Çubuk Belediyesi’nden bin kişilik istihdam projesi

Çubuk Belediyesi'nden bin kişilik istihdam projesi

Doğal ürünleri ve doğal alanlarıyla Ankara’nın tanınan ilçesi Çubuk’ta Belediye Başkanı Avukat Baki Demirbaş ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Çubuk'un turşusuyla, tabiat parklarıyla, yöresel yiyecekleriyle tanınmasının yanı sıra eğitim, turizm ve sanayi ilçesi olma yolunda adımlar attıklarını anlatan Demirbaş, Çubuk’ta kurulacak bölgeyle bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

22 Mayıs 2020 - 21:10 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 - 21:21


Avukatlıktan belediye başkanlığına uzanan bir yolculuk sizinki, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben 1976 Çubuk ilçesi Camili Köyü’nde doğdum. Eğitim hayatım ilçemizde geçti. Üniversite yıllarında ise Eskişehir’de bulundum. 2001 yılından itibaren 18 yıl ilçemizde serbest avukatlık yaptım. Son 10 yıldır da siyasetin içindeyim. Eğitim hayatımızda, meslek hayatımızda ve siyasi hayatımızda burada vatandaşlarımıza bir sorumluluğumuz ve vefa borcumuz olduğunu ben hissettim. Siyasete girdiğimizde de vatandaşa hizmet etmek için deneyim ve bilgilerimizi onlara sunduk. Dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılmış olan bu yolda bu çatı altında siyaset yapıyor olmak onur ve gurur verici bir olay. Vatandaşına millete hizmeti kendine destur edinmiş bir parti içerisinde siyaset yaptık.

 

Bize biraz Çubuk’tan bahseder misiniz? Çubuk deyince insanların aklına ne geliyor?

Bizim memleketimiz, biz burada doğduk, büyüdük. Tüm hayatımız burada geçti. Çubuk ilçemiz Ankara’nın kuzey tarafında ve merkeze 40 km uzaklıkta. 90 bin nüfusa ulaşmış, doğasıyla, ürünleriyle, insanıyla, tabiatıyla harika bir ilçe. Tam bir yaşanacak ilçe diyoruz. Tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu bir ilçe, sanayi ve eğitim merkezi olması yönünde de büyük adımlar atıyoruz.

 

Çubuk’un ünlü birçok şeyi var. Eti, bazlaması, turşusu. Sizin için en vazgeçilmezi hangisi?

Çubuk ilçemizde artık ülke sınırlarını da aşan dünyaca tanınan bir turşumuz var. Yöreselliği, tazeliği, orijinalliğiyle çok rabet görür. Geçen dönem de 14’üncü Uluslararası Turşu Festivali’ni de yapmıştım. Bazlamasıyla, etiyle, yağıyla, peyniriyle, bir de homaça yemeğiyle meşhur ilçemiz. Vatandaşlarımız bu lezzetleri mutlaka tatmıştır, tatmayanlar ise büyük kayıp içindedir. Biz çocukluğumuzdan beri hepsini seviyoruz.

 

Agat taşının bir önemi söz konusu, biraz bundan bahseder misiniz?

İlçemizde turşunun yanında coğrafi işareti tescillenen, Çubuk ilçemize özgü olan ve dünyada tek olan agat taşımız var. Bu taş elmastan sonraki en sert taş. Burada kalkınma ajansımızla birlikte yapılmış atölyede işleniyor. Süs ve takı eşyaları yapılıyor. Bu taşın tanıtımı noktasında daha da geliştirmek istiyoruz. Özellikle inşaat sektöründe de kullanılabilecek bir taş, ilerleyen aşamalarda da bunun için sanayi çalışmaları yapmak istiyoruz.

 

Yöresel yemekleri, gezilecek ve görülecek değerleriyle Çubuk Ankara turizmi için de önemli ilçelerden biri. Peki Çubuk’u turizme dahil etmek için yapılan çalışmalar neler?

İlçemizin doğal güzellikleri, mesire yerleri de çok eskiden beri bilinen ve hala bu özelliklerini koruyan bir bölge. Özellikle Çubuk 2 Barajımız, Karagölümüz son derece doğal alanlar. Yaylalarımız da rağbet görüyor. Özellikle yürüyüş, motosiklet ve bisiklet gruplarının tercih ettiği yerler var. Hafta sonları ciddi anlamda bir ziyaretçi söz konusu. Bu güzellikleri görmeyen vatandaşlarımızı da görmeye davet ediyoruz. Özellikle festival zamanı şehir dışından çok fazla vatandaş ilçemizi ziyaret ediyor. Hafta sonları çok misafirimiz oluyor.

 

Çubuk’ta bir festival yapma fikri nereden doğdu peki?

14 yıl önce Adem Tuğluca’nın belediye başkanlığı döneminde Ankara’da bilinen ürünümüz olan çubuk turşumuzu bu festivalle tanıtmak da amaçlandı. O dönemde başlatılan bu etkinlik için teşekkür ediyoruz biz de 14’üncüsünü yaptık. İnşallah bu sene de şartlar elverirse 15’incisini yapmayı istiyoruz. Turşumuzun uluslararası bir festivalle tanıtılması ilçemize de ürünümüze de oldukça katkısı oldu. Gerek ülkemizde gerek dünyada. Ülkelere ihracat yapılmaya başlandı. Bu anlamda festivalimiz çok kıymetli. Geceli gündüzlü 4 gün sürüyor. Konserler, standlar, binlerce insan dolu dolu festival yaşıyoruz.

 

Çubuk Belediyesi’nin yapmış olduğu yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

İlçemiz tarım ve hayvancılık bölgesi ve bu süreçte de tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Hayvancılığın ve tarımın da bölgede artışı noktasında biz de ciddi girişimler yapıyoruz. Özellikle tarım için son dönemde fide üretiminde bir süreç başladı. İnşallah biz de seneye belediyemiz tarafından seralar kurarak fide üretip vatandaşımıza uygun fiyat ve hibe yoluyla ulaştıracağız. Bunların yanında çiçek seralarımız var o da Ankara’da ciddi bir pazar payına da sahip. 100’e yakın seramız var ve esnafımız da gayet memnun. Hayvancılık alanında da bilinen Çubuk eti tazeliğiyle, doğallığıyla, lezzetiyle önemli bir ürünümüz. Bu et sektörünün de tekrar Ankara’da pazarını büyütmek için biz girişimcilerimizle iletişim halindeyiz. Özellikle Hayvancılık Organize Sanayi Bölgemiz var. Burası süreç anlamında biraz uzamıştı ama biz bu dönem ruhsatları vermeye başladık. Şu an ahırlar yapılmaya başlandı. 7 yakın işletme ruhsatlarını aldı. Kurban kesimiyle ilgili ilçemiz ciddi anlamda Pazar payına sahip. Bunların yanında biz ilçemiz için bir sanayi, eğitim ve turizm anlamında da adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim noktasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın ilçemizde kurulması noktasında verdiği talimatından sonra bu bizim için önemli bir şey oldu. İlk etabı da tamamlandı. Esenboğa kampüsümüzde 7 bin öğrencimiz var. Merkezimizdeki meslek yüksek okulunda ise bin 200 öğrencimiz var. Sayımız inşallah daha da artacak. Bir eğitim öğretim şehri olma yolunda ilerliyoruz. KYK yurtlarımız da yapılıyor. Vatandaşlarımız da öğrencilerimizin ikametgâh etmesi için daireler yapıyor. Bu ilçe ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Öğrencilerimizle de sık sık bir araya geliyoruz. Sanayi şehri olma yolunda da çok ciddi adımlar atıldı. Bizim Güldarpı Mahallemizde uluslararası bir marka olan MAN Türkiye A.Ş.’nin kurulumuyla ilgili 320 dönümlük bir arazi tahsis edildi. Temel atma süreci bekleniyor. Bu bizim için istihdam anlamında çok önemli bir süreç. MAN Türkiye A.Ş.’nin burada yapacağı 450 milyonluk bir yatırım etkisini göstermeye başladı ve bizim Yazır Sanayi Bölgemizde daha önce satışını yaptığımız alanlarda bu süreç de tetiklenerek şu an 5 tane fabrika yapımıyla ilgili ruhsat verildi. 3 tanesi fabrikaya başladı. Hemen hemen birkaç tanesi bitmek üzere. Yaklaşık bin kişilik bir istihdamın sağlanacağı bir süreç devam ediyor. İlçemiz ekonomisi açısından bizi son derece sevindiriyor.

 

Dünyada yaşanan bir salgın söz konusu, peki Çubuk Belediyesi bu salgınla mücadele kapsamında neler yaptı ve neler yapılacak?

Burası bir hayvancılık bölgesi olduğu için biz ilaçlama çalışmalarına da şubat ayında başlarız. Bu salgının Aralık ayında Çin’de başlamasıyla biz de çalışmalarımızı yapıp, önlemlerimizi almıştık. 11 Mart’ta ilk vakanın çıkmasıyla da hemen tedbirlerimizi aldık ve sıklaştırdık bu süreci. Tüm vatandaşlarımızın maske ihtiyacını ve dezenfektan ihtiyaçlarını karşılamak noktasında çalışmalarımıza başladık. İlçemizde tüm esnaflarımız ve kamu kurum kuruluşlarımızı dezenfekte ettik. Bunun yanında özel araçlar, ticari ve resmi araçlar dezenfekte edildi. Merkezde kurduğumuz Covid tüneliyle de günlük yaklaşık bin 500 aracımızın dezenfekteleri yapıldı. Binalar da dezenfekte edildi. Esnafların ticari faaliyetlerinin durdurulması noktasında sıkıntı yaşandı ama bizler, devletimiz, hükümetimiz yapmış oldukları katkıyla onların sıkıntılarını aşmaya çalıştık. Bize gelen talepleri geri çevirmedik. Hala gerek Whatsap hattımızdan gerek bizzat gelen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını imkanlar dahilinde karşılıyoruz. Özellikle vefa destek gruplarına gerekli desteği vererek vatandaşlarımızın evde kaldıkları süre içinde ihtiyaçlarını karşıladık. İlçemizde ciddi vakalar oluşması. Biz de panik yok tedbir yok diyerek süreci takip ettik.

 

Haber Ankara izleyici ve okuyucularına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Buradan tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz. Festivalimizi görmemiş vatandaşlarımızı bu dönemi atlatır da tekrar yaparsak hepsini bekliyoruz. İlçemizin doğal ürünlerini tatmalarını, doğal güzelliklerimizi görmelerini tavsiye ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızı misafir etmek için buraya bekliyoruz.

Gonca ÖZTÜRK 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetçi ailenin otomobili TIR'a çarptı: 5 ölü
Gurbetçi ailenin otomobili TIR'a çarptı: 5 ölü
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde