Çiğdem Karaaslan: "Yatay Mimari Mahalle Kültürünü...

Çiğdem Karaaslan: "Yatay Mimari Mahalle Kültürünü Getirir"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık vurguladığı yatay mimari konusunda “Yatay mimari, beraberinde mahalle kültürünü getirir. Dolayısıyla sadece yapının kat yüksekliğiyle alakalı bir durum değil aslında, bu işin bir felsefesi var” dedi.

07 Eylül 2018 - 17:24 - Güncelleme: 07 Eylül 2018 - 17:24

AK Parti’nin çevre, şehir ve kültürden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği yatay mimari konusunun sadece fiziki değil felsefi bir yöne de sahip olduğunu belirtti. Siyaset ve magazin temalı Jargon Dergisi’nin eylül sayısına konuk olan Çiğdem Karaaslan, şehircilik ve yatay mimari konularına da değindi. Karaaslan röportajında şunları kaydetti:
 
 
"TÜRKİYE’DE BİRÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRDİK"
“İktidara geldiğimiz günden bugüne kadar Türkiye’de birçok şeyi değiştirdik. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’yi ilk kurduğunda da ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacak’ demişti. O günden bugüne hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Eğitimde, sağlıkta, kültürde, ulaşımda, adalette ve hayatın birçok alanında çığır açan çok önemli gelişmeleri gerçekleştirdik. Şehircilik de onlardan biridir. Fakat şehircilikte yenilikler yaparken, Türkiye olarak çok daha geriden başladığımız bir alan olduğunu söylemek zorundayım. Kanalizasyonlarının şehir merkezlerinden aktığı, susuzluğun olduğu, hava kirliliğinden gazetelerin maskeler dağıttığı ve çöp dağlarında yaşamanın alışagelmiş bir olay olduğu bir Türkiye vardı. Bugün ise artık kimlik, şehir estetiği, mimari, çevre ve doğa ile ilgili farklı konseptleri konuştuğumuz bir Türkiye haline geldik. Daha yapacağımız çok iş var ama en azından öncelik sıralamalarımız değişti. 
 
 
"YATAY MİMARİ KONUSUNU BAŞARABİLİRİZ"
Ortaya bir irade koyduktan sonra onun gereğini yapmak suretiyle değişim her zaman mümkündür. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavrını, bu konudaki belirleyici rolünü ve istikrarlı duruşunu çok önemsiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız 'dikey mimari olmasın, yatay mimari olsun' derken, bu cümlenin içinde barındırdığı o kadar çok anlam ve o kadar çok alt mesaj var ki... Baktığımız zaman bugün modernizmin baskısı altındaki şehirlerimizin aynılaştığı, tek tipleştiği ve dolayısıyla hayatlarımızın da tek tipleştiği bir döneme girdik. Aslında Sayın Cumhurbaşkanımızın belki dünyaya, belki dünya meselelerine, belki de bütün bu bizi biz yapan değerlerden uzaklaşmış ve aynılaşmışlığımıza bir tavrıdır bu söylediği cümle. Biz bunu başarabiliriz. 
 
 
"SADECE KAT YÜKSEKLİĞİ DEĞİL FELSEFESİ DE VAR"
Yatay mimari, beraberinde mahalle kültürünü getirir. Yatay mimari, beraberinde insan ölçeğinde bir yaşamı getirir. İnsan ölçeğinde bir yaşam derken, insanı aşmayan ve insanı baskılamayan, aksine insanla uyum içinde doğayla daha iç içe olabileceğimiz bir yaşamdan bahsediyorum. Eskiden bahsederken yüz yıllar öncesinden bahsetmiyoruz, çocukluğumuzdan bahsediyoruz. Yatay yapılaşmayla birlikte fakat ona uygun şehir düzenlemeleriyle birlikte de yine çocuğun şehirle kurduğu ilişki üzerinden yeni bir gelecek stratejisi şehirlerde oluşturmak mümkündür. Dolayısıyla sadece yapının kat yüksekliğiyle alakalı bir durum değil aslında, bu işin bir felsefesi var. Sayın Cumhurbaşkanımızın değiştirmek istediği de şehircilik konusundaki bu bakış açısıdır yani aslında asıl felsefeye geri dönmek isteğidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..