Davutoğlu: ’Kadınların Doğum İzin Haklarını Artırıyoruz’

Davutoğlu: 'Kadınların Doğum İzin Haklarını Artırıyoruz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet Reform Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

09 Nisan 2016 - 17:35

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet Reform Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 3 aylık vaatlerin yüzde 100’ünü gerçekleştirdiklerini söyledi. Davutoğlu, “3 aylık reformlarımızın ise yüzde 70’ini, 6 aylık reformlarımızın da yüzde 30’unu gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” dedi. Davutoğlu, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek , “Biz söz verip gereğini yaparken, bazıları sadece ve sadece haya ve edep duygularını çiğneyerek muhataplarını hakaretle karşılayan bir zihniyete sahip. Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu yapanları şiddetle lanetliyorum.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet Reform Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Programda çok sayıda bakan, milletvekili ve AK Parti üyeleri de hazır bulundu. 64. Hükümetin bu güne kadarki icraatlarından bahseden Davutoğlu, şunları söyledi: “Bugüne kadar hükümet olarak neler yapıldığının bir muhasebesini yapalım, milletimizi bilgilendirelim istedik. Bugün 3 aylık vaatlerin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurundayım. 3 aylık reformlarımızın ise yüzde 70’ini, 6 aylık reformlarımızın da yüzde 30’unu gerçekleştirmiş bulunuyoruz.”

Konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözlerinden dolayı eleştiren Davutoğlu, Biz icraatlarımızla gece gündüz meşgulken bazıları hakaretle meşgul. Biz söz verip gereğini yaparken, bazıları sadece ve sadece haya ve edep duygularını çiğneyerek muhataplarını hakaretle karşılayan bir zihniyete sahip. Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu yapanları şiddetle lanetliyorum. Bu hakaretleri bir kez daha huzurunuzda telin ediyorum ve herkesi milletimizin edep duygularına saygı göstermeye ve özellikle de kadınlarımıza hürmette kusur göstermemeye davet ediyorum. Umuyorum ana muhalefet lideri bu tavsiyelerimizi ve Şeyh Edebali’nin tavsiyelerini göz önüne alır, icraatlarıyla gündeme gelir hakaretleriyle, tahkirleriyle değil.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: “İç ve dış meselelerle ilgili önemli sıkıntıların yaşandığı bir dönemde hükümet olarak ortaya koyduğumuz programa harfi harfine uyarak ülkemize hizmet ediyoruz. Coğrafyamızda büyük yangınlar var. Güney sınırımızda kanlı çatışmalar yaşanıyor ve bunun olumsuz etkilerini her gün görüyoruz. Canını kurtarmak için ülkemize sığınan milyonlarca kardeşimize kapımızı, soframızı, şehirlerimizi ama en önemlisi de gönlümüzü açmış bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.

7 Haziran’dan bu yana ülkemize eş zamanlı saldırılar başlatan terör örgütleriyle kapsamlı ve yoğun bir mücadele yürütüyoruz. Bütün bunlar herhangi bir hükümetin hedeflerinden geri adım atmak için ya da icraatını durdurmak için kullanacağı mazeretler olabilirdi ancak bizim zihniyetimiz bunu asla kabul etmez. Biz hiçbir zaman mazeretlerin arkasına sığınacak bir hükümet olmadık, olmayacağız. Bu ateş çemberinin içinde milletimizin güvenliği için gece gündüz çalışırken bir taraftan icraatlarımıza, ekonomide istikrar ve büyümeyi sağlayacak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Eş zamanlı olarak demokratik gelişme istikametinde reformlar yapıyor, yine eş zamanlı olarak kamu düzenini sağlıyor ve Avrupa Birliği hedeflerimize yürüyoruz. Türkiye’nin yürüyüşünü kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah’ın izniyle.

Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme, kalkınma, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım atmayacaktır. Hem çok yönlü olarak her alanda mücadelemizi veriyor hem de hedeflerimizi tek tek yerine getiriyoruz.

Şükürler olsun ki bugün itibariyle milletimize verip de tutmadığımız bir söz yok. Söz verdik yaptık diyoruz. Söz vereceğiz, yapacağız diyoruz. Vaatler ve reformlar takvimimizde herhangi bir gecikme olmadığı gibi, bazen verdiğimiz bir sözü gününden önce de hayata geçirdiğimiz oluyor.

Toplumun her kesiminin refah ve huzur içinde yaşadığı, işçinin, esnafın, çiftçinin ürettiği ve ürettiğinin karşılığını aldığı müreffeh, kalkınmış, başı dik insanların Türkiye’sini kuruyoruz. Bu gayeyle 14 yılda demokrasi ve ekonomik büyümenin önündeki engelleri bir bir kaldırdık. Demokrasinin tıkanmış kanallarını açtık, hukuk ve adalet yolunu genişlettik, krizlerle boğuşan Türkiye’yi kalkındırdık. Birinci nesil reformlarla Türkiye’yi kapasitesini en iyi şekilde kullanan bir performansa taşıdık. İş adamlarımıza özgüven kazandırdık. Şirketlerimizi dış dünyaya açılmaya, katma değeri yüksek ürünler üretmeye, ihracata teşvik ettik. Dış ticaret, uluslararası yatırım, turizm, istihdam gibi alanlarda rekorlar kırdık, ekonomimizi, milletimizi tarihine yakışır şekilde şaha kaldırdık. İşçimizin emeğinin karşılığını verdik, çalışma şartlarını iyileştirdik. Çiftçimize destek olduk, tarım ve hayvancılığı teşvik paketleriyle hiç yapılmadığı kadar destekledik. Gece gündüz durmadan insanımızı refah ve huzuru için çalıştık. Bizim siyasetimizin merkezinde sadece insan ve insan onuru var.

2015 yılında orta vadeli program beklentimize paralel olarak yüzde 4 büyüdük. Küresel ekonominin henüz toparlanmadığı bir ortamda Türkiye olarak kalkınmamızı sürdürdük. Yaşadığımız iki genel seçime, bölgemizdeki jeopolitik risklere, dış talepteki daralmaya rağmen Türkiye ekonomisi AK Parti ile ve AK Parti’nin erdemli siyaseti ile büyüyor.

Yüzde 4’lük büyüme ile şu anda Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler ortalamasının iki katından fazla büyüdük. G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ülke olduk. Bu büyümenin olumlu etkileri toplumun her kesimi tarafından hissedildi, işçimiz de esnafımız da bu büyümeden nasibini aldı.

2015 yılında yaklaşık 700 bin kardeşimize, krizden bu yana da yaklaşık 6,5 milyon kardeşimize ilave istihdam sağladık. OECD ülkeleri içinde ABD’den sonra en fazla istihdam üreten ülkeyiz. Kadınlarımızın iş gücüne katılımına belirgin bir şekilde artırdık. 2015 yılında cari işler açığının milli gelire oranını 0,9 puan azaltarak yüzde 4,5 seviyesine indirdik. AK Parti hükümetlerinin mali disipline verdiği önemi artık bütün Türkiye ve dünya biliyor.

Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye’nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye ekonomisini daha da büyüteceğiz ve vatandaşımızın refah seviyesini daha da yükselteceğiz.

Biz tutamayacağımız sözleri vermedik, söz verdik mi gereğini yaptık. Biz söz verip de unutanlardan, bahaneler, mazeretler uyduranlardan olmadık. 14 yıllık başarılarımızın arkasında ahde vefa, söze sadakat yatmaktadır. Biz halkımıza güveniyoruz, halkımız bize güveniyor.

3 aylık reformlarımızın yüzde 70’ini tamamladık, 6 aylık reformlarımızın yüzde 15’ini gerçekleştirdik, yüzde 15’i de Meclis aşamasına gelme noktasında. AB ile müzakereler kapsamında bir takım yasal düzenlemelere öncelik vermek durumunda olmasak bu takvim daha da önce tamamlanabilirdi. Ama bilinsin ki söz verdik mi yaparız. Biz size Mart ayında söz verdik ‘Haziran’da vizesiz Avrupa’ya gideceksiniz diye, inşallah Haziran’da da huzurunuza çıkıp vizesiz olarak Avrupa’ya gitme hakkını sizlerle paylaşacağız."  Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadın memurlara ilişkin uygulamaya geçirdikleri düzenlemeleri sıraladı. Davutoğlu, “850 bin kadın memurumuzun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerini memuriyet kıdeminde değerlendirme kararını aldık. Uygulamaya başladık. Kadınların çalışma hayatında daha aktif yer alması için çalışan kadınların doğuma ilişkin izin ve haklarını artırıyoruz.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet Reform Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Kadınların çalışma hayatında daha aktif yer alması için çalışan kadınların doğuma ilişkin izin ve haklarını artırdıklarını söyleyen Davutoğlu, “Daha önce annelerimize ilk çocukta 300, ikincide 400, üçüncü ve sonraki çocuklarda ise 600 lira doğum yardımı veren düzenlemeyi hayata geçirmiştik. Şimdi de 850 bin kadın memurumuzun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerini memuriyet kıdeminde değerlendirme kararını aldık. Uygulamaya başladık. Ayrıca, çocuğu olan anne ve babaya çocukları mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanıdık.” diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti: “Hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun hangi kanaati taşıyor olursa olsun hangi etnik mezhebi dini kökene sahip olursa olsun bütün kadınlar mübarektir. Anne olan her kadın da ayaklarının altı öpülecek kadar bize bir emanettir. Toplumuzu da bundan sonra kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak hep beraber kadına karşı hakarete de aynı ölçüde karşı çıkma konusunda birliğe beraberliğe davet ediyorum. Kadına dönük hakaret, tahkir bir tür şiddettir. Kadına uzanan elleri nasıl durduruyorsak, bu ellere nasıl gerektiği cezayı veriyorsak kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz.”

Doğum sonrasında kadın memurların analık izni bitiminde başlayan 24 ay aylıksız izin süresinin yarı zamanlı çalışma süresinin bitiminde başlayabilmesinin önünü açtıklarını kaydeden Davutoğlu, “Bu düzenlemelere ek olarak gerek işçi gerekse memur kadın çalışanlara doğum sonrası ilk doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süre ile yarı zamanlı çalışıp tam ücret alma hakkını getirdik. Söz vermiştik yaptık. İşçi statüsünde yarı zamanlı çalışan kadınlarımızın çalışmadığı süreye ilişkin prim ve ücretlerini asgari ücret üzerinden devlet olarak biz karşılıyoruz. Evlat edinenlerin de doğuma bağlı haklardan faydalanabilmelerini sağlıyoruz. Güvenceli esneklik düzenlemeleriyle mevsimlik tarım işçisi ve ev eksenli olarak çalışan kadınları geçici iş ilişkisi kapsamına dahil ediyoruz ve sosyal güvencelerini yaygınlaştırıyoruz.” şeklinde konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa ile ilgili en kısa sürede yazım çalışmalarının tamamlanacağını söyledi. Davutoğlu, “Milletimize verdiğimiz sözün arkasındayız. Tüm kesimlerin işte bu benim anayasam diyebileceği sivil bir milli anayasa yapacağız. İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini genişleten milleti değil devleti tanımlayan bir anayasa yapacağız. Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin en iyi kurgulandığı bir metnin ortaya çıkması için azami gayreti gösteriyoruz.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet Reform Tanıtım Programı’na katıldı. Programda, çok sayıda bakan, milletvekili ve AK Parti üyesi de hazır bulundu. Hükümetin bugüne kadarki icraatlarından ve yapılacak projelerden bahseden Davutoğlu, yeni anayasa konusuna da değindi. Davutoğlu, bu konuda şunları söyledi: “Seçim meydanlarında açıkça ifade ettiğimiz gibi milletimize verdiğimiz en önemli söz yeni bir anayasadır. Hükümetimizin en öncelikli hedefi Türkiye ve milletimize yakışan özgürlükçü, demokratik, adil bir anayasa hazırlamaktır. Meclis’in kendi işleyişi içinde gerçekleştirmemiz gereken müzakereleri düşünerek anayasa için bir yıllık bir takvim öngörmüştük. Ancak ne yazık ki Meclis Başkanımızın riyasetinde oluşturulan Meclis Uzlaşma Komisyonu, çalışmaları özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin olumsuz tutumu yüzünden sonuç alamadı ve akamete uğradı. Bu nedenle anayasa vaadimizin takvimini öne aldık. Milletimize verdiğimiz sözün arkasındayız. Tüm kesimlerin işte bu benim anayasam diyebileceği sivil bir milli anayasa yapacağız. İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini genişleten milleti değil devleti tanımlayan bir anayasa yapacağız. Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin en iyi kurgulandığı bir metnin ortaya çıkması için azami gayreti gösteriyoruz.

İnşallah kısa bir süre içinde yazım çalışmalarını tamamlayacağız. Ortaya çıkan taslağı yetkili kurullarımızla tartışıp olgunlaştırdıktan sonra nasip olursa en kısa süre içinde Meclis’imize sunmuş olacağız. Milletin vicdanından gelen sesi dinleyip milletin taleplerine uygun bir şekilde bu anayasayı milletimizle paylaşarak, istişare ederek yüce Meclis’imize arz edeceğiz. Bu şekilde meclisten de vize alacağımızı ümit ediyorum. Sonrasında yine milletin huzuruna çıkarak yeni anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Hedefimiz kısa bir gelecekte Türkiye’ye yeni bir anayasayı kazandırmaktır.”

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“18-40 aralığındaki çiftçilerimize proje karşılığı 30 lirasına kadar hibe desteği düzenlemesini de tamamladık. Uygulamayı önümüzdeki hafta başlatıyoruz. Ta ki topraklarımız bereketlensin, genç çiftçilerimizin yüzü gülsün.

İş gücü piyasamızı daha esnek hale getirebilmek için çalışmalara devam ediyoruz. Bu kapsamda kıdem tazminatında yaşanan sorunların çözümü için gerekli düzenlemeleri hazırlıyoruz. Çalışma hayatına güvenceli esneklik sağlayacak düzenlemeler yapıyoruz. İş hayatına uzaktan çalışma modellerini getiren düzenlemeyi TBMM’ye sevk ettik. Özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de geliştirecek şekilde genişletilmesi, bu amaçla gerekli düzenlemelerin yapılması çalışmalarını tamamlıyoruz. Böylelikle süreklilik arz etmeyen işlerde genellikle kayıt dışı olarak çalışan vatandaşlarımızı kayıt altına alarak sosyal güvenceli bir şekilde istihdam edilmelerini hedefliyoruz. Kamuda çalışan yaklaşık 720 bin alt işveren, taşeron işçimizi asıl iş yardımcı iş ayrımı yapmadan belirttiğimiz kriterlere uymaları halinde kamuda istihdam edeceğiz. Biz bu sözü de vermiştik, çok zor olur dediler, yükü ağır olur dediler. Ama biz şunu söyledik, biz söz verdim mi yaparız, söz verdik ve yaptık inşallah.

1 Kasım seçimleri öncesinde sadece asıl işte çalışan taşeron işçilerimizi kamuda istihdam edeceğimizi taahhüt etmiştik. Ancak verdiğimiz sözün ötesine geçerek asıl iş, yardımcı iş ayrımına gitmeden bütün alt işveren, işçi kardeşlerimizi bu avantaja sahip kılmaya karar verdik. Söz konusu çalışanlarımız özel sözleşmeli olarak aldıkları ücretle birlikte çalışmakta oldukları kurumlarda çalışmaya devam edecekler.

Hane halkının tasarruf girişimlerini artırmak için konut hesabı uygulamasını başlatıyoruz. Konut sahibi olmayan vatandaşlarımıza ilk konutlarını almak için banka hesaplarında biriktirdikleri tutarın yüzde 20’sini ve 15 bin lirayı geçmeyecek tutarda devlet katkısı ödeyeceğiz. Çeyiz hesabı uygulamasını da başlatıyoruz. Gençlerimize belirli şartlar altında evlilik hazırlıkları için yaptıkları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda ve 5 bin liraya kadar katkı sağlıyoruz. Bireysel emeklilik sistemimizi ve yüzde 25 lik desteği daha da yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını gözümüz gibi koruyoruz, yargı sisteminin etkinliğini artırıyoruz. Geçen sene 17 Nisan’da seçimlere giderken yargı reformu paketini açıklamıştık. Seçimlerden sonra bu konudaki çalışmaları hızlandırdık ve bu kapsamda İstanbul Tahkim Merkezi’nin faaliyete geçmesini sağladık. Faaliyet alanının genişletilmesine ilişkin de tedbirler alıyoruz. Bilirkişilik müessesini yeniden aldık ve bütün bir süreç üzerinde düzenleyici bir rol üstlenecek ve müstakilen bu alanda faaliyet gösterecek kurumsal bir yapı oluşturulması amacıyla hazırlanan bilirkişi kanunu da TBMM’ye sevk ettik. Yeni aynı tasarı da rapor ve görüş sunma sürecinin hızlandırılması, kurumun iş yükünün azaltılması amacıyla Adli Tıp Kurumu’nu yeniden yapılandırıyoruz. Türkiye’de demokratik standartların daha da yükseltilmesi amacıyla önemli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz.

Ayrımcılığın önlenmesini sağlamak için faaliyet göstermek, işkence ve kötü muamele ile etkin mücadele etmek, bu konuda ulusal önleme mekanizmasını yerine getirmek üzere Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nu kurduk. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeleri geçtiğimiz günlerde hayata geçirdik. AK Parti grubu olarak da Türkiye siyasi etik kanun teklifini de TBMM’ye sevk ettik.
Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik eylem planını önümüzdeki günlerde yürürlüğe koyacağız. Geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanınmasını sağlayacak ve bu kurumların ihtiyacını sağlayacak bir kanun için çalışmaların sonuna gelmiş bulunuyoruz."           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..