Dev Şantiye Başkent! İşte Bölge Bölge Çalışma Yapılan...

Dev Şantiye Başkent! İşte Bölge Bölge Çalışma Yapılan Yerlerin Listesi...

Akköprü, Samsun ve Konya yollarında başlayan yol ile 6 ilçedeki 15 noktada yapılan alt yapı yenileme çalışmalarıyla Ankara, dev bir şantiye alanına döndü. Yapılan çalışmalar ve yerleri haberimizde...

16 Ağustos 2018 - 18:54 - Güncelleme: 21 Ağustos 2018 - 11:37

Haziran ayında okulların tatil olmasıyla birlikte Başkent’in trafik sorunu yaşanan pek çok noktasında yol çalışmaları başladı. Konya Yolu Kepekli Kavşağı, Akköprü Kavşağı ve Samsun Yolu Türk Telekom önünde köprülü kavşak çalışmaları sürüyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 1 yıl önce başladığı Bilkent Şehir Hastanesi’ni çevreleyecek yolların yapımına da devam ederkeni Göksu Parkı ile Çakırlar arasına da 3 bin metrelik bağlantı yolu yapılıyor. Gölbaşı’nda ise, ilçeyi ikiye bölen Konya Yolu’nun alta alınma çalışmaları devam ediyor. Başkent’te en son ASKİ, yağmur yağdığında yaşanan su baskınlarının önüne geçilmesi amacıyla alt yapı yenileme çalışması başlattı. İşte çalışmaların sürdüğü o kritik noktalar:

 

KONYA YOLU DİKMEN CADDESİ KESİŞİMİ (KEPEKLİ)

Kepekli Kavşağı olarak da bilinen bu noktada bir alt geçit çalışması yapılıyor. Geçtiğimiz ay başlayan çalışmalar tamamlandığında bölgede, yaklaşık 470 metre uzunluğunda ve 3 gidiş 3 geliş bir alt geçit inşa edilmiş olacak. Yapılan çalışmayla birlikte, Konya-Samsun yolu istikametinde trafik kesintisiz hale getirilmiş olacak. Ayrıca, alt geçidin üst kısmına yapılacak dönel kavşak ile Dikmen Caddesi’ne giriş ve çıkış sağlanacak. 

 

SAMSUN YOLU TÜRK TELEKOM BİNASI ÖNÜ

Diğer bir çalışma ise, Samsun Yolu Türk Telekom binası önünde yer alan ve çok fazla kazanın yaşandığı ‘U’ dönüş noktasında yapılıyor. Havaalanı yönde giden araçların daha güvenli ve konforlu dönüş yapılabilmesi için Samsun Yolu aksında bir alt geçit inşaatı sürüyor. Yapılacak alt geçit yaklaşık 580 metre uzunluğunda ve 3 gidiş 3 geliş olacak. Proje ile ayrıca, Aydınlıkevler ile Örnek mahallelerinin bağlantısı sağlanırken, Siteler Kavşağı ile Fatih Köprülü Kavşağı’ndaki trafik yoğunluğu da azaltılacak. 

 

AKKÖPRÜ KAVŞAĞI

Konya, Samsun ve Istanbul yolları kesişiminde bulunan Akköprü Kavşağı’ndaki çalışmalar da okulların kapanmasının ardından başladı. Burada yapılacak yeni köprüyle yol 2’şer şeritten 3’er şeride çıkarılmış olacak. Köprünün orta bölümünde yer alan İstanbul Yolu’na katılım bağlantıları da Konya ve Samsun yollarının sağ tarafına alınacak. Çalışmanın şu anda İstanbul-Samsun, Samsun-İstanbul ve şehir merkezi Konya yolu bağlantı kolları tamamlanarak trafiğe açıldı. Kepekli Kavşağı, Samsun Yolu Türk Telekom önü ve Akköprü Kavşağı’ndaki çalışmaların okullar açılmadan tamamlanması hedefleniyor.

 

ŞEHİR HASTANESİ ÇEVRESİ

Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1 yıl önce Bilkent Şehir Hastanesi’ni çevreleyecek yolların yapımına ODTÜ Teknokent önünden başlamıştı. Son olarak, Hacettepe Beytepe Kampüsü girişinden hastane ve Eskişehir Yolu’na bağlantı sağlayacak olan kavşak ve yol çalışmalarına başladı. 

 

GÖLBAŞI'NDA KONYA YOLU ALTA ALINIYOR

Gölbaşı’nda Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, ilçeyi ikiye bölen Konya Yolu’nun alta alınması için çalışmalar sürüyor. Konya Yolu’nu alta alma projesi, ilçenin girişindeki akaryakıt istasyonu yanından başlayarak Vilayetler Evi Kavşağı’na kadar uzanıyor. İnşaat çalışmasının yüzde 20’sinin tamamlandığı projede, ana gövdedeki battı çıktının olduğu yerde duvarlar oluşturulacak ve 490 metrelik bir mesafe tüp geçit olacak. Yol, tamamlandığında 3’er şeritli bir ana yol ve 2’şer şeritli yan yollar olmak üzere toplam 10 şeritli olacak. Proje tamamlandığında eskiden Konya Yolu olarak kullanılan geçit üstündeki kısım, yeşil alan ve otopark olarak değerlendirilecek.

 

BAYRAM İZNİNİ İPTAL ETTİREN ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü Başkent’te geçtiğimiz aylarda aşırı yağış sonudu sel baskınlarının oluştuğu noktalar için de harekete geçti. Akar Alt Geçidi, Eskişehir Yolu, Boğaziçi Mahallesi gibi 6 ilçedeki 15 noktada atık su ve yağmur suyu hattı çalışmaları dün itibariyle başladı. ASKİ çalışanlarının bayram izinlerinin iptal edildiği alt yapı çalışmalarının gerçekleşeceği 15 nokta şöyle:

- Akay Alt Geçidi ve Kızılay bağlantısı atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- EDOK ve Kara Kuvvetleri önü atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Eskişehir Yolu AFAD önü atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Altınsoy Caddesi ve alt geçidi atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Gar Kavşağı-ARENA Spor Salonu atık su hattı

- Talatpaşa Bulvarı Ankara Çayı bağlantısı atık su hattı

- Boğaziçi Mahallesi Neşet Ertaş Caddesi atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Samsun Yolu Hatip Çayı bağlantısı atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Mamak Caddesi belediye önü atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- OSTİM Elektrokent Kavşağı atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- İvedik OSB atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

- Kuzey Yıldızı Mahallesi yağmur suyu kanalı

- Devlet Mahallesi Eryaman Alt Geçidi yağmur suyu kanalı

- Gümüşköy Alt Geçidi yağmur suyu kanalı

- Protokol Yolu geçişi atık su hattı ve yağmur suyu kanalı

2018/08/7913422.jpg
Kaynak: Dilvin Kaygusuz - Özel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı