ANASAYFA Ekonomi Altın ve dolar kuru FED'in faiz kararına göre şekillenecek! Piyasalarda son durum

Altın ve dolar kuru FED'in faiz kararına göre şekillenecek! Piyasalarda son durum

Piyasaların yakından takip ettiği yeni FED faiz kararı Haziran ayında açıklanacak ve bunun ardından altın ve dolar kuru ise yeniden şekillenecek.
Altın ve dolar kuru FED'in faiz kararına göre şekillenecek! Piyasalarda son durum

Alınan bilgiler neticesinde ekonomi dünyasında gözler FED tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. Bunun ile birlikte FED faiz kararını açıkladıktan hemen sonra altın ve dolar kurunun da şekilleneceği biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Haziran ayı içerisinde faiz kararını açıklayacak. Yatırımcılar ise son dakika ekonomi piyasalarını ve FED faiz kararını merak ile beklemeye koyuldu.

Bunun ile birlikte FED politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5 ve 5,25 aralığına kadar yükseltmişti. Şimdi ise faiz arttığında ya da faiz azaldığında altın ve dolar kurunun ne kadar olacağı da merak ediliyor.

FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? FED faiz kararı sonucuna göre altın ve dolar...

FED FAİZİNDE ALTIN VE DOLAR KURU

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olan FED eğer faizi arttırırsa enflasyonun azalmasını ve ülkedeki dövizin artmasını sağlayacak. Bunun dışında yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına da yardımcı olacaktır.

Bunun ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri doları ise para birimleri karşısında değer kazanmaya devam edecek. FED'in faiz artışına devam etmesi durumunda doların dünyada güçlenmesi ve altın piyasalarının gerilemesi, baskılanması da beklentiler arasında yer alıyor.

FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta? Analistlerin faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED haziran ayı PPK faiz kararı) - Son Dakika Ekonomi Haberleri | NTV Haber

DÜŞÜK FED FAİZİNDE DOLAR VE ALTIN FİYASASI

FED eğer faizi düşürürse dolar kısa ve orta vadede değer kaybeder. Bunun dışında altın fiyatı uluslararası piyasalarda dolar cinsinden fiyatlandığı için dolar her ne kadar düşse de ons altın fiyatı değer kazanacaktır. Bunun ile birlikte FED'in faizi indirmesi ya da faiz indirimi sinyali vermesi altın fiyatını pozitif yönde etkileyecektir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Mamak Belediye Başkanı Aile Merkezleri'nin sergi açılışlarını yaptı

Mamak Belediye Başkanı Aile Merkezleri'nin sergi açılışlarını yaptı