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlknur hemşire korona virüsünü yendi
İlknur hemşire korona virüsünü yendi
81 ülke IMF’den borç istedi
81 ülke IMF’den borç istedi