Doğanın ve kuşların huzurunda ’Nallıhan Kuş Cenneti’

Doğanın ve kuşların huzurunda 'Nallıhan Kuş Cenneti'

Ankara’nın Sarıyer Barajı’nın kuzeyinde Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde oluşmuş yapay sulak bir ekosistem olan Nallıhan Kuş Cenneti, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Nallıhan ilçesinde yer alan bu doğa harikası yer ülkemizin en önemli kuş alanlarından biri olma özelliğini de taşıyor.

23 Haziran 2020 - 11:19 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 09:26

Sahada avcılığın yasaklanması, insan faaliyetlerinin sınırlandırılması ve kamuoyunda farkındalık düzeyinin artmasıyla, kuşlar güvenle üreyebilecekleri ve barınabilecekleri bir alana kavuşmuştur.

Bugüne kadar Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türüne rastlanmıştır. Bunlardan bazıları leylek, yeşilbaş, angut, elmabaş, patka, sakarmeke, karabatak, karabaş martı, turna, keklik, çulluk, bıldırcın, sutavuğu, kaz, şahin, doğan, kartal, Mısır akbabası, kaşıkçı, atmaca, balıkçıl kuş türleri. 

Doğasıyla kendine hayran bırakan Nallıhan Kuş Cenneti Ankaralılara nanılmaz bir deneyim yaşatmasının yanı sıra şehrin kalabalığından uzakta kuşların görüntüsü ve sesiyle huzur veriyor.

İçinde barındırdığı dağları ve tepeleriyle jeolojik olarak farklı bir yapıyla da karşılaşmanızı sağlayan Nallıhan Kuş Cenneti, sizi bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor.

Doğa ve keşif severlerin uğrak noktası olan bu doğa harikası fotoğrafçıların da gözbebeği diyebiliriz. İçinde bulundurduğu kuş gözlem eviyle harika bir görsel deneyim yaşayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Gonca ÖZTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il:...