ANASAYFA Ekonomi 5 aylık 5 kuruş krizi sürüyor hala basılmadı!

5 aylık 5 kuruş krizi sürüyor hala basılmadı!

Bozuk para krizi sürmeye devam ederken yükselen enflasyon ve döviz kurunun Türk Lirası'nı değersizleştirdiği darphane verileri ile ortaya çıkmış oldu.
5 aylık 5 kuruş krizi sürüyor hala basılmadı!

Git gide yükselen enflasyon ve dolar kuru nedeniyle Türk Lirası'nın değeri azalmaya devam ederken yaşanan değer kaybı özellikle de madeni paranın yok olmasına neden oldu. Darphane'nin son 5 aydır 1 ve 5 kuruş basmadığı iddia edildi.

Yüksek enflasyon hemen hemen her alanda ekonominin daralmasına sebep olurken Darphane tarafından aktarılan veriler döviz kuru ve enflasyonda meydana gelen artışın eden olduğu ekonomik krizi bir kez daha kanıtlamış oldu.

BOZUK PARA KRİZİ DEVAM EDİYOR!

İddialara göre Darphane tarafından Mayıs 2023 sonu verilerine göre son beş aydır hiç 1 ve 5 kuruş basılmadığı öne sürüldü. Bunun yanı sıra Nisan 2023 tarihinde de 25 kuruş basılmadı. Geçen yılın tümünde ise dört ay 1 kuruş, bir ay da 5 kuruş basılmamıştı.

Darphane tarafından aktarılan verilere göre bulunmakta olan bozuk para sayısı 11 milyar 699 milyon adede ulaşırken bu paraların yüzde 2.9’u 1 kuruş, yüzde 20.2’si 5 kuruş, yüzde 20.3’ü 10 kuruş, yüzde 15’i 25 kuruş, yüzde 12.3’ü 50 kuruş ve yüzde 29.3’ü 1 liradan oluştuğu aktarıldı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2 aylık faiz planı belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2 aylık faiz planı belli oldu!