ANASAYFA Ekonomi Adalet Bakanı açıkladı! Noterlerde gayrimenkul ve taşınmaz satışı yapılabilecek

Adalet Bakanı açıkladı! Noterlerde gayrimenkul ve taşınmaz satışı yapılabilecek

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kira artışı ve yeni noter uygulamasına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç'un açıklamalarında gayrimenkul ve taşınmaz satışlarında yeni bir döneme girildiği öğrenildi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Adalet Bakanı açıkladı! Noterlerde gayrimenkul ve taşınmaz satışı yapılabilecek

Adalet Bakanı açıkladı! Noterlerde gayrimenkul ve taşınmaz satışı yapılabilecek - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, kira artış sınırı uygulamasının haziran ayında sona erecek olmasını değerlendirerek kiracılar için önemli bir karara imza atıldığını bildirdi.

KİRA ARTIŞ SINIRINDA SÜRE UZATILDI

Adalet Bakanı Tunç, kiracıları ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren bir açıklamaya imza atarak kira artış sınırı ile ilgili ''2 Temmuz 2023’ten itibaren 2 Temmuz 2024 tarihine kadar 1 yıl süreyle konut kiralarında kira artışı yüzde 25 üst sınır olarak uygulanacak. Eylül ayından itibaren artık kira davaları, kiracı - ev sahibi ilişkileri bu noktada dava açmadan önce arabulucuya gitme durumu söz konusu olacak.'' ifadelerine yer verdi. Kira artış sınırının ardından yeni noterlik uygulamalarına ilişkin de bilgi veren Adalet Bakanı Tunç, önemli bir açıklama yaptı.

— T.C. Adalet Bakanlığı (@adalet_bakanlik) June 22, 2023

YENİ NOTER UYGULAMASI BAŞLIYOR

Yeni noter uygulamasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Tunç,4 Temmuz tarihine işaret ederek bu tarihten itibaren noterlerde gayrimenkul satışı ve taşınmaz satışı yapılabileceğini söyledi. Bakan Tunç konuyla ilgili açıklamasında, ''Özellikle taşınmaz satışı ile ilgili tapudaki yoğunluğu giderecek, vatandaşlarımızın işlemlerini daha hızlı ve daha kısa süre içerisinde yapmasını sağlayacak, bürokrasiyi azaltacak önemli bir düzenleme, artık bundan sonra 4 Temmuzdan itibaren noterlerimizde gayrimenkul satışı, taşınmaz satışı yapılabilecek, bu tabi önemli çünkü noterlerimiz artık nöbetçi noter uygulaması ile hafta sonunda da açık oluyorlar. Dolayısıyla taşınmaz satışı tapu, resmi dairelerinde sadece hafta içi yapılabilirken, şimdi noterlerde de bu imkan getirildiği için hafta sonlarında da taşınmaz satışı gerçekleşmiş olacak 4 Temmuz’dan itibaren.'' ifadelerine yer verdi.

Yeni noter uygulamasının tarihini 4 Temmuz 2023 olarak açıklayan Bakan Tunç, ''Geçen yasama dönemimizde son yargı paketlerinden birinde yasalaştırdığımız bir konuydu, bu da bürokrasinin azaltılması noktasında, vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması noktasında çok önemli bir düzenlemeydi. Bunun da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.'' ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
ABB ihale yöntemiyle konut satışı başlatacağını duyurdu!

ABB ihale yöntemiyle konut satışı başlatacağını duyurdu!