E-Spor ve Game İnfluencer Marketing 

E-Spor ve Game İnfluencer Marketing 

Çağımızda reklam sektörü, dijital dünya üzerinden şekillenmeye başlamıştır.

12 Nisan 2019 - 15:45 - Güncelleme: 12 Nisan 2019 - 15:47

Çağımızda reklam sektörü, dijital dünya üzerinden şekillenmeye başlamıştır. Bu durumun farkında olan firma sahipleri, reklam stratejilerini de teknolojiye uyarlamıştır. Özellikle genç kitleye hitap eden ürünler, online platformlarda daha fazla ilgi görmektedir. Oyunlar aracılığı ile reklam sektörü de geliştirilmiş, çeşitli stratejiler ortaya çıkmıştır. Belirli bir kitlenin ilgisini kazanmaya yönelik reklamlar game influencer marketing  yöntemi ile servis edilmektedir. 

Ülkemizde online oyun oynayan kullanıcı sayısı ise milyonları aşmıştır. Dünyada çapında da durum farklı değildir. Çağın yeniliklerine uyum sağlayan gelişmiş özellikler ile heyecan duygusunu doruklarda yaşatan oyunlar, farklı bir dünya sunmaktadır. Tüm özellikleri ile eğlence sunan bu oyunların kullanıcı sayısının fazla olması ve yaş aralığının genellikle genç nüfustan oluşuyor olması, reklam sektörünün de ilgisini çekmektedir. Dolayısıyla e-spor oyunlarıda dahil olmak üzere birçok online oyunda influencer marketing ile karşılaşılmaktadır. Kişiler bu durumun farkında olmasalar dahi, genellikle karşılarına çıkan reklam ilgi alanlarına yönelik olmaktadır. Genellikle tesadüf olduğu düşünülür ancak her alanda kullanılan önemli bir reklam stratejisidir. 

Game influencer marketing, aslında hem oyun kullanıcısına hem de reklam firmasına eş zamanlı olarak avantaj sağlamaktadır. Kişi ilgi alanını kapsayan reklam unsuruna ilgi ile yaklaşır, firma da az kitle ile daha çok kazanç sağlar. Bu reklam veren firma için daha avantajlı bir durumdur. Kaliteli ve etkili bir reklam çalışması gerçekleştirilmiş olur. 

Reklam ve oyun sektörünün birbiriyle orantılı şekilde büyümesi, bu influencer marketing stratejisinin de kullanışlılığını arttırmıştır. Sadece oyunlarda değil diğer tüm platformlarda buna yönelik reklamlar yapılmaktadır. Örneğin; sosyal medya ve çeşitli internet sitelerinde yapılan reklamların birçoğu da buna yöneliktir. Dolayısıyla reklam için doğru platformun seçilmesi önemlidir. Spor temalı bir site üzerine kurulu oyunda benzer oyun ya da oyun aksesuarlarının tanıtımı yapılabilir. Önemli olan kullanıcı kitlesinin ilgi alanını tutarlı bir şekilde belirleyebilmektir. 

E-spor oyunları dijital oyun sektörünün ana noktası oluşturmaktadır. Genellikle savaş ve rekabet temalı konular, oyunculara bağlayıcı bir etki yapar. İnfluencer yönteminin en etkili tarafı ise kullanıcılara güven sağlıyor olmasıdır. Oyuncular, sevdikleri oyunlarda karşılarına çıkan reklamlara daha fazla güven duyar.  Dijital oyunlar geliştirilmekte, reklamlar da daha ilgi çekici hale getirilmektedir. 

Detaylı bilgi için; https://www.gaminginturkey.com/en/portfolio_page/love-dance-duygu-koseoglu-game-influencer-marketing

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 6 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 6 ilçesinde su kesintisi
Çubuk Karagöl ziyaretçi akınına uğruyor
Çubuk Karagöl ziyaretçi akınına uğruyor