Ceylan: ’’Nallıhan Kuş Cenneti Artık Kuraklıktan...

Ceylan: ''Nallıhan Kuş Cenneti Artık Kuraklıktan Etkilenmeyecek''

Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, AK parti Çevre Şehir Kültür Başkanlığı’nda, DSİ, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve EÜAŞ Genel Müdür Yardımcıları ile bir araya geldi.

09 Mayıs 2018 - 11:02 - Güncelleme: 09 Mayıs 2018 - 11:02

Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, AK parti Çevre Şehir Kültür Başkanlığı’nda, DSİ, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve EÜAŞ Genel Müdür Yardımcıları ile bir araya geldi. Toplantıda Nallıhan kuş cennetindeki su seviyesinin korunması kararı alındı.

 

CEYLAN: “KUŞLAR ARTIK KURAKLIKTAN ETKİLENMEYECEK”

Ankara’nın en önemli sulak alanlarından biri olan Nallıhan Kuş Cenneti’ndeki su seviyesinin tüm yıl boyunca belli bir seviye aralığında olması gerektiğini belirten Ceylan; kurak geçen kış dönemlerinde kuş cennetinin su seviyesinin azaldığını ve bu sebeple kuşların kuluçka zamanı olan Nisan – Temmuz ayları arasında kuşların yuva yaptıkları yerlere diğer canlıların zarar verip kuşların üremesine engel olduğunu söyledi.

Ceylan; 200 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti’nin  Türkiye’deki nadir kuş üreme alanlarından biri  olduğunu ve bazı dönemlerde buradaki kuş sayısının 50bin’e yaklaştığını aktardı.

Kuşların üreme dönemlerinde kuraklıktan etkilenmemeleri için DSİ ,  EÜAŞ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü  yetkilileriyle ortak bir protokol hazırladıklarını aktaran Ceylan “yaptığımız çalışma neticesinde Nallıhan Kuş Cenneti’ndeki su seviyesinin korunması kararlaştırıldı. Bundan böyle kuşlar kuraklıktan etkilenmeyecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x