Davutoğlu: ’Rusya, Suriye’de Destek Verdiğimiz...’

Davutoğlu: 'Rusya, Suriye’de Destek Verdiğimiz...'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü IŞİD’le mücadele etmesi için Türkiye’nin destek verdiği ılımlı güçlerin Suriye’de Rus uçakları tarafından vurulmakta olduğunu söyledi. Davutoğlu, Esed rejimiyle barış görüşmelerinde Suriye Milli Koalisyonu haricindeki grupların katılmasını istemediklerini de ekledi.

23 Ocak 2016 - 01:19

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü IŞİD’le mücadele etmesi için Türkiye’nin destek verdiği ılımlı güçlerin Suriye’de Rus uçakları tarafından vurulmakta olduğunu söyledi. Davutoğlu, Esed rejimiyle barış görüşmelerinde Suriye Milli Koalisyonu haricindeki grupların katılmasını istemediklerini de ekledi.

Davos’ta "Türkiye'nin Küresel Rolü" başlıklı oturumda soruları cevaplayan Ahmet Davutoğlu, “IŞİD’i terör örgütü ilan eden ve Suriye’de sınırımıza yaklaştığında örgütü vuran ilk ülke Türkiye idi 2013 Aralık ayında. Ama maalesef uluslararası toplum, bu tehdide cevap vermekte geç kaldı.” dedi.

Suriye’de ılımlı güçlerini desteklediklerini ve özellikle son iki haftada Türkiye sınırı yakınlarında operasyonlar başlatıldığını ifade eden Davutoğlu, “Ama Rus savaş uçakları IŞİD yerine ılımlı muhalifleri hedef alıyor. Bu büyük bir zorlu. IŞİD’le mücadelede uluslararası taahhüt, konsensüs ve koordinasyon gerekli.” dedi.  
"YPG MASAYA OTURMAK İSTİYORSA ESED REJİMİN YANINA OTURSUN"

Rusya dahil bazı çevrelerin Esed rejimi ile barış görüşmelerine katılacak muhalefete, Esed rejimiyle işbirliği içindeki YPG gibi örgütleri ya da Kadri Cemil gibi figürleri katarak süreci baltalamaya çalıştığını da öne süren Davutoğlu, insani trajedi ve ablukalar devam ederken de barış görüşmelerinin yapılamayacağını vurguladı.

Davutoğlu, “Komşu ülke olarak Suriye Milli Koalisyonu haricinde hiçbir muhalefeti kabul etmiyoruz. Her şeye rağmen masada yer almak istiyorlarsa rejimin yanına otursunlar. Rejim tarafında kimin oturacağına karışmayız. Ama Türkiye’nin desteğini istiyorlarsa sadece meşru ve ılımlı Suriye milli muhalefetini kabul edebiliriz.” dedi. Ahmet Davutoğlu, bu konuyu BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la da bu sabah paylaştıklarını ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak’taki askeri kampın sadece IŞİD’le mücadele edecek insanları eğitmek için olduğunu belirterek, “Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine tam anlamıyla saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

IŞİD’le mücadelede uluslararası toplum tarafından gösterilen dayanışmayı PKK ile mücadelede göremediklerini söyleyen Ahmet Davutoğlu, nerede olursa olsun terörle mücadeleyi sürdüreceklerine değindi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm müzakerelerinde garantör devletlerin de katıldığı bir aşamaya yavaş yavaş geçmesi gerektiğini söyledi.

Davos’ta soruları cevaplayan Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la bugün yaptığı görüşmede bu hususu gündeme getirdiğini belirtti.

Davutoğlu, önümüzdeki aylarda tarafların bir araya gelerek Kıbrıs sorununun kalıcı şekilde çözülmesi için zemin oluşturulacağına dair ümidini de dile getirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mustafa Koç'un vefatını 'hepimizi üzen çok acı bir haber' sözleriyle değerlendirdi.

Davos'ta gazetecilere açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, "Hastaneye kaldırıldığı andan itibaren takip ediyorduk. Ben de Sayın Ali Koç'u aradım. Babaları Rahmi Koç'la birlikteydiler. Taziyelerimi ifade ettim." dedi.

Koç Ailesi'nin Türkiye'de ekonomik büyümenin ve sanayileşmenin merkezinde yer aldığını ifade eden Davutoğlu, "Aile geleneği olarak da Sayın Mustafa Koç, hep Türkiye'nin kalkınması, sanayileşmesi bağlamında çok önemli katkılar yapmış bir isimdi. Şahsi olarak da tanıdığım şekliyle hep pozitif ve olumlu bakan yönüyle de iş dünyasına iyi bir örnek teşkil ediyordu." şeklinde konuştu.

Mustafa Koç'a Allah'tan rahmet, ailesine taziye dileklerini sunan Davutoğlu, "Büyük ve önemli bir kayıp. İnşallah onun aile içinde sürdürmekte olduğu çalışmalar başarılı bir şekilde devam eder." dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 'diktatör bozuntusu' tabirini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye karşıtlarına malzeme vermekle suçladı

Davos'ta konuyla ilgili bir soruya cevap veren Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten siyasi etiğe, siyasi nezakete uymayan bir üslup kullanıyor. Türkiye tam anayasa başta olmak üzere birçok konularla ilgili muhalefetle yaptığımız görüşmelerle daha medeni bir diyalogun içine girmek üzereyken Sayın Kılıçdaroğlu'nun kullandığı bu seviyesiz üslup gerçekten hem siyasetin doğasını olumsuz yönde etkiliyor hem de Kılıçdaroğlu'nun niyetinin ne olduğunu anlamak konusunda da ciddi sıkıntılar doğuruyor." dei.

Kılıçdaroğlu'na yurtdışına çıkarak dünyayı tanıması ve Türkiye'nin önemini anlaması tavsiyesinde bulunan Ahmet Davutoğlu, "En azından takdir etmeyi, seviyeli bir üslup kullanmayı öğrenir." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu için "İdeolojik dogmalarla meseleleri şahsileştirerek, bunlar üzerinden kendi kitlesini toparlama çabası içine girmek suretiyle Türkiye'de son derece olumsuz bir atmosferin oluşmasına sebebiyet veriyor." ifadesini kullanan Davutoğlu, "Hükümeti eleştirme kapısı her zaman açık. Ama Sayın Cumhurbaşkanlığı makamını ve Cumhurbaşkanımızı yıpratmak için bu tür ifadelerle bir kampanya yürütmesi tam da bu günlerde Türkiye dışında Türkiye ile ilgili oluşturulmak istenen algıya uygun düşen, onunla işbirliği yapan bir psikoloji oluşturuyor." dedi.

Rus televizyonlarının Kılıçdaroğlu'nu öne çıkaran yorumlarla Türkiye'ye dönük saldırılar yaptığını söyleyen Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu yurtdışında Türkiye karşıtlarına malzeme vermek yerine Türkiye'de kendi vizyonunu ne olduğunu, kendisinin ne düşündüğünü seviyeli şekilde anlatmakla mükelleftir. Hem bu üslubu şiddetle kınıyorum hem de bu konuda her zaman Cumhurbaşkanlığı'na ve Cumhurbaşkanımıza, devletimizi temsil eden bu makama sahip çıkacağımızı, bunun için gereken her türlü çabayı göstererek gereken adımları atmak konusunda hiç tereddüt etmeyeceğimizin de bilinmesini isterim." şeklinde konuştu.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi