Duy Sesimi: Çalışmak, Üretmek İstiyorum Projesi

Duy Sesimi: Çalışmak, Üretmek İstiyorum Projesi

DESİP (Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi) bünyesinde Duy Sesimi, Çalışmak, Üretmek İstiyorum Projesi kapsamında açılan kurslara katılan tüm kursiyerler, medyanın renkli dünyasında yeni başlangıçlar yapıyor.

12 Eylül 2017 - 20:50

Üç kursiyer… Hayatlarına yeni bir sayfa açmak isteyen üç kişi. Biri 23 yaşında makyaj uzmanlığı, diğeri 37 yaşında spikerlik-sunuculuk, bir diğeri 30 yaşında muhabirlik kursuna giderek yeni bir yola giriyor. Hepsinin ortak hayali başarılı olmak.
 
DESİP (Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Teknik Yardım Projesi) bünyesinde Duy Sesimi, Çalışmak, Üretmek İstiyorum Projesi kapsamında açılan kurslara katılan tüm kursiyerler, medyanın renkli dünyasında yeni başlangıçlar yapıyor. Kimi sektör dışından katılıyor kurslara kimi alan değiştiriyor kimi kendini geliştiriyor.
 
Anadolu Meslek Lisesi mezunu Fatma Çakır, kurs öncesi bir konfeksiyon şirketi için moda tasarımcısı olarak çalışıyordu. Duy Sesimi, Çalışmak, Üretmek İstiyorum Projesi kapsamında makyaj uzmanlığı kursuna katıldı ve yeni bir başlangıç yaptı:
 
Öncelikle bu kursa, başarılı olup, iyi bir meslek sahibi olmak için katıldım. Bu meslek bana çok şey öğretti. Eğitim sayesinde gerçekten hiç bilmediğim bir mesleğin inceliklerini öğrendim. Televizyon makyajı, sinema-drama makyajı, tiyatro makyajı nedir bilmiyordum. Bunların inceliklerini, birer sanat dalı olduklarını öğrendim. Kullanılan ürünlerin markalarını ve fonksiyonlarını öğrendim. Böyle bir meslek içinde bulunmak açıkçası kendime olan güvenimi, başarımı arttırdı ve beni hayata bağladı.

 

Eğitime başlar başlamaz başarılı olmak için gayret gösterdiğini ifade eden Çakır, kendisine profesyonel iş yaşamlarının püf noktalarını anlatan eğitmenlerine minnettar ve gelecekten ümitli:
 
Ben bu projeye katıldığımdan beri güven içindeyim, hiç bir zaman dersimde ben bunu yapamayacağım gibi düşüncelerim olmadı. Çünkü emeği geçen, çok çaba gösterip eğitmenlik yapan hocalarımız olduğu için çok şanslıyım. Makyaj uzmanlığı zor bir meslek.
eğitim aldığımdan beri kendime güvendim, ben bu mesleği öğreneceğim, yapacağım ve iş sahibi olacağım düşüncesindeyim.
 
37 yaşında, evli ve üniversite mezunu Gizem Savaş ise bir medya yazılım şirketinde yazılımcı olarak çalışırken, içinde kalan bir hayalin peşinden koşarak spikerlik ve sunuculuk kursuna gitmeye karar veriyor ve O’nun hikayesi de böyle başlıyor:
 
Herhalde sokakta 100 kişiye sorsak 99'u medya ortamının içinde olmak ister. Ben de eğitim hayatımı MF'ci olarak çok farklı bir yönde tamamlamış olsam da hep edebiyat ve iletişim eğitimi almam gerektiğini düşünmüşümdür... Bu anlamda projeyi duyduğum an hemen ben de bu proje kapsamında olmalıyım diye düşündüm... Her an iyi ki seçildim ve bu projedeyim dedim... Çünkü sıradan bir eğitimden geçeceğimi düşünürken çok etkili ve verimli geçen ders günlerini adeta bir çocuk gibi kendimi beklerken buldum...

 

Çok uzak olduğu bir konuyu gerçekten öğrenmek ve kendini geliştirmek için büyük bir merak ve heyecanla derslere başladığını anlatan Savaş;
 
''TRT’nin ve ülkemizin duayen Haber Spikerleri Zafer Kiraz ve Metin Canbaz gibi hocalardan ders almak beni çok ayrıcalıklı hissettirdi... Diksiyon kurallarına uyarak doğru konuşmanın, doğru sesi kullanmanın, sesimizi kullanırken diyafram nefesi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu, ekran önünde beden dilinin kullanımı olsun ekranda görsellik anlamında kıyafetinin renginin bile ne kadar önemli olduğu neleri ifade ettiği gibi konular ayrıntısıyla ve fazlasıyla, biz spikerlik ve sunuculuk kursiyerlerine verildi'' diyor.
 
''Öğrendikçe sevdim, sevdikçe daha çok merak ettim'' diyen Savaş, verilen her bilgiyi es geçmeden beynime yazmaya çalıştım... Kursa başlamadan önceki halimde kibar konuşmayı, diksiyonum düzgün olarak düşünürken... Ne kadar hatalı ve yanlış konuştuğumu ve kelimeleri yanlış telaffuz ettiğimi fark ettim... Bunu tabi sadece güzel konuşma olarak sınırlandırmamak, beden dili ve kişisel gelişim konularını da katarsak kurs öncesi ve sonrası inanılmaz bir tecrübe ve bilgi edindim...'' diye konuşuyor ve ekliyor:
 
''Bu proje sadece bizimle sınırlı kalmamalı diye düşünüyorum... Duy Sesimi: Çalışmak, Üretmek İstiyorum projesi gibi projeler çok daha fazla kişiye katlanarak ulaşmalı... Çünkü hayatım boyunca unutamayacağım güzellikte dolu verimli ve anlamlı bir eğitim sürecinden geçtim... Bireysel olarak çok şey öğrendim... Bu öğrendiklerimi meslek hayatımda sunmayı sabırsızlıkla bekliyorum... Kendi adıma değil ama genelde engelliler sosyal hayata küskün kendi kabukları içinden çıkmayan kişiler bu anlamda bu projenin manevi katkısı da engellilere çok çok büyük...''
 
Lise mezunu, 30 yaşındaki Elif Bozduman, tv-gazete,dergi muhabirlik kursuna başlamadan önce yerel bir gazetede muhabirlik yapıyordu. Bozduman ise hikayesini şöyle anlatıyor:
 
''Buraya gelmeden önce yerel basında polis, adliye muhabirliği yaptım. Uzun yıllar basın sahasında deneyim yaşayıp, tecrübe kazandım. Bu zaman kadar yaşadığım hastalık yüzünden inancım kadar bağlı olduğum ve içimde aşk olarak yaşadığım mesleğimde arzu ettiğim yere gelememiştim.''
 
İlk dersten itibaren eğitimden faydalandığına işaret eden Bozduman, deneyimlerini şöyle dile getiriyor:
 
''İlk dersten itibaren farkında olduğum tek şey, uzun yıllar muhabir olarak çalışmış olmam her şeyi biliyor olduğum anlamına gelmiyordu. Bilmediğim birçok şey vardı ve bunları öğrenebilmem için mükemmel bir fırsat yakalamıştım. Burada bulunduğum aylar içinde hatalarımı ve yanlışlarımı gözden geçirip, yeni bilgiler öğrenmeye başladım. Yerel basından ilk defa uzaklaşıp, hayal ettiğim yere doğru ilk adımımı attığımı düşünüyorum.''
 

 

Hayalleri olan bir muhabir için aldığı eğitmen kadrosunun muhteşem olduğunu belirten Bozduman, eğitmenleri sayesinde ilk defa önünü bu kadar aydınlık gördüğünü söylüyor:
 
''Evet, her insan için engeller var ama ben bütün engelleri burada aşacağıma
inanıyorum. Bu ekip süper, verdikleri eğitimin yeterliliği tartışılamaz. Çağdaş ve modern habercilik ilkeleri. Doğru olan ve öğrenmem gereken ne varsa bu ekip sayesinde öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum.''
 
DESİP , Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü İstihdam Politikaları Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, 1,5 milyon Avro bütçeli bir proje.  Duy Sesimi, ISEDP (Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi Projesi Hibe Programı) kapsamında uygulanan 137 hibe projesinden biri.


 
Proje ile Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi için Medya sektöründeki sivil toplum kuruluşları ile dezavantajlı gruplara yönelik alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşları arasında dezavantajlı gruplar içindeki genç erkek ve kadınlardan oluşan grupları İŞKUR ile birlikte tespit ederek, aileye yük olmalarını önlemek ve Medya Sektörü içinde istihdamlarını sağlayabilecek ve medya sektörünün Görünen Yüzündeki mesleklere yönlendirilmesi hedeflenmiştir. Kendi özbakım becerilerine sahip eğitilebilir fiziksel engellilerin yapabilecekleri hizmetler ve meslekler olarak;  Muhabir (Televizyon-Gazete-Radyo) Sunucu-Haber Spikeri, Kurgu Yönetmeni(Video Kurgu Operatörü), Grafik Tasarımcısı, Yeni Medya İçerik Yönetmeni (İnternet Haber Portal Editörü), Makyaj Uzmanı (Tv-Sinema-Tiyatro) yetiştirilmesine çalışılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x