Çobanoğlu: ’’Organ Naklinde Canlı Verici Sayısını...

Çobanoğlu: ''Organ Naklinde Canlı Verici Sayısını Arttırmak İçin Yeni Yöntemlere Başvuruluyor''

Dünyada ve Türkiye’de organ nakli bekleyen insan sayısı her sene hızla artmakta.

23 Şubat 2018 - 12:58

Dünyada ve Türkiye’de organ nakli bekleyen insan sayısı her sene hızla artmakta. Haber Ankara olarak, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Aykut Çobanoğlu ile organ nakli ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Çobanoğlu Türkiye’de organ bağışını arttırmaya yönelik çalışmalar ve organ naklindeki gelişmeler ile ilgili bilgiler verdi.

 İşte Çobanoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Adım Aykut Çobanoğlu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2010 senesinden beri Doku ve Organ Nakli Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Bekleme listesindeki hastaları takip etme, potansiyel donör adaylarının (beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların) takibini yapma, aileleriyle irtibat kurma ve bilgilendirme, nakli yapılacak organı muhafaza etme, bekleme listesindeki hastaların öncelik sırasına göre düzenlenmesini sağlama gibi görevlerden sorumluyum.

 

Türkiye’de en çok hangi organın nakli gerçekleşmektedir?

Ülkemiz tıp alanında gelişmiş durumdadır. Yüz, ince bağırsak, kalp, rahim, kol ve bacak gibi bütün nakiller gerçekleşmektedir. Dünyada ve Türkiye’de en çok nakli gerçekleşen organ böbrektir. Böbrek naklini karaciğer ve kalp nakli takip etmektedir.

 

Nakil işlemleri daha çok canlı verici mi yoksa kadavradan mı gerçekleşmektedir?

Türkiye’de genel olarak canlı donörden (canlı verici) yapılan nakil sayıları kadavradan (ölen kişi) yapılan nakillere oranla daha fazla. Elbette ki bunun dezavantajları var, sonuç olarak sağlıklı bir birey cerrahi bir operasyon geçiriyor. Ve organ bağışı yapan kişi hayatına daha çok dikkat etmek zorunda kalıyor. Tabi ki isteğimiz kadavral nakillerin artması yönünde. Keşke organlar toprağa değil de hayata bağışlanabilse.

 

Kadavral nakilleri arttırmak için neler yapılabilir?

Biz beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesi ile görüşüyoruz ve yaşamı son bulmuş kişinin organlarını bağışlamaları için aileye gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Bu konuyla ilgili seminerler verilmeli, sürekli olarak halk bilgilendirilmeli ve duyarlı olmaya davet edilmelidir.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler nerelere başvurmalıdır ve organ nakli yapabilmenin şartları nelerdir?

On sekiz yaşını doldurmuş, akıl sağlığı yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı kişisel bir haktır, ağır iltihaplı, hastalar, kanser hastaları da dahil ayrım gözetmeksizin herkes bağış yapabilmek için başvuru yapabilir. Kişiler il sağlık müdürlüklerine, organ nakli merkezlerine, organ nakli koordinatörlüklerine başvurarak organ bağışı talebinde bulunabilir.

 

Son yıllarda organ nakli bekleyen hasta sayısında büyük bir artış olduğu gözlemleniyor, bunun sebepleri nelerdir?

Organ nakli bekleyen hasta sayısında artış olmasının temel faktörleri arasında obezite, hipertansiyon, doğuştan gelen hastalıklar ve akraba evlilikleri olmaktadır. Her sene sıraya binlerce hasta ekleniyor ve organ bağışının yetersiz olmasından kaynaklı olarak daha önce sıraya giren hastaların nakilleri gerçekleşmediği için bağış bekleyen hasta sayısı git gide artıyor.

 

Türkiye organ nakli cerrahı operasyonlarında ne durumda? Bu konu hakkında tıptaki son gelişmelerden bahseder misiniz?

Genel cerrahi operasyonları tıptaki gelişmeler ile birlikte son yıllarda robotik cerrahi (kapalı cerrahi ameliyat) operasyonlarına dönüştü. Bu gelişme ile birlikte canlı verici iyileşme süresi daha kısa sürüyor ve ameliyatın olası riskleri en aza indirgeniyor. Bu cerrahi işlem Türkiye’de son on yıldır çoğu hastanede uygulanmakta. Kapalı yöntemle ameliyat şu şekilde oluyor; hastanın karnına küçük kesitlerden giren bir kamera ve cerrahi alet çubukları sayesinde hastanın karnında ameliyat yarası oluşmasının önüne geçiliyor. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarda cerrah, operasyon geçiren kişinin karnını yakından ve üç boyutlu olarak görebiliyor. Açık cerrahi operasyonlarda cerrahın elinin ve kullandığı aletlerin giremeyeceği yerler olabiliyor. Kapalı cerrahi yöntemiyle gerçekleşen operasyonlarda bu sorunlar ortadan kalkıyor. Yapay bir el gibi çalışan robot, cerrahın dışarıdaki hareketlerini son derece titizlikle içeriye aktarıyor ve ameliyat risklerini çok büyük ölçüde azaltıyor. Robot kolunun içerideki sınırsız yetenekleri, aynı anda birkaç fonksiyonu yerine getirebilmesi, kanamayı çok büyük ölçüde azaltması kapalı cerrahı operasyonları tercih etmeye yönlendiriyor. Hastanemizde kapalı cerrahi operasyonlarda Da Vinci adı verilen bir robot kullanılıyor. Yani kısaca ameliyata cerrahla beraber robot da katılmış oluyor.

 

Türkiye’de ortalama organ nakli bekleyen kişi istatistikleri nasıl?

Geçmişten günümüze yaklaşık 470 bin böbrek, 74 bin karaciğer ve 54 bin kalp nakli gerçekleşti. Şu anda ise organ nakli bekleyenler listesinde bulunanların 22 bin 146'sı böbrek, 2 bin 934'ü kornea, 2 bin 223'ü karaciğer, 623'ü kalp, 265'i pankreas, 5 bin akciğer, 5 bin ince bağırsak ve 4 bin kalp kapağı nakline gereksinim duyan hastalardan oluşuyor.

 

Kadavral (ölü kişiden yapılan) nakillerde cenazenin bütünlüğü bozulur mu?

Canlı vericiden yapılan naklin büyük bir özenle gerçekleştiği gibi aynı kural kadavra için de geçerlidir. Organlar çıkarıldıktan sonra gayet estetik dikişlerle dikme işlemi gerçekleştirilir.

 

Muhabir: Elif GÜNEŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi Komisyon'da kabul edildi
Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi Komisyon'da kabul edildi
Pursaklar Belediyesi Muhtarlara son 1 yıl anlattı
Pursaklar Belediyesi Muhtarlara son 1 yıl anlattı