Dünya’da Bir İlk! Nallıhan Kuş Cenneti’nden Geçen Tünel...

Dünya'da Bir İlk! Nallıhan Kuş Cenneti'nden Geçen Tünel Yapımı Hızla İlerliyor

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Nallıhan Kuş Cennetindeki kuşları ürkütmemek için Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan 2651 metre uzunluğundaki tünel çalışmasını yerinde inceledi.

08 Şubat 2017 - 09:44

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan,  Nallıhan Kuş Cennetindeki kuşları ürkütmemek için Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan 2651 metre uzunluğundaki tünel çalışmasını yerinde inceledi.

Nallıhan-Ankara arasında  yapım çalışmaları devam eden bölünmüş yolun Nallıhan Kuş Cennetinden geçen noktasında, kuşları ürkütmemek için yapılan ve toplam uzunluğu 2651 metre olan iki  tünelin yapımı son hızla devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen  Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan;  200’e yakın kuş türünün ve yüzbinlerce kuşun yaşadığı Nallıhan Kuş Cenneti’nin kuşlar için önemli bir  üreme ve yaşama alanı olduğunu ve Ankara’nın en önemli sulak alanları arasında olduğunu söyledi.

Bölünmüş yol projesinin 1,5 kilometrelik kesiminin kuş cennetinden geçtiğine değinen Ceylan şunları kaydetti: Nallıhan Kuş Cenneti Ankara’ya en yakın çok önemli bir alan. Burada sadece  kuşların araç trafiğinden rahatsız olmamaları için 2 tünel inşa ediliyor.Yolun kuş cenneti alanında kalan bölümünden, iki tünel ve iki köprü inşa edilerek geçilecek.  

                    

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE BİR İLK

 2900 metre uzunluğundaki Bolu Dağı Tünelinin 20 yılda tamamlandığını, bu tünelin ise  bir yıl gibi kısa bir sürede  tamamlanarak  hizmete gireceğini belirten Ceylan; tüneller tamamlandığında eski köprü, kuş cenneti seyirlik alanı olacak dedi. Bu olağanüstü projenin Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Ceylan,’’ Kuş cenneti hassasiyeti için yapılacak ve 100 Milyon TL’ye(100 Trilyon) mal olacağını belirten Ceylan, bu çevreci projeyi bütün çevreci ve doğa severlerin görmesini istiyorum’’dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar'da işletmeler hizmet vermeye hazır
Pursaklar'da işletmeler hizmet vermeye hazır
SpaceX uzaya insanlı uçuş gerçekleştirdi
SpaceX uzaya insanlı uçuş gerçekleştirdi