Davutoğlu: ’Terörist Taziyesinin İzahı Olmaz’

Davutoğlu: 'Terörist Taziyesinin İzahı Olmaz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarımsal ürünler için Ürün İhtisas Borsası’nın kısa sürede kurulacağını ve tarım ürünü depoculuğunun artık Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) tarafından değil sadece özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

27 Şubat 2016 - 10:12

Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarımsal ürünler için Ürün İhtisas Borsası’nın kısa sürede kurulacağını ve tarım ürünü depoculuğunun artık Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) tarafından değil sadece özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

Davutoğlu, Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza töreninde yaptığı konuşmada, “Ürün ihtisas borsası en kısa sürede kurulacak, en geç 3-4 ay içinde gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.” dedi. Davutoğlu ayrıca TMO'nun artık sadece piyasalarındaki fiyat oynaklığını kontrol altında tutacak bir regülatör kurum haline geleceğini belirtti. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Gümrük ve Ticaret bakanımıza da talimat verdim. Ürün İhtisas Borsası en kısa sürede kurulacak. Eskiler böyle en kısa sürede denildiği zaman bu 1 yıl mı, 4 yıl mı, bilinemezdi söz verildiğinde. Ama şimdi biz artık haftalık aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık programlarla söz veriyoruz senet gibi. Buradaki işlemlerdeki senetler gibi. Biz bunun gereğini yapıyoruz. Dikkat ederseniz son 2 ayda 3 ay içinde gerçekleştirmeyi vadettiğimiz vaatlerin yüzde 75’ini gerçekleştirdik. Gurur duyuyorum. Gıda Tarım bakanımızla dün birlikteydik. Cerattepe toplantısında. Gece gelemedi buraya. Sabah geldi. Gece 02.30’a kadar Meclis'in çalıştığını söyledi. Biz çalıştık mı böyle çalışırız. İnşallah bu yılın ilk yarısında en geç 3-4 ay içinde ama bu yılın ilk yarısını geçmeyecek şekilde gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye girecek.”

“Lisanslı depoculukla ilgili yaptığımız gerekli düzenleme sonrasında şimdi bir adım ötesine geçeceğiz.” diyen Başbakan Davutoğlu, ayrıca şunları söyledi:

“TMO fiili depoculuk yapan bir kurum olma niteliğinden çıkacak. Devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok, regülatör rolüne, düzenleyici rolüne geçecek ve aynen Merkez Bankası’nın piyasalardaki rolü gibi sadece ve sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altında tutacak şekilde işlemde bulunacak. Bunun dışında fiili depoculuğu tümüyle özel sektöre devredeceğiz.” Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li bir milletvekilin Ankara saldırısını gerçekleştiren ve 29 kişinin ölümüne neden olan teröristin taziye çadırına gitmesini eleştirdi. Davutoğlu, "Kimse dokunulmazlık zırhına sarılıp suç işleyemez, kimse canlarımızı alan teröristlerin meşru gösterilmesine yol açacak eylemlerde bulunamaz. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir demokratik ülkesinde herhangi bir terör eylemini böyle gerçekleştirmiş bir caninin taziyesi olmaz." dedi.

Davutoğlu, Konya'da katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazetecilerin 'Terörist taziyesine giden milletvekili' hakkındaki sorusuna Davutoğlu şöyle cevap verdi: "Dokunulmazlıklar siyaset üzerinde herhangi bir baskı vesayet oluşmaması için konulmuş ilkesel bir prensiptir. Dokunulmazlık bu gayeye dayanmakla birlikte herhangi bir suçun gerekçesi de olamaz. Yani ortada bir suç varsa ve konu özgürce fikrini ifade etmenin ötesine geçecek bir şekilde terörle işbirliği, terörü teşvike kadar giden bir suça yönelmişse hiç kimse dokunulmazlık zırhının arkasına saklanarak suç örtbas edemez. Meclis'te bir milletvekilimizin hangi partiden olursa olsun kanaatini ifade etmesine kim engel olursa onun karşısında ilk önce biz dururuz. Ama Meclis dışında kim teröristle iş birliği içinde ve 28 canımızı almış, onların bedenlerinin dahi yakınları tarafından görünmeyecek hale getirilmiş olan hain, alçak, barbar bir teröristin taziyesi gibi utanç verici bir vesile katılırsa bunun dokunulmazlıkla izah edilir bir yönü yoktur. Kimse dokunulmazlık zırhına sarılıp suç işleyemez, kimse canlarımızı alan teröristlerin meşru gösterilmesine yol açacak eylemlerde bulunamaz. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir demokratik ülkesinde herhangi bir terör eylemini böyle gerçekleştirmiş bir caninin taziyesi olmaz. O taziye gidip de oranın parlamenterleri katılmaz. Bunun tek bir örneği yoktur. Kimse bunu meşru gösteremez, kimse bunu meşru kılamaz. Zaten öncelikle halkımızın vicdanında, öncelikle Doğu ve Güneydoğu'da bu terör örgütün baskısı altında olan Kürt vatandaşlarımızın bu tür eylemler gereken cezayı bulur. Sonra da hukuk ve parlamenter nezdinde gereken adımlar atılır."  

"RUSYA, HAVA HAREKATINA DEVAM EDERSE ATEŞKESİN BİR ANLAMI KALMAZ"


Suriye'de alınan ateşkes kararını desteklediklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Ancak bu ateşkes kararının yeni bazı saldırılara mesnet teşkil etmemesi lazım. Rusya son 5 aydır sürdürdüğü bombardımanı ılımlı muhalefete karşı yapıyor ama 'Nusra'ya karşı yapıyorum' diyor. Bayırbucak'ta tek bir DEAŞ yok, tek bir Nusra yok, herkes bilir ki orası Türkmen bölgesidir. 'Sivil halkın okullarını, hastanelerini niye bombalıyorsun?' denildiğinde, 'Ben orada Nusra'yı bombalıyorum' diyor. Yani DEAŞ, Nusra bahane, esas itibariyle sivillere saldırıyor. Eğer bu uygulama devam ederse ve Rusya sorumsuzca bir hava harekatına devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz." dedi.  

"ATEŞKES, SURİYE İÇİN GEÇERLİDİR, TÜRKİYE GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKENİ YAPAR"

Suriye bölgesindeki terör unsurlarının, ateşkesi fırsat bilerek Türkiye'ye yönelik terör eylemlerinde bulunması durumunda gerekenin yapılacağını vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın 'burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz' diyerek Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır." şeklinde konuştu.  

"ARTVİN'DE 50 BİN DEĞİL, 3 BİN 500 AĞAÇ KESİLECEK"
  Artvin Cerattepe'de yapılacak maden işletmesi ve halkın tepkilerine yönelik alınan kararları da değerlendiren Davutoğlu, 50 bin ağaç kesileceği bilgisinin yanlış olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Artvin'in genel kaygısı olması itibariyle -ki Artvin'i ben de tanırım, aşkla severim, geçen sene de bir kaç günümü geçirip o güzel havasını teneffüs etme fırsatım olmuştu- kesinlikle açık galeri olmayacak. Bu konuyla firma sahibi yetkilileriyle de görüştüm. Bugün ve yarın ve daha sonraki yıllarda hiçbir şekilde Artvin'de açık galeri sistemi olmayacak ve çevreye zarar verecek bir uygulama gerçekleşmeyecek. Yine bu bağlamda madenin taşınması teleferikle gerçekleştirilecek ve en minimum sayıda 50 bin gibi rakamlar zikrediliyor, kesinlikle doğru değil. Hem firma yetkilileri hem Orman ve Şu İşleri Bakanlığımız yetkilileriyle ayrı ayrı görüştüm. Dün Artvinli dostlarımıza da ifade ettim, bana zikredilen rakam 3 bin 500 ağaç olarak. Bundan bir ağaç daha fazla kesilemez. Kesilen ağaçların yerine de mutlaka 10 misliyle ağaç oralara dikilecek. Ekosistemi etkileyen hususlar varsa da bununla ilgili tedbirler alınacak. İşletme orada olmayacak, kapalı galerinin giriş kapısı dışında orada herhangi bir işleme yapılmayacak. Dolayısıyla siyanürdü, efendim altın işlemesiydi vesaire gibi hususlar söz konusu olmayacak." diye konuştu.           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da parklar pandemi sonrasına hazırlanıyor
Pursaklar’da parklar pandemi sonrasına hazırlanıyor
YHT'ler yeniden seferlerine başladı
YHT'ler yeniden seferlerine başladı